Actie voor behoud van Thools kamp f, Jaren later Een accountant oordeelt niet over moraal 24 BEVELANDEN en THOLEN KINDERKAMP BORSELE Hondervijftig kinderen uit de Zak van Zuid-Beveland vieren een week vakantie in Oost-Brabant. lllfewl Mlill?!wÊÈÊmf- 43 Het kamp bestaat sinds 2001. Elke zomer worden zo'n veertig kinde ren een week lang meegenomen naar een plek in Nederland om daar met elkaar op trekken en acti viteiten te doen. De laatste jaren ging de trip naar Oostvoorne. Het kamp is vooral bedoeld voor kinderen die het niet zo gemakke lijk hebben. „Bijvoorbeeld kinde ren die worden gepest", zegt vrij williger Hermen Geluk. „Je ziet ze opleven tijdens de week. Er ontstaan vriendschappen. Dat is zo waardevol." Burgemeester en wethouders wil len de subsidie verlagen van 11.000 naar 6000 euro. Ter vergelij king: Kinderkamp Borsele krijgt 4000 euro. „Van die 6000 euro moeten we in Tholen activiteiten voor deze kinderen organiseren", zegt Geluk. „Maar dan krijg je als begeleider nooit zo'n goede band met die kinderen als nu en de kin deren onderling ook niet. Dat zou erg jammer zijn." Geluk zegt dat hij en zijn collega- vrijwilligers snappen dat er moet worden bezuinigd, ook op het kin derkamp. Toch hopen ze de pijn nog zoveel mogelijk te verzach ten. Er is al een gesprek met de wethouder geweest en in septem ber willen ze een beroep doen op de commissie. In die maand neemt de raad een definitief be sluit over de bezuinigingen. „Hoewel we begrijpen dat er moet worden bezuinigd, gaan we natuurlijk voor een zo groot moge lijk bedrag", stelt Geluk „En als we het dan echt met die 6000 eu ro moeten doen, dan doen we het daar mee. Ik denk dat het voor dat bedrag ook wel moet lukken om een kamp op te zetten, al zal het dan een stuk soberder zijn. Wij vinden het vooral belangrijk dat het kamp in zijn huidige vorm blijft bestaan." Het allerleukste van kinderkamp Borse le? Misschien wel dat je ouders er even niet bij zijn. Op het kamp zijn kinderen onder elkaar: met zijn vieren in een tent, tij dens de spelletjes en tijdens het eten. O ja. Er is ook leiding. „En die zijn best wel streng." „Goed vasthouden-éé!", klinkt het op zijn Bevelands op het Bra bantse gras. En hup, daar glijden twee kinderen in noodvaart op een autoband richting waterbak. Ze gillen, het ritje eindigt met een plons. Vandaag - in de hitte - staan er waterspelletjes op het programma. Kinderkamp Borsele is een traditie: dit jaar is het de veertigste keer dat kinderen uit de Zak er vakantie vieren. Het ten tenkamp staat op een veld achter een melkveehouderij in Oost-Bra bant, in Wintelre. „Ik ben schor", meldt Dennis uit Driewegen ongevraagd. Hij is voor de derde keer mee op kamp. En dat betekent dat het voor hem meteen de laatst keer is: alleen kinderen uit de groepen zes, ze ven en acht mogen mee. „Het is gezellig", vertelt hij. „We spoken 's nachts altijd. Dan gaan we bij el kaar in de tent, de jongens bij de meisjes. En dan gaan we eten en drinken." Alle dorpen worden door elkaar gemixt op kamp, vertelt staflid Karin Sommeijer. „Maar jongens en meisjes slapen apart in een tent. Ze worden wel altijd inge deeld met het groepje waarmee ze zich opgeven." De bungalow tenten staan in clusters op het veld, een beetje uit het zicht van de leiding. „Kinderen denken vaak dat ze de hele nacht spo ken", lacht Sommeijer. „Maar ze slapen meer dan ze denken." André uit Nieuwdorp is er voor het eerst. „Ik hoorde van vrien den dat het superleuk was. Om dat ik al in groep acht zit, is dit meteen de laatste keer. Ik heb er spijt van dat ik de andere jaren niet ben meegegaan: we doen al leen maar leuke dingen. Het is hartstikke gezellig." Merel uit Heinkenszand is er voor de twee de keer bij„Het is zonder je va der en je moeder", lacht ze. „Ik was ook nog in Türkije, de eerste week van de vakantie, maar dit is leuker omdat je zonder je ouders zit, met mensen die je een beetje kent en die dezelfde taal spre ken." Marieke uit Lewedorp en Shan non uit Kwadendamme zijn vorig jaar vriendinnen geworden op Kinderkamp Borsele. „We zien el kaar verder in het zwembad", zegt Shannon. De gezelligheid is het leukste van het kamp, vindt Marieke. „Je leert elkaar heel goed kennen. En je komt elkaar daarna weer tegen." Dat ze een week zon der computer zitten, vinden ze he lemaal niet erg. Integendeel. Ma rieke: „We doen allerlei andere dingen. Het is ook helemaal niet leuk om hier te computeren." Ze zijn best streng, vertellen de meiden. „Maar we proberen wel 's nachts naar andere tenten te gaan. Aan de schaduwen kun je zien of er iemand van de leiding aankomt." Volgend jaar gaan ze weer, zeggen Marieke en Shan non vastbesloten. Ze weten ook al hoe ze dat gaan aanpakken. „Wij geven ons voor de derde week op, omdat je dan meer kans hebt dat je mee mag. Voor de eerste twee weken zijn altijd veel meer kinde ren. Dan wordt er geloot." KINDERKAMP BORSELE Memm Het is een beetje ouder wets: er is geen wifi op het kamp, de kinderen doen spelletjes, gaan niet naar gro te attracties en eten elke avond zelfgekookt eten. „We zijn ook een beetje ouder wets", lacht Karin Sommeijer. „Maar de kinderen vinden het su per. Ze vinden het leuk om in een tent te slapen en ze zeuren niet over het feit dat ze geen computer hebben. Ik heb het idee dat ze het eigenlijk wel weer een keertje lek- VLISSINGEN - Barkrukken, plafoniè- res en een flamingolamp. Congres sen, adviesbureaus, netwerkbor rels. Een stomer, een strijkplank, een wasmachine, een koelkast, een bed, een bestekset en heel veel etentjes. Bonnetjes wilde de Lokale Partij Vlissingen en bonnetjes kreeg ze. Sterker nog: heel Vlissingen kreeg ze, want vlak nadat raadsleden in zage kregen in de declaraties van het college, liet burgemeester Re- né Roep ze prompt op de gemeen telijke website zetten. Binnen de onderzoekscommissie rijst de vraag of alle bonnetjes zijn prijs gegeven of slechts een selectie. Die bonnetjes, eerst alleen te zien voor raadsleden, vormden aanlei ding om een accountant een on derzoek te laten uitvoeren. Dat be vestigde het vermoeden dat bij - uitgaven vraagtekens gezet kon den worden. Binnenskamers werd volop gemopperd en met de vinger gewezen, in de openbaar heid bleven de raadsleden met meel in de mond praten. En wat doet de politiek als ze zelf niet de boodschapper van het slechte nieuws wil zijn? Een des kundige van buitenaf inhuren ach ter wiens brede rug het aange naam schuilen is. De affaire draait formeel om de vragen of alles wat gedeclareerd werd, ook door de burger van een stad die toch al in financiële nood verkeert, moest worden betaald, en of de bonnetjes bureaucratisch goed verwerkt zijn. Dus met een fatsoenlijke verantwoording en voorzien van de juiste handteke ningen om tot uitbetaling over te mogen gaan. En wat nou eigenlijk precies die regels zijn. Het zou niet de eerste keer zijn als blijkt dat het Vlissingse beleid niet goed genoeg op papier staat. Maar eigenlijk draait het om ver trouwen. Welk normbesef hou den onze bestuurders er op na? Die meetlat heeft een accountant echter niet in zijn etui zitten. Hij kan nagaan'of alles is gegaan vol gens de regels der boekhoudkun de, maar zal geen oordeel uitspre ken over het feit dat bij een 'over leg' flink wat alcohol werd genut tigd. Dat is een moreel en politiek oor deel. En daar is de gemeenteraad voor. De accountant zegt nog steeds niet te weten wat nou ei genlijk van hem verwacht wordt. Zou de onderzoekscommissie dan zo'n ondoordachte opdracht heb ben geformuleerd of kan de ac countant de verwachtingen niet waarmaken? Je kunt je afvragen of het hele on derzoek, dat zich nota bene richt op de vraag of verder onderzoek nodig is, überhaupt nog nodig is. De bonnetjes liggen op straat en het is nu aan de raad om te bepa len of de collegeleden - in dit ge val burgemeester Roep, aangezien wethouder Jacques Damen, die eveneens uitblonk in bonnetjes, al ontslag heeft genomen - mo gen blijven of niet. De onderzoekscommissie bestaat uit raadsleden en in Vlissingen staan die niet bepaald bekend om hun daadkracht. Toch zullen zij nu moeten doorpakken. Want hoe langer deze affaire voort sleept, hoe onbestuurbaarder de stad wordt. En of Roep het nu aan zichzelf heeft te wijten of niet; be schadigd is hij toch al. Het hele onderzoek is een motie van wan trouwen op zich. door Rob Paardekam THOLEN - Drie vrijwilligers die be trokken zijn bij het Kinderkamp Tholen zijn in actie gekomen om het uitje te behouden. Door de voorgestelde bezuinigingen van het college dreigt het kamp in zijn huidige vorm te verdwijnen. Kinderkamp is leuker dan vakantie Turkije door Nadia Berkelder 3 weken duurt het kin derkamp Borsele. Elke week komt er een nieu we groep kinderen naar Wintelre. Per week kunnen er ongeveer vijf tig kinderen mee op kamp. Ouders betalen 80 euro per kind. Mensen met een bijstandsuitke ring de helft Het kamp is voor kinderen in de drie hoogste groepen van het ba sisonderwijs. Wie drie keer inschrijft, mag gega randeerd een keer mee. mZJPF ANALYSE DECLARATIES door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92