c c u SPORT 23 Bijzonder 'Nieuwe generatie grijpt de macht' R Y P T 0 U R E R Wat is bijzonder? Dat hij niet kan pissen vanaf zijn fiets, zo als Niki Terpstra vrijdagavond twitterde. Of dat hij in de inter viewruimte eerst op zoek gaat naar de prullenbak om daarin de plakkerige wikkel van zijn herstelreepje te deponeren voor hij achter de tafel gaat zit ten? Hij is een renner die zijn zon nebril steeds netjes omhoog zet als er een televisiecamera voor zijn neus opduikt. Hij knikt vervolgens beleefd als te ken dat hij de vraag begrepen heeft Als hem vanuit de ploegleider auto een bidon wordt aange reikt, zegt hij netjes dankjewel. In het Engels, zijn moerstaal. Als hem in het Frans een vraag wordt gesteld, probeert hij die ook in het Frans te beantwoor den. Hij zegt daarom goed op te letten als zijn Engelse ant woorden door de tolk in het Frans vertaald worden. Een nette vent in een wereld vol haantjes, list, bedrog en wheelies. Er zijn mensen die hem daarom saai vinden, maar met Chris Froome heeft de honderdste Tour in ieder geval een winnaar zonder sterallures gekregen. PARIJS - Tourbaas Christian Prud- homme kijkt met een tevreden ge voel terug op de honderdste editie van de Ronde van Frankrijk. De Tour bleef zowaar eens drie we ken gevrijwaard van dopingschan- dalen en werd gedomineerd door jonge wielrenners. „Een nieuwe generatie heeft de macht gegre pen: Froome is 28 jaar, Sagan en Quintana zijn 23", zei Prudhom- me voor de slotetappe naar Parijs. De Fransman is vooral blij met het debuut van Nairo Quintana. „We moeten de wortels, de ge schiedenis en de tradities van de ze ronde ook respecteren. Daarom is de opmars van Quintana belang rijk, want Colombia heeft een rij ke traditie van goede klimmers." gestoten door Quintana en de ver rezen Joaquim Rodriguez. Is Contador één van de renners die door de strengere dopingcon troles aan banden zijn gelegd? Feit is dat de tweevoudige Tour winnaar geen schim meer is van de renner die enkele jaren gele den bergop een kat-en-muisspel speelde met zijn opponenten. Niet alleen Contador stelde te leur. Cadel Evans, twee jaar gele den nog Tourwinnaar, maakte in de honderdste editie een versle ten indruk. Na een derde plaats in de Giro eindigde de BMC-renner in Parijs op een ontluisterende 39e plaats op anderhalf uur van winnaar Froome. Andy Schleck, na schrapping van Contador Tour winnaar van 2010, stak zijn neus een aantal keren aan het venster, maar na twee verloren seizoenen kon ook hij zijn onmacht niet ver bloemen. Tejay van Garderen en de Fransen Thibaut Pinot en Pier re Rolland vielen als klassements renners eveneens door de mand. DOPING Een Tour zonder dopinggevallen betekent niet dat er in deze Tour geen doping is gebruikt. In de we tenschap dat Lance Armstrong ze ven keer de Tour kon winnen, zonder een keer te worden be trapt, zegt het uitblijven van posi tieve gevallen lang niet alles. Ook in deze Tour was doping een dagelijks terugkerend thema bij journalisten, maar ook bij ploe gen. Zo plaatste Belkin-ploeglei- der Nico Verhoeven op de Alpe d'Huez vraagtekens bij de Spaan se overheersing, die in de derde Tourweek gestalte kreeg door Joaquim Rodriguez en een nauwe lijks te beteugelen Movistar- ploeg, die met Rui Costa (twee keer) en Nairo Quintana drie rit ten won. Teammanagers als Daan Luijckx (Vacansoleil-DCM) en Iwan Spekenbrink (Argos-Shima- no) zagen positieve signalen. „Do ping is inmiddels zo gecriminali seerd, dat veel renners op twee oren willen slapen. Dat merk je", aldus Spekenbrink. Een jonge renner als Danny van Poppel (19) zou het voorheen in de Tour nooit twee weken heb ben volgehouden, opperde Luijkx. Feit is dat in de top alleen Froome en Quintana van noemenswaardi ge inzinkingen gespaard bleven. Voor de rest was het een Tour van vallen en opstaan. Een hoopvol signaal, menen ingewijden. ker. Dat de sprinttrein voor Kittel grotendeels bestond uit Neder landse renners geeft een oranje tintje aan diens successen. Behal ve Kittel kon Argos-Shimano in de Tour rekenen op een verras- send sterke Tom Dumoulin. De pas 22-jarige Maastrichtenaar haal de tijdens zijn Tourdebuut drie weken lang een hoog niveau en greep in de derde etappe maar nipt naast een ritzege. De derde Nederlandse ploeg, Va cansoleil-DCM, zal met gemeng de gevoelens in Parijs zijn aange komen. De ploeg van Daan Luijckx was veelvuldig betrokke nen bij ontsnappingen, eindigde een aantal keren in de top tien, maar een bevrijdende overwin ning zat er niet. Het zal de zoek tocht naar een nieuwe sponsor voor volgend seizoen niet eenvou diger maken. MAANDAG 22 JULI 2013 door Ad Pertijs Is Alberto Contador één van de renners die door de strengere dopingcon troles aan banden zijn gelegd? foto EPA Achter elke cryptische omschrijving schuilt de achternaam van een renner in combinatie met de naam van zijn ploeg. De oplossing inde -r^R- volgende f PZC. Oplossing zaterdag 20 juli: Zijn baas weet hem altijd te vinden Hesjedal/Carmin Hesjedal is een plaats in Noorwegen, Garmin maakt navigatiesystemen. - Belkin-renner Bauke Mollema deelt t-shirts uit voor de start van de laatste etappe, foto Bas Czerwinski/ANP France was allerminst saai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23