Rui Costa soleert naar weer een etappezege Vacansoleil boycot Tour du Jour Donderdagavond was Bauke Mollema niks waard, vrijdag klampte hij toch weer aan. 34 SPORT TOUR DE FRANCE Klein verschil Vijfhaar geleden reed Jan Janssen zijn Tour van 1968 nog eens dun netjes over. Inclusief de slotetap pe Melun-Parijs, een tijdrit van 55,2 kilometer. „Weet je wie er ook komt? Herman", liet de 'be brilde Nootdorper" enthousiast weten aan de vooravond van de jubileumtocht. Herman, is Her man Van Springel, de Belg die op de slotdag van de ronde toch nog onverwacht zijn gele trui moest inleveren aan de kopman van de Nederlandse ploeg. Janssen reed de tijdrit van zijn leven en vloog zijn rivaal in de laatste kilometers voorbij. Met slechts 38 seconden verschil won hij de Tour. Samen met zijn vrouw Cora ging de hui lende Janssen op de schouders in het Velodrome van Vincennes. Onderwijl zat Van Springel minu tenlang troosteloos op een muur tje. Het hoofd gebogen, en om hem heen mensen die troostende woorden spraken. Woorden die hij nooit hoorde. Dertig jaar later zei Van Springel dat de verloren Tour van 1968 niet langer het grootste drama uit zijn leven is. Hij zit er niet meer mee. De geruchten die de Belgen des tijds de wereld in stuurden over een gemiste dopingcontrole van Janssen, wuift hij inmiddels alle maal weg als onbelangrijk. Bij de onverwachte dood van zijn tie- nerzoon verbleekt immers al het andere leed. En daarom kwam Herman Van Springel vijfjaar geleden met plezier naar de plek waar Jan Janssen Nederland zijn eerste Tourzege schonk. Het land stond op zijn kop. Janssen was al eens wereldkampioen ge weest en won met enige regel maat zijn Tourritten, maar de ronde winnen, dat leek een brug te ver voor de snelle Zuid-Hollander. De Tour van 1968 was zijn laatste kans, liet hij bij de start in Vittel weten. Janssen was toen pas 28 jaar, maar hij voelde de jaren van Eddy Merckx perfect aanko men. De triomf van Janssen ging de boeken in als eindzege met het kleinste verschil ten opzichte van de nummer twee. Eenentwintig jaar later werd dat record verpulverd door Greg LeMond. In de laatste tijdrit Versailles-Parijs (24 km) zette hij zijn achterstand van vijftig seconden op Laurent Fig- non om in een voorsprong van precies acht seconden. Fignon en LeMond pakten elkaar in die ronde voortdurend de lei derstrui af. LeMond veroverde het geel in de vijfde rit, Fignon nam de trui over in de tiende rit, daarna was het in de vijf tiende etappe weer de beurt aan LeMond. Op Alpe d'Huez pakte Fignon weer het geel en leek het pleit beslist. Niet dus. Als Parijzenaar en als commen tator van de Franse tv keerde Fignon ook regelmatig terug naar de plek des onheils. In de zomer van 2010 overleed de po pulaire oud-renner aan kanker. LE grand BORNAND - Wielerploeg Vacansoleil-DCM werkt niet lan ger mee aan het programma Tour du Jour. Presentator Wilfred Ge- nee heeft zich de woede van het team op de hals gehaald door te melden dat ploegleider Jean-Paul van Poppel naar huis is gekeerd vanwege een ruzie met collega Aart Vierhouten. Dat is volgens het team volstrekt onjuist. De wa re redenen reden ligt in de 'relatio- nele privésfeer'. Het is een voor Van Poppel pijnlijke zaak en daar om had de ploeg aan de in de Tour aanwezige RTL-verslaggever Marcel Maijer openheid van za ken gegeven. Maijer heeft daarop de redactie ingeseind het foute be richt te schrappen. Genee meldde in de uitzending van donderdag echter toch dat Van Poppel vanwe ge een ruzie met Vierhouten naar huis is gegaan. LE-GRAND-BORNAND - Het beeld bij de start zei alles. Voor het eerst in deze Tour vertrok Bauke Mollema zonder een woord te zeggen naar het tekenpodium. De fans die hem bij de bus enthousiast toe zongen, zagen het lachje van een boer met kiespijn. Geen wonder, de kopman van Belkin zag als een berg op tegen de rit van vrijdag. Het beeld bij de finish in Le- Grand-Bornand zei daarom ook heel veel. De noorderling kwam lijkbleek en totaal uitgeput terug bij de bus, waar hij zes uur daar voor nog zo onzeker was uitge stapt. Maar om hem heen werd "weer gelachen en geglunderd. „Wat hij vandaag heeft laten zien, had ik vanochtend niet voor mo gelijk gehouden", sprak ploeglei der Nico Verhoeven geëmotio neerd. „Chapeau voor Bauke. Gro te klasse. Het is wonderbaarlijk zo als hij zich heeft hersteld." Had hij hem dan niet halfdood bij de bus zien aankomen? „Gisteren was hij helemaal dood", stelde Verhoeven. „Toen zat hij er vier uur na de finish nog altijd zo bij dat ik er geen cent meer voor gaf. Aan tafel kon hij gewoon niet eten. Dan is het heel erg hoor." Mollema was woensdagavond wat ziekjes geworden. Het werd alleen maar erger op de feestdag van Alpe d'Huez. „Toch zijn we nooit op het punt gekomen dat we moesten overwegen hem uit koers te halen", zegt Verhoeven. Wat het team wel kon doen? „Hem proberen te laten eten, goed te laten rusten en afwach ten." Mollema voelde zich vrijdag ochtend nog niet veel beter. Hij zou het in elk geval weer probe ren, maar er werd rekening gehou den met een groot tijdsverlies. Ro bert Gesink mocht voor zijn ei gen kans gaan in de zware rit. De Achterhoeker sprong mee in de groep die in de finale ging strij den om de winst, maar op het mo ment dat Rui Costa zijn hielen lichtte, moest Gesink passen. „Ik heb geknokt voor wat ik waard was en dat was de zevende plek", legde hij zich met een glimlach neer bij het eindresultaat. De ploeg maalde er niet om. Die was vooral opgetogen met het feit dat Mollema zijn zesde plaats had weten vast te houden door te fi nishen in de groep van Froome en Contador. „Nu nog elf kilome ter klimmen morgen naar de laat ste, top en we zijn er", sprak Ver hoeven. Minder dan een half uurtje na de finish verscheen Mollema ineens fris en monter in de opening van de deur van de bus. Het contrast met hoe hij 's morgens oogde was levensgroot. Rustig stond hij ie dereen te woord. „Eerlijk gezegd had ik donderdagavond zelf ook niet gedacht dat ik dit vandaag al weer kon. Ik hield er al rekening mee dat ik mijn zesde plaats zou gaan verliezen." In het begin van de rit voelde hij zich nog belab berd. „Maar gelukkig lag het tem po op de eerste col (Glandon) niet zo hoog." Mollema knokte zich te rug in de koers en voelde net als Verhoeven dat hij de weg om hoog we'er heeft gevonden. „Ach teraf is het wel heel sneu dat ik uitgerekend op Alpe d'Huez mijn slechtste dag-had", baalde hij ook van het moment van de inzin king. Vijf meter bij de mediagekte rond Mollema vandaan, verwerkte Lau rens ten Dam zijn teleurstelling van de dag. Hij zakte uit de top tien. „Elfde of tiende, dat is toch een wereld v.an verschil", stelde Ten Dam. „En dan ook nog eens met één seconde." Daarnaast had hij de pech dat Navarro vanuit de vroege vlucht de top tien was bin nengereden. Robert Gesink had Mollema de bus binnen zien komen en stak zijn bewondering voor zijn ploeg maat even later niet onder stoelen of banken. „Het is heel knap wat Bauke heeft gedaan. Gisteravond was hij echt nog een dood vogel tje." Dat vogeltje vliegt na giste ren weer. Costa reed de laatste achttien kilo meter van de bergrit alleen voor op. Op iets minder dan vijftig se conden werd de Duitser Andreas Klöden tweede, de Belg Jan Bake- lants eindigde als derde. Beste Ne derlander werd Robert Gesink op de zevende plaats. Tom Dumou- lin, ook een van de vroege vluch ters, bereikte als dertiende de fi nish. Geletruidrager Chris Froome kwam binnen in de groep klasse mentsmannen op een kleine ne gen minuten van ritwinnaar Cos ta. Daarin bevond zich ook Bauke Mollema, die zich zodoende hand haaft op de zesde plaats in het al gemeen klassement. De lange bergrit kende vanaf de eerste kilometer een reeks ont snappingen. Op de top van de Col de la Madeleine, de tweede van twee beklimmingen van de bui tencategorie, reden de Fransman Pierre Rolland en de Canadees Ryder Hesjedal vooruit. Rolland deed goede zaken voor het berg- klassement waarin hij leider Froome tot op één punt naderde. Zijn poging hield stand totdat Rui Costa hem uit de achtergrond passeerde en solo naar de finish reed. door Ad Pertijs Dode vogeltje vliegt weer door Ad Pertijs u „-rdf, LE GRAND-BORNAND - De Portugees Rui Costa heeft vrijdag de negen tiende etappe van de Tour de Fran ce gewonnen. De rit ging van Bourg-d'Oisans naar Le Grand-Bor- nand over 204 kilometer. Voor de renner van Movistar was het zijn tweede ritzege in deze Tour. Eer der deze week won Costa de zes tiende etappe. Zaterdag wacht nog één bergrit, een korte met finish in skistation Annecy-Semnoz. Rui Costa boekte vrijdag zijn tweede etappezege in deze Tour de France, foto Yoan Valat/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98