ZEELAND 31 Jan-Peters moeder Lien had de camping in 1980 opgericht, terwijl vader Jan het boerenbedrijf leidde. Het hart van de minicamping werd in de boom gaard gelegd, waar hooguit twee, drie caravans stonden en een paar tentjes. Voor de toeristen werd een varkensstal omgebouwd tot toilet- en doucheruimte en buiten stonden een paar was-" tafels. „Alles was wel primitief, maar het was er altijd gezellig. Gasten uit de tijd van Lien ko men nu nog steeds naar De Boshoek", zegt Son ja van de Putte. Het jonge gezin wilde uitbreiden en een eigen draai aan het bedrijf geven. „En als we iets doen, moet dat goed zijn. Dat zit in ons bei den", zegt Jan-Peter. „Ik zal het maar van me zelf zeggen; ik ben een streber. Ik wil het hoog ste rendement uit mijn gewassen halen -hou ze als het ware dag en nacht in de gaten- en werk met moderne technieken zoals inderdaad GPS-gestuurde apparatuur. Vanuit de ZLTO (boerenorganisatie) is geregeld dat een groep ak kerbouwers van de verschillende regio's met de zelfde omvang, regelmatig samenkomen om er varingen uit te wisselen. Het is mooi om van el kaar te leren." De minicamping mocht in 2007-2008 uitbrei den van maximaal 15 naar 25 standplaatsen. Son ja en Jan-Peter hielden vast aan het principe dat goedkoop duurkoop is en legden in de was plaats hardstenen gootstenen aan. Voor de toi letten en douches werden duurzame materia len gebruikt. De varkensstal werd opnieuw op getrokken met veel van de oude rode bakstenen om ook de sfeer van vroeger te conserveren. Er kwam een speelveldje bij en speeltoestellen. „We hebben een aantal speeltoestellen van Ro- biniahout gekocht voor de kinderen zegt Son ja. „Dat is duur, maar het is mooi hout, het voelt fijn aan en gaat veel langer mee, dan ge woon hout. Maar ja, straks willen we bij de jeu-de-boulesbaan een bankje neerzetten en dat moet dan ook wel weer een bankje van ge lijkwaardig goed materiaal zijn. We zoeken toch naar eenheid." De toeristen die bij De Boshoek terecht komen, zeggen de luxe te waarderen. Ze houden van de rust en ruimte en hoeven niet geanimeerd te worden. Het is wel prettig dat de kinderen een rondje op een van de paarden mogen rijden, na dat ze borstellessen hebben gekregen van doch ter Femke of van Sonja. „En een keer per week eten we met diegenen die dat willen samen in de boomgaard. Soms is dat een mosselmaaltijd, of een Italiaans buffet of een door de gasten zelf- bereide maaltijd voor het gezamenlijke buffet." De camping bij de boer en het akkerbouwbe drijf zijn serieuze ondernemingen geworden. Rinus van 't Westeinde, voorzitter van de lande lijke en de Zeeuwse Vekabo, zegt dat de mini camping de stabiele factor is van veel boerenbe drijven. Een goedlopende minicamping, met 25 plaatsen kan een bruto-omzet van 60 tot 70.000 euro per jaar halen. En al die toeristen die hier overnachten spek ken de Zeeuwse economie. „Het kamperen bij de boer is goed voor Zeeland", zegt Van 't West einde. „In het hoogseizoen slapen er op onze Zeeuwse campings zo'n 15.000 toeristen per nacht. Die betalen allemaal toeristenbelasting, meer dan een euro per nacht, doen boodschap pen bij de supermarkt, gaan naar restaurants, huren fietsen, gaan naar de film, bezoeken at tracties. Die laten hier heel wat geld achter." Toen de eerste boeren zo'n 25 jaar geleden hun bedrijf uitbreidden met een minicamping wil den ze hun onderneming sterker maken. „Je had de keuze: investeren in het boerenbedrijf door bijvoorbeeld de uitbreiding van een stal, of meer grond kopen, zodat je mee kon gaan in de vaart der volkeren. Het alternatief was om een minicamping te beginnen. De vrouw, die daarvoor belangstelling had, werd de gast vrouw", zegt Van 't Westeinde. De boer begon misschien schoorvoetend aan het openstellen van zijn erf, maar heeft inmid dels de toeristische sector omarmd. Jan-Peter van de Putte: „We versterken elkaar. Ik hou ervan om risico's te nemen bij de ver koop van mijn aardappelen en mijn uien, maar dat kan ik wel doen omdat Sonja de minicam ping heeft." maandag: deel 1 De camping in bedrijf ZATERDAG 20 JULI 2013 als Constante factor I Familie van de Putte van minicamping De Boshoek: (van links naar rechts) Jan-Peter, Femke, Sonja en Stan. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95