eerste de Het best bewaarde geheim van België 14 REIZEN Ca?r#A,8hero COLOFON Pairi Daiza in Brugelette, België. Winnaar Diamond Themepark Award 2012: Beste dierenpark van Nederland en België en Mooiste dierenverblijf van Nederland en België (Bad van heilige olifanten). Geen twijfel mogelijk: Pairi Daiza is buitencategorie. Als de term niet al zo uitgehold zou zijn, zou je het park een beleving noemen. Maar nu dat woord zelfs wordt ge bezigd door gebruikers van een bepaald soort toiletpapier, zou je Pairi Daiza - letterlijk: gesloten tuin (oud-Perzisch) - daarmee te kort doen. Maar wat het dan wel is? Een wonderlijke belevenis, een reis rond de wereld, met alle fasci nerende dieren, bouwwerken en culturen erin verweven. Hett klinkt hoogdravend. Maar zonder andere parken te diskwali ficeren is Pairi Daiza niet te verge lijken met Artis, Dierenpark Em- men of Burgers' Zoo. Dat zit 'm in de grootte (55 hectare), de traditie (gebouwd op restanten van twaalfde-eeuwse cisterciënzerab dij van Chambron) en het budget (om een idee te geven: stichter Eric Domb liet zeshonderd zee containers met stenen en tegels uit Afrika en Indonesië komen om de paden en bouwwerken uit zijn lang gedroomde paradijs na tuurgetrouw te realiseren). Het contrast zit 'm ook in de aan pak: Pairi Daiza is geen dieren tuin in de traditionele zin van het woord. Wie een rij 'kooien', dan- wel een met hekken of slootjes af gebouwd uit losse stenen en gebruikt als to rens of hele burchten. De Feniciërs, de Cart- hagers, de Romeinen, de Vandalen, de By zantijnen en de Saracenen, allemaal druk ten ze hun stempel op het eiland. Feitelijk is Sardinië een smeltkroes van volkeren en culturen. Deze smeltkroes maakt het een fascinerend gebied om te verkennen, waar bij de prachtige stranden slechts een bij zaak lijken en de echo van het verleden dui delijk weerklinkt in het heden. Zo horen we die echo ook op het schier eiland Sinis bij de resten van Tharros, dat in de oudheid tot de belangrijkste steden van Sardinië behoorde. De rond 1000 voor Christus gebouwde bronnentempel Santa Cristina roept zelfs nu nog verbazing op, want behalve de bijzondere watercultus, werd het ook gebruikt als observatorium met een markante, op de stand van de zon en maan gerichte kalender. Even indruk wekkend is de oude kloosterkerk van Sac cargia, met zijn unieke apsisfresco's uit de dertiende eeuw. Maar het meest tot de ver beelding spreekt toch de oude stad Algh- ero, de mooiste van het eiland. Eeuwen lang werd Alghero bewoond door Catala nen en wordt daarom ook wel Klein-Barce- lona genoemd. Omgeven door machtige muren en torens ontwikkelde zich een schitterende vestingstad. Terwijl we heer lijk door de smalle straten slenteren, wa nen we ons in het verleden, alsof er in de loop der eeuwen niets is veranderd. We sluiten af met een bezoek aan de be schutte baai van Porto Conté, dat tot een beschermd natuurgebied behoort. De weg eindigt bij Capo Caccia. Hier leidt een hon derden treden tellende trap uit de ruige kliffen naar de Neptunesgrot, waar rond een ondergronds meer sprookjesachtige druipsteenformaties liggen. Bewonderend kijken we naar deze natuurpracht en begrij pen meteen waarom de rijken van toen én nu op Sardinië zo goed en graag gedijen: het majestueuze eiland is een weelderige voedingsbodem voor betovering door de eeuwen heen. WAAR EN WAT Het zonnetje schijnt, maar een mistral doet de wind flink aanwakkeren. Met ge fronste wenkbrauwen kijkt de Nederlander Michiel Bouwmeester naar de witte kragen op zee. Als voorma lig professioneel wedstrijdsurfer zijn dit toch de elementen, waarbij hij zich zou moeten thuisvoelen. Hij was immers ge wend op het wereldpodium met sterren als Robby Naish en Stephan van den Berg te surfen op de hoogste golven van Hawaï, waarbij de Sardijnse noordoostkust toch een peulenschilletje moet zijn. „Dit is ech ter iets teveel van het goede voor mijn klan ten, want ik richt me tegenwoordig toch vooral op families en kinderen", verduide lijkt Bouwmeester. Na zijn windsurfcar- rière is hij via het Gardameer nu op Sardi nië beland en bestiert hij bij Porto Polio een succesvolle surfschool. Daarvoor heeft hij niet het minste gebied uitgezocht. „Kijk eens om je heen, hier liggen toch de mooi ste stranden. Wat wil een mens nog meer?", sluit hij gepassioneerd af. Met Bouwmeester zijn er veel gefortuneer- den die er net zo over denken, want langs de zogenoemde Smaragdkust in het noord oosten van het eiland hebben de rijken der aarde zich neergevlijd. In Porto Cervo ver gapen we ons aan de enorme jachten in de haven. Aan wal zijn de bovenmodale hui zen volgens strenge voorschriften ge bouwd: de kleuren geel, oker en rood moe ten passen bij het natuurlijke graniet van de omgeving. De tuinen en openbare ruim tes liggen er gemanicuurd bij. Op de lege parkeerplaats bij de haven wordt een wed strijdje tussen een Ferrari en een Lamborg hini gehouden, waarbij het niet alleen om de mooiste auto gaat, maar ook om wie van de toeschouwers het meeste goud om de nek, armen en vingers kan dragen. Dit is duidelijk een plek om te zien en gezien te worden. Maar hoezeer men ook zijn best doet om de harmonie met de omgeving na te bootsen en allure te geven, het blijft een kunstmatig en gemaakt vakantieparadijs. Dat kan zeker niet gezegd worden van de rest van Sardinië, want het eiland is vooral authentiek. Natuurlijk, de prachtige stran den, de ruige kust en binnenland, de lieflij ke landerijen en tongstrelende druiven in de uitgestrekte wijngaarden maken indruk, maar het is historie die de show steelt. Het eiland leest als een geschiedenisboek. Zo staat het vol met indrukwekkende monu menten, die door prehistorische stammen zijn nagelaten, zoals de neolithische Do mus de Janus en de duizenden Nuraghi, op- Het fascinerende Italiaanse ei land Sardinië is een smeltkroes van volkeren en culturen. De prachtige stranden lijken slechts een bijzaak en de echo van het verleden weerklinkt duidelijk in het heden. Z, Porto Cervo £°*°e Saccargia Caccia I Santa Cristina SARDINIË eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Henk te Boekhorst advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Nederlanders zijn dol op ranglijstjes. In De eerste de beste richten we ons op de hoogste regionen van een ranglijst op toeristisch gebied. Deze week de mooiste dierentuin van de Benelux. door Jan van Mullem And the winner is.... Welke verkiezing? Mee eens? reageren? reizen@depersdienst.nl Sardinië bereik je het snelste door de lucht. Vanaf Nederland, België of Duitsland vlieg je binnen twee uur naar een van de drie in ternationale vliegvelden van Sardinië. Liever met de auto? Dan kun je vanaf het vaste land van Italië met de veerboot oversteken. De zomers op Sardinië kunnen zeer warm worden en de winters zijn doorgaans mild. De beste reisperiode is juli-augustus. Voor reizen naar Sardinië kun je onder meer terecht bij de Sardinië-specialist Eva Sardinia (www.eva-sardinia.com). Op zoek naar meer algemene informatie over Sardi nië? Kijk dan op www.sardengaturismo.it. De surfschool van Michiel Bouwmeester vind je op www.windsurfmb.it. De Sulis-vestingtoren in Alghero. foto's Jaap van Splunter De 'geitentrap' naar de Neptunesgrot. grote foto: De fraaie vestingstad Castelsardo. -T^Vij De fotogenieke zuilen bij de ruïnestad Tharros op het schiereiland Sinis. door Jaap van Splunter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70