M arrea f II Keiharde strijd de Tour van Johnny De Nederlandse wielersport richtte zich in de Tour op wonderbaarlijke wijze op. www.marrea.nl 22 SPORT TOUR DE FRANCE Na drie weken bikke len is het prettig om weer naar huis te gaan. En is het dui delijk wat ik als eer ste ga doen: met onze labrador Za- bor naar het strand. Wat zullen we blij zijn als we elkaar weer te rugzien. De Tour was zoals gebruikelijk een groot avontuur. Het was lood zwaar. Toch zijn er relatief weinig uitvallers. Van de 198 renners heb ben er 169 Parijs gehaald. Het is mij wel duidelijk waaraan dit heeft gelegen. Allereerst omdat er louter topsporters aan het vertrek stonden die het uiterste van zich zelf hebben gevergd. En ten twee de omdat de route eraan bijdroeg. In tegenstelling tot vorig jaar wa ren er deze keer niet ik weet niet hoeveel sprintetappes achter el kaar gelegd. Die variatie in ritten zorgde voor een zekere mate van rust in het peloton. Natuurlijk, er waren nog regelmatig valpartijen, maar lang niet zo veel als vorig jaar. Het venijn zat 'm deze Tour echt in de staart. Met onnoemelijk veel Alpencols in de laatste drie etap pes, bleef het een keiharde strijd. De hitte maakte het ook zwaar. Op een gegeven moment waren daardoor zelfs m'n grote teenna gels eraf. Echt heel vreemd. Alpe d'Huez was voor de Neder landse renners een feest, maar voor sommige buitenlandse cou- reurs was het niet zo heel prettig. Na zijn akkefietje in de sprint waarbij Tom Veelers ten val kwam, vreesde Mark Cavendish de Hollandse berg enigszins. Het was hem achteraf meegevallen. 'Ik ben twee keer uitgescholden voor asshole. Het ging wel', was zijn antwoord op m'n vraag hoe het was gegaan. Die Nederlandse leut op Alpe d'Huez blijft fantastisch. Maar ik denk dat we ruimschoots op het randje zitten. Iets meer discipline bij de fans is dus echt gewenst. Gelet op mijn voorgeschiedenis met een zwaar fietsongeval in fe bruari is de Tour me zeker niet te gengevallen. Uiteraard zijn diver se renners me opgevallen. Van Chris Froome was de verwach ting dat hij de Tour zou winnen. Het is razend knap dat hij die be lofte heeft ingelost. Nairo Quinta- na is ook een mooie kerel. Toch ben ik niet heel erg verrast door zijn tweede plek en zijn bolletjes trui in zijn Tourdebuut. Hij was ook al ijzersterk in de Ronde van het Baskenland. Toen was al snel duidelijk dat hij enorm veel in zijn mars heeft. Marcel Kittel heeft me eigenlijk het meest verrast. Als jonge gast vier massaspurts op het hoogste niveau winnen, is formidabel. Maar wat me ook opviel, is dat hij vrij eenvoudig de bergen over kwam. Dat is wel eens anders bij topsprinters. Daarom: petje af. 13 DAGEN VELUWE, STAD EN MEER Prijs: 79,00 p.p. geldig t/m 30 september 2013 ANALYSE PARIJS - Hoe snel het tij kan ke ren? Afgelopen winter lag de Ne derlandse wielersport onder vuur als nooit tevoren. De dopingont- hullingen uit het Rabobank-tijd- perk beheersten het nieuws en zorgden voor verhitte discussies. In navolging van de Duitse me dia, die de wielersport al eerder de rug toekeerden, sprak ook de NOS dreigende taal. De nationale omroep zou minder wedstrijden gaan uitzenden en de sport kriti scher benaderen dan voorheen. Niemand die kon bevroeden dat de stemming in de Tour de Fran ce volledig zou omslaan. Met hun sterke prestaties in de eerste twee Tourweken kregen Belkin-ploeg- maats Bauke Mollema en Laurens ten Dam meer voor elkaar dan al le antidopingcommissies die zich de voorbije maanden bogen over de zuivering van de wielersport. Door halverwege de Tour op te klimmen naar de tweede plaats in het algemeen klassement bracht vooral de 26-jarige Mollema de na tie in vervoering. Voor het eerst sinds Erik Breukink in 1990 leek een landgenoot op weg naar het podium. Dat ook laatbloeier Ten Dam zich lang in de top vijf kon handhaven, was een extra medi cijn tegen het heersende cynisme. Het opportunisme vertaalde zich in de derde Tourweek in een nooit eerder geziene oranjegekte op l'Alpe d'Huez. Uitgerekend op de Nederlandse berg zagen Mollema en Ten Dam hun riante positie in het klasse ment teloorgaan. De Groninger zakte na een moeizame slotweek in de Alpen terug naar de zesde plaats. Ten Dam, die zaterdag com pleet leeggereden de top van An- necy-Semnoz bereikte, eindigde in Parijs als dertiende. Ondanks de terugval in de Alpen overheer ste in het Belkin-kamp tevreden heid. Mollema voldeed ruim schoots aan zijn doelstelling, een toptienklassering in Parijs. Na zijn achtste plaats in de Vuelta van 2012 bevestigde ook de 32-jari- ge Ten Dam zich als ronderenner. De grootste verdienste van het Ne derlandse duo is echter dat ze de vaderlandse wielersport met hun prestaties en hun verfrissende op treden in de media, weer krediet hebben gegeven. OVERMACHT FROOME En plots was er opwinding in de perszaal op l'Alpe d'Huez. Wat was er aan de hand met geletrui drager Chris Froome? Zwaaiend met zijn arm zocht de Brit naar hulp. Toen ploegmaat Richie Por te even later kwam aangereden met een handvol energiegels werd duidelijk waarom Froome voor het eerst in deze Tour berg op moest passen. Dat de kopman van Team Sky werd geveld door een hongerklop, gaf aan dat ook hij geen robot is, al had het er in deze Tour wel alle schijn van. Nog nadrukkelijker dan zijn ploegmaat Bradley Wiggins 2012 zette de geboren Keniaan de hon derdste editie naar zijn hand. Zelfs met een ploeg die verras send kwetsbaar oogde, kwam de al vroeg veroverde gele trui nooit in gevaar. Of het allemaal klopt, wat Froome met zijn merkwaardige achtergrond uit zijn lange lijf haalt? In het tijdperk na Lance Armstrong was het de voorbije weken een vaak gestelde en logi sche vraag. Het pleit voor Froome dat hij, op een enkele keer na, nooit het geduld verloor en be grip toonde voor de heersende argwaan. De 28-jarige renner ver klaarde telkens weer dat zijn Tour succes de vrucht is van jarenlang hard werken. Alleen hijzelf en teammanager Dave Brailsford we ten of hij de waarheid spreekt. Zonder bewijs van het tegendeel verdient Froome alle krediet. Zijn houterige stijl doet daar niets aan af. Als klimmer en als tijdrijder to rende hij in deze Tour ver boven zijn concurrenten uit, al stak de Colombiaan Nairo Quintana hem in de Alpen naar de kroon. De kleine rasklimmer, winnaar van de jongerentrui en de bolletjes trui, lijkt nu al Froomes grootste rivaal voor de komende jaren. TELEURSTELLINGEN Dat Froome op weg naar zijn eerste Tourzege geen strobreed in de weg werd gelegd, lag ook aan de pijnlijke ontmaskering van een aantal potentiële favorieten. De dertigjarige Alberto Contador, vooraf beschouwd als de voor naamste rivaal van Froome, kon de schijn lang ophouden, maar zakte in de Alpen door het ijs. In de laatste Alpenrit naar Anne- cy-Semnoz werd de geloste Spanjaard zelfs van het podium Hoewel Belkin kan terugkijken op een goede Tour nopen de kille cijfers tot relativering. De minder bewierookte Robert Gesink ein digde in de Tour van 2010, na het schrappen van de op doping be trapte Alberto Contador, als vijf de, een plaats beter dan Mollema nu. Met ook nog een tweede plaats van de Rus Denis Menchov deed Rabobank het destijds bedui dend beter dan Belkin in deze Tour. De Spanjaarden Juan Manuel Garate (2009) en Luis Leon Sanchez (2011 en 2012) be zorgden Rabobank bovendien rit- zeges die Belkin in deze Tour ont beert. Het plaatst de uitbarsting van Mollemania in perspectief Het Nederlandse wielerpubliek wil vooral Nederlandse renners zien die vechten voor wat ze waard zijn. Een beeld waaraan zowel Molle ma als Ten Dam perfect beant woordt. Wat de toekomst voor bei den brengt, is onzeker. Het con tract van Ten Dam bij Belkin loopt af en hij heeft tot zijn eigen verbazing nog geen nieuwe aan bieding gekregen. Volgens het ge ruchtencircuit volgt hij Lieuwe Westra naar Astana. Waar Ten Dam meteen zou tekenen voor een toptienklassering in de Tour, mag Mollema de komende jaren hoger mikken. Met de concurren tie van onder anderen Christop her Froome en het Colombiaanse wonderkind Nairo Quintana lijkt Tourwinst echter te hoog gegre pen. Dat het Nederlandse wielrennen in de voorbije Tour opnieuw kleur op de wangen kreeg, is niet louter de verdienste van Belkin. Met de vier ritzeges van de Duit se sprinter Marcel Kittel plaatste ook Argos-Shimano zich in de kij- 1 boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis brochure aan! Veruit de beste in reisjes dichtbij m Kom genieten van het voorjaar in de prachtige Kroon Domeinen, nabij Apeldoorn. In het piepkleine buurtschap Hoog Soeren ligt Hotel Restaurant Hoog Soeren. Een gastvrij hotel met een goede keuken en een ongedwongen sfeer. Stap het hotel uit en u staat midden in de natuur. Wandel over de heidevelden, speur wild in de bossen en ruik de gezonde boslucht Op fietsafstand ligt de Koninklijke stad Apeldoorn met Paleis Het Loo. In dit arrangement zijn 2 diners inbegrepen, dat is nog eens echte Verwennerij op de Veluwe. Arrangement: 2 x overnachting 2 x Veluws ontbijt aan tafel 2 x culinair 3-gangen Verrassingsmenu Gebruik van fiets- en wandelroutes Gratis parkeren en gebruik van Wifi Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,- p.p. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting a 1,43 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 25,- p.n. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Hotel Restaurant Hoog Soeren is een knus en gezellig familiehotel met 12 kamers. De ligging is werkelijk geweldig want het buurtschap Hoog Soeren ligt midden in de Kroondomeinen bij Apeldoorn. Het hotel beschikt over een huiselijke lounge - restaurant met vele specialiteiten op de kaart. Uw gezellige hotelkamer is landelijk ingericht. Familie Piek zorgt er persoonlijk voor dat u op en top geniet. Boeken via www.marrea.nl/WEG329 Weer kleur op de wangen door Patrick Delait -ToT, door Patrick Delait PARIJS - Ondanks de dominantie van Tourwinnaar Christopher Froome was de honderdste Tour al lerminst saai. De opvallendste ont wikkelingen op een rij. De honderdste Tour de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22