I I I Spreeuw op het menu 20 CONSUMENT -4L 36 at wat het njkt KOOPWAAR Wouter Klootwijk Spreeuwen hebben een voorkeur voor zoet. Net kinderen. De oude beroemde Mier- lose zwarte kers, Bra bant, maar ook in Utrecht staan er nog oude hoogstambo- men vol mee, is wat bitter in de afdronk. Of hoe zegt een wijnkenner zulks over kersen. Spreeuwen willen ze zoeter. Mo rellen vinden ze veel te zuur. Maar hebben ze geen keus, dan toch maar morellen. Er staat een boom op mijn erf. Morellen. De kersen kleuren van groen naar wit naar roze tot rood. Zijn ze dieprood, dan zijn ze rijp. Morgen klim in de ladder op, denk ik. En dat ik dat denk, weten de spreeu wen, want voor ik uit bed kom, zijn ze al geweest. Boom leeg. Spreeuwen komen met dertig te gelijk tot wel duizend. Ze vallen een boom aan en halen er binnen een uur een paar honderd kilo ker sen uit weg. Lawaai weerhoudt ze. Tot ze eraan gewend zijn. Knal apparaten, waar mensen in de om geving van een fruitboomgaard knap gek van kunnen worden, ja gen vogels de stuipen op het lijf. Tot de beestjes gaan begrijpen dat ze daar moeten zijn waar de knal klinkt. Was je niet afhankelijk van verdiensten uit fruit, dan zou je erom kunnen schateren. Het is als met ganzen. Ze zien aan vlieg tuigen in de lucht waar Schiphol moet liggen en gaan daar lopen klieren. Om ze te verjagen, moe ten telkens andere terugpeste rijen bedacht worden. In de fruit teelt is steeds hetzelfde lawaai ook niet afdoende, variatie biedt soelaas. Ik sprak een kersenboer die acht man aan het werk heeft om van zonsopgang tot onder gang niets anders doen dan vo gels verjagen. Ze trekken aan touwen en breng en daarmee conservenblikken in beweging. Er zitten steentjes in de blikken. De man aan de tou wen bedient ze als een carillon speler. Dat moet je automatise ren, zegt een stadsmens tegen de kersenboer. Maar die weet beter. Als je automatiseert, komt in de herrie een vast patroon. Regel maat die spreeuwen herkennen. Het lokt ze eerder dan dat ze er bang van worden. Er zijn dagen dat er geen houden Niets aan is. Dan belt de boer een jager, met de vereiste papieren. Het moet een chagrijn zijn, want in Den Haag wordt overwogen om bij wet jagers te gaan verbieden plezier te hebben in hun werk. De jager komt en schiet met een nors gezicht een paar spreeuwen uit de lucht. Dat helpt (voor even). De knal vooral. Naar de door een hagelkorrel getroffen spreeuw wordt niet meer omgeke ken, eksters ruimen hem wel op. Behalve als tegenover de kersen boomgaard een restaurant staat met in de keuken geen biefstuk chef maar een avonturier. Aan de weg tussen Wijk bij Duurstede en Utrecht, staat bij Cothen eet huis, De Pronckheer. Met in ker sentijd spreeuw op het menu. 'Schadewild', zegt de chef, 'dat eet je op'. HUIZENRUIL Het huren van een vakantie- of weekendhuisje is een uitdaging. Zeker als je voor een scherpe prijs een ideaal plekje voor een uitje van een paar dagen wil be machtigen. Tegenvallers in een vakantie huis, zoals een incomplete keu keninventaris, vies of gebrek kig sanitair, matrassen met va ge vlekken, gebrek aan privacy en onverwachte extra kosten ter plekke (150 euro voor de eindschoonmaak) kent iedereen. Maar mis schien is die gedeelde smart minder erg dan de hoera-verhalen over dat geweldige, complete huis voor een prikkie mét zwem bad. Waarom kom je dat, als je op zoek bent naar een huisje, nooit tegen? Waarschijnlijk heeft het te maken met de manier van zoeken en boeken. Wat zoek je? Ins Blaue hinein beginnen met zoeken, is niet praktisch, het kost veel te veel tijd. Zet vooraf je wensen op een rij. Moet het huis je aan zee liggen, op de Veluwe of zoek je een accommodatie in de buurt van een gro te stad of attractie? Minstens zo belangrijk is het budget. Zoek je de beste aanbieding, of wil je per sé op hoogtijdagen onder de pannen? Dan zijn er de eisen waaraan het huisje moet voldoen. Moet het een kind vriendelijk huisje worden, met een afgeslo ten buitenruimte, gaat de hond mee? Be paal aan de hand van dit lijstje welke aspec ten het meest relevant zijn. Hoe zoek je? Een uurtje googelen en tientallen sites met aanbod ploppen op. Handig? Voor wie de weg weet zeker, maar voor nieuwe huur ders misschien minder. Voor deze groep helpen persoonlijke ervaringen van men sen uit de omgeving. Belangrijk voordeel: goede bekenden geven een eerlijk oordeel over een accommodatie. Bovendien be schikken ze wellicht over de contactgege vens van de eigenaar. Handig, rechtstreeks boeken is soms goedkoper dan via een alge mene site, tussenpersoon of verhuurorgani- satie. Voordeel van persoonlijk contact is bovendien dat je kunt doorvragen. Waar aan voldoet het huisje, wat is in de buurt te doen, heeft de verhuurder leuke tips? Na tuurlijk kun je ook zonder ervaringsdes kundigen een fijn huisje bemachtigen, op basis van je voorkeuren. Combineer de vier meest gewichtige zaken. Bijvoorbeeld: va kantiehuis, Wadden, 6 personen, lastminu- te. Meteen zie je aanbiedingen verschijnen. Via de site www.opdewadden.nl komen ze direct in beeld, maar ook de links naar de verhuurders die via Marktplaats hun (twee de) huisje verhuren of het aanbod van de VW ter plekke. Soms gaat het om huisjes of appartementen op vakantieparken. Deze worden via organisaties verhuurd (zoals Landal), in sommige gevallen kan het ook rechtstreeks bij de eigenaar. Door de zoek opdracht op verhuursites te verfijnen (maximale prijs, periode, speciale wensen) kom je sneller bij de huisjes die je zoekt. Beeld en reviews Fijn is beeld van het huisje. Staat het niet op de site, vraag er dan naar bij de verhuur der. Bedenk tegelijk dat beeld niet altijd 100 procent garantie biedt. Helaas verschui len sommige verhuurders zich achter 'voor beeld situaties', waarbij in kleine lettertjes wordt aangegeven dat de accommodatie on geveer gelijk is aan hetgeen je op de foto ziet. Ook hier geldt dus weer: wat fijn als een bekende er al is geweest. Met dezelfde slag om de arm kunnen re- views worden meegenomen in de overwe ging. Ze kunnen helpen, omdat gasten er hun 'eerlijke' mening over de accommoda tie, de service of bijvoorbeeld de inhoud van de keukenkastjes geven. Vaar niet blind op reviews, soms worden ze tegen be taling geplaatst. Instinker: bijkomende kosten Een huurprijs is niet altijd de eindprijs die wordt afgerekend. Naast boekingkosten en toeristenbelasting, komen eindschoon maak, bedlinnen of reisverzekering en an nuleringskosten om de hoek kijken. Daar moet je dus goed op letten. Begin juni maakte de Consumentenbond tijdens de Actieweek Reisprijzen werk van 'verbor gen' kosten die, als je even niet oplet, auto matisch worden opgeteld bij de huursom. Niet zozeer het feit dat de kosten berekend worden, maar vooral het gegeven hoe ze tij dens het boekingsproces (vaak standaard aangevinkt, maar onopgemerkt) opgevoerd worden, maakt de bond boos. Tijdens de actieweek lieten de bungalow parken Belvilla, Landal en Center Pares aan de Consumentenbond weten de vooraf in gevulde vinkjes toch aan te laten staan. Bart Combée, directeur Consumenten bond: „Wij beraden ons op vervolgstappen en adviseren consumenten in de tussentijd bij het online boeken van een vakantiehuis je alert te zijn op ongewenste reis- en annu leringsverzekeringen en lakenpakketten." 'ulUljffiffilJflL,,.,! Een vakantie- of weekend huisje huren, is booming, voor steeds meer mensen vormen vrijheid en privacy een pre. Daar komt bij dat de kosten voor eten binnen de perken blijven. Er kan 'thuis' gekookt worden, zo budgetvriendelijk als je zelf wilt. Leuk is dat een vakan tiehuisje, vooral als het van particulieren wordt ge huurd, je sneller één maakt met de omgeving. Je voelt je niet de eeuwige toerist. Alternatief voor huren is rui len. En waarom niet, zo'n lowbudget woningruil? Dan wordt een weekendje Parijs met de kinderen dankzij een gratis appartement mid denin het centrum toch be reikbaar! Kijk bijvoorbeeld eens op www.intervac-ho- mechange.com, www.hui- zenruil.com of www.love- homeswap.com. t Een fijn weekendhuisje door Sandra van Maanen beeld Ronald Visser reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20