'Nog altijd een gemoedelijk dorpje' Roel Willemse domineert in Domburg WALCHEREN 17 GEREFORMEERDE GEMEENTE Groei van gereformeerde gemeente baart in Waarde veel inwoners die niet tot deze kerk behoren grote zorgen. ringrijden WAARDE - Het broeide al wat lan ger, maar de sluiting van het openbare schooltje, dat te weinig leerlingen had, heeft het gevoel van onbehagen onder een groot aantal inwoners van Waarde al leen maar doen toenemen. Ze maken zich zorgen over de steeds groter wordende groep streng gereformeerden in hun dorp. In een serie dorpsenquêtes die de PZC houdt, konden de inwoners van Waarde de afgelopen twee weken hun zegje doen over hun woonplaats. Meer dan de helft van de mensen die de vragenlijst heeft ingevuld, zegt zich zorgen te maken over de groei van het aantal inwoners dat lid is van de gereformeerde ge meente. Dorpsraadvoorzitter Adri Corne- lisse constateert dat de bevolking van Waarde 25 jaar geleden voor ongeveer 35 procent uit leden van de gereformeerde gemeente be stond. Een kwart eeuw later ligt dat percentage volgens hem rond de 70 procent. Cornelisse bena drukt desgevraagd dat het pro bleem hem niet zit in de onderlin ge verhoudingen. „Die zijn uitste kend." De inwoner van Waarde - zelf praktiserend hervormd - maakt zich vooral zorgen over het voort bestaan van voorzieningen. De sluiting van de openbare school is volgens hem een fikse aderlating, „luist door het verdwijnen van zo'n voorziening wordt ons dorp nog minder aantrekkelijk voor mensen die geen lid zijn van de gereformeerde gemeente." Cornelisse zegt overigens mensen uit die groep te kennen die zijn zorgen delen. „Zij vinden ook dat Waarde geen gereformeerd bol werk moet worden." Dorpsbewoner Jan Jansen maakte zijn zorgen ook kenbaar bij het in vullen van de enquête. Volgens hem beginnen de verhoudingen scheef te groeien. „Ik heb geen en kel probleem met gereformeerde mensen als persoon, maar ze slui ten zich zo enorm af', licht hij desgevraagd toe. „Ze doen niet mee aan het sociale leven. Ik ben bij van alles en nog wat betrokken geweest en heb het dus aan den lijve ondervon den. De oranjevereniging, de buurtbus, de muziekvereniging- je krijgt ze er gewoon niet bij. En ik heb het echt geprobeerd, hoor. Als de groep niet-gereformeerden steeds kleiner wordt, zal het al maar moeilijk worden om dit soort voorzieningen en verenigin gen overeind te houden." Jansen zegt te vrezen dat Waarde op termijn een soort Staphorst wordt. „Bijna elk huis dat te koop komt, wordt gekocht door iemand van de gereformeerde gemeente", zegt hij. „Ik denk niet dat dit te stoppen is." Een rondje door Waarde op zater dagmiddag leert dat de zorgen door veel inwoners worden ge deeld. Volgens een inwoonster van middelbare leeftijd heeft de sluiting van de school mensen met de neus op de feiten gedrukt. „Dat heeft er behoorlijk ingehakt. Ik vrees met grote vrees dat de niet-gereformeerde jonge gezin nen die we nog hebben, zullen wegtrekken. Ons dorp zal alleen maar 'zwarter' worden." De meeste mensen uit reformato rische hoek zijn weinig spraak zaam. Eén jonge vrouw - ze is een aan tal jaar geleden in Waarde komen wonen - wil wel wat zeggen. Ze kan zich voorstellen dat sommige inwoners zich zorgen maken over de steeds groter wordende groep streng gereformeerden. „Als men sen die hier al tientallen jaren wo nen zich daar onprettig door voe len, vind ik dat oprecht vervelend voor ze. Maar wat kunnen wij er aan doen? Wij proberen zoveel mogelijk in harmonie met ieder een te leven." WAARDE - Scriba Rien Butijn van de gereformeerde gemeente in Waarde kan niet onderschrijven dat de verhoudingen in het dorp scheef lopen. „Ik vind dat zo nega tief klinken", zegt hij. Dat veel leden van de gerefor meerde gemeente niet meedoen aan bepaalde activiteiten in het dorp is volgens Butijn een gege ven. „Maar andersom komen die andere mensen ook niet bij ons op de zangvereniging. Tegen hen zou ik willen zeggen: kom eens bij ons buurten. De deur staat open. Dan kunnen we misschien de vooroordelen een beetje weg nemen." Butijn erkent dat Waar de voor veel mensen van reforma torische huize een geliefd dorp is om te gaan wonen. ,„Maar er trek ken net zo goed mensen uit onze gemeente weg uit het dorp, van wege het werk of omdat hun part ner uit een ander dorp komt. Of simpelweg omdat ze hier geen wo ning kunnen vinden." Butijn zegt dat de gereformeerde gemeente in Waarde een heel jon ge gemeente is. Het percentage le den en doopleden ligt ongeveer gelijk. Dat draagt er ook toe bij dat de gemeente zo hard groeit. „Als mensen van onze gezindte in Waarde komen wonen, gaat het vaak om jonge stellen", zegt de scriba. „Als zij vervolgens vier of vijf kinderen krijgen, gaat het hard." Al met al constateert Bu tijn dat de verschillende bevol kingsgroepen in Waarde hartelijk met elkaar omgaan. „Het is nog al tijd een gemoedelijk dorpje." DOMBURG - Er stond dit weekend weer een aantal wedstrijden op het programma van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. In Domburg werd de demonstra tie in klederdracht verreden, met veertien deelnemers, van wie twee gastrijders uit Aagtekerke. Roel Willemse stal de show door bijna alles te winnen wat er te winnen viel. Hij werd met 30 van de 30 ringen dagkampioen, won de beker, de puntenkoers en de pollepel. Aanstormend talent Tristan de Visser liet wederom zien in goede vorm te zijn. Hij stak voor het eerst 30 van de 30 ringen en werd tweede. Bram de Visser behaalde met 29 ringen de derde plaats. In Zoutelande namen maar liefst 50 deelnemers, inclusief de gast rijders uit Meliskerke, deel aan de jaarlijkse klassementswedstrijd. Aan het einde van de dag hadden 5 deelnemers 27 van de 30 ringen gestoken. Ranni Wisse bleek te beschikken over de stalen zenu wen. Hij versloeg in een kamp Cynthia Rotte, Vera Wille- boordse, Johnny Wisse en Jan Matthijsse. Reservekampioen Cynthia Rotte won de jeugdbe- ker en de medaille voor de mees te volgringen. De twee gastenbe- kers werden uitgekampt door de gebroeders Wisse. Johnny won en Ranni Wisse ging met de 2e beker naar huis. In het bekerklas sement van de Zoutelandse rij ders was er één rijder met 8 van de 8 ringen: Jos Wisse. Vera Wil- leboordse won de 2e en Rian Jan- se de 3e beker. De versieringsprij- zen gingen naar Marleen Franse bij de trekpaarden en Danielle Clarisse bij de overigen. In Grijpskerke kwamen 13 sjezen- combinaties in actie. De jonge Jes sica Wisse met menner Adrie Buys deed dit het beste. Met maar liefst 97 gestoken ringen van de 102 werden zij de kam pioen. Elsbeth en Pieter Dinge- manse werden 2e met ook 97 rin gen. Laura van de Rest en Johan Faasse legden beslag op de 3e plaats, met 96 ringen. Vader en dochter Piet en Stephanie Dekker wonnen de versieringsprijs. Vrijdag werd sjezengereden in Aagtekerke. Met 60 van de 60 rin gen werden vader en dochter Helm en Patty Brouwer de kam pioenen. Diny Krijger en Krijn Faasse werden tweede met 59 rin gen. Tevens wonnen zij de ronde op de 20mm ring. Machteld en Ri- nus Moens werden derde met 55 ringen. Tevens werden zij uitgeko zen als mooiste combinatie. Tijdens de ie folkloristische dag in Middelburg wonnen Rianne Lous en Wim Maljers de versie ringsprijs in de categorie trekpaar den, vóór Melanie de Bruijn en Wim Geldof en Wilma Dinge- manse en Jan Jakobsen. In de cate gorie overigen werden Leny en Si mon Lous eerste, vóór Machteld en Rinus Moens en Natasja de Buck en Lou Louws. MAANDAG 22 JULI 2013 Staphorst als voorland Waarde door Rob Paardekam asés- De nieuwe Abdullamkerk van de gereformeerde gemeente in Waarde, foto Marceile Davidse door Rob Paardekam door Rian Janse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17