PZC 14&15 italië Het betoverende eiland Sardinië £»h>7 fitte In de eerste week van augustus kun je onbeperkt bootjes kijken in Sneek. Want op 3 augustus begint de Sneekweek. Waterspor ters zitten die week op rozen in een vakantiehuis met eigen aan legsteiger voor een flinke boot, midden in de Sneekweek. Een optimist is een bootje voor absolute zeilbeginners. Maar zonder zeil, zonder mast en met een peddel werkt hij ook voor mensen die echt niet kun nen zeilen. We zijn in Terher ne, in het nieuwe Landal Wa terpark Sneekermeer om precies te zijn. Luxe vakantiebungalows met een eigen aanlegsteiger voor de boot. Of boten. We dobberen huisje na huisje voorbij, jacht na sloep na zodiac. Ik peddel, zittend op mijn knieën. De kinderen glunderen en kijken hun ogen uit. Ze zitten nooit op een boot. De andere parkbewoners lachen een beet je meewarig om die armoedzaaier in die kleutertobbe. Later legt iemand me uit hoeveel geld we voorbij gevaren zijn op ons kleine rondje. De huur van het luxe va kantieappartement is respectabel, maar in de haventjes erbij ligt voor tonnen aan bo ten. De allermooiste ligt recht voor ons ter ras: een prachtig gelijnde, perfect onder houden houten BM. We zijn hier in het hoogseizoen der hoog seizoenen: de Sneekweek. Op en rond het water drijven ruim achthonderd wedstrijd zeilboten, en daarnaast een bonte veel voud aan kruisertjes, opduwers, vracht schepen, historische zeilschepen, havensle pers en partyboten. Het is een Hollandse zomerweek. Op een middag komt de BM thuis in een vlagerige hoosbui, terwijl 's avonds de zon onder gaat in een volstrekte windstilte die het ha ventje omtovert tot een spiegel. Maar al tijd is het Sneekermeer vol boten die hun wedstrijden afwerken, vechtend om de wind en de beste koers. De eerste dagen van ons verblijf zijn alle echte bootjes al verhuurd en vermaken we ons elders. Dat op zich is geen probleem: in Terherne zorgt het Kameleondorp voor een dag kinderplezier, in Sneek gonst het van de watersportdrukte, de lintdorpjes van de Lege Geaën nodigen uit tot een mooi ritje langs de oostrand van het Snee kermeer. Maar als we op woensdag dan eindelijk een sloep kunnen huren, ontdek ken we pas waarom dat bootjesvolk wat meewarig naar ons glimlachte toen we in die veredelde badkuip door de smalle strookjes water peddelden. Sloep is eigenlijk een te groot woord. Het is een bootje met een gecamoufleerde bui tenboordmotor. Die wel verrassend ruim is. We passen er met tien man in. De jong ste van 3 vermaakt zich uren door over de rand te kijken naar al het moois dat hij ziet. Al zijn dat vooral rietkragen. We mij den de drukte van het Sneekermeer en ne men de route door de Lege Geaën. Die voert door zelfbedieningssluisjes, langs dorpjes en onder bruggetjes door. Na de rust van het Friese land bereiken we via weer een zelfbedieningssluisje Sneek. WAAR EN WAT Het is er een drukte van belang. Overal ter rasjes, straatartiesten en leuke winkeltjes. We varen langs de beroemde Waterpoort. Het icoon van de stad willen we gezien hebben. We zijn niet de enigen. De gracht ernaartoe is bomvol. De terugtocht voelt als een vlucht uit de drukte. Het Snee kermeer lonkt. We vallen er met onze neus in de boter: de wedstrijd voor de klas sieke BM'ers is in volle gang. De volgende morgen, als we opnieuw het doek van de sloep halen voor een tocht over het water, kiezen we voor de vaart naar Akkrum. Het is er prettig druk, maar dan op de schaal van Akkrum. Het dorpje is prachtig en het weer aangenaam. We gaan er op zoek naar een huisarts. De jong ste heeft het avontuur van de vorige dag moeten bekopen met een flinke blaar op zijn linkerwang. De dorpsdokter moppert met brommerige goedmoedigheid op die sukkels van ouders die zomaar gaan varen zonder te beseffen dat het water een spie gel is die het zonlicht versterkt. Hij is onder de indruk van ons protest („Maar we hebben hem twee keer goed inge smeerd!") „Elk uur", zegt hij streng. Hij wijst naar ons joch, zijn wang ziet wit van de flammazinezalf./,',Anders krijg je dit." Reizen FRIESLAND Landal Waterpark Sneekermeer V Terherne Akkrum Sneeki Sneekermeer-^* Lekker op je eigen steiger door Rien van den Berg foto's van boven naar beneden: De avond valt in het haventje van het vakantiepark. Zelfbedieningssluisje door de Lege Ceaën. De Waterpoort van Sneek. Hindeloopen* Kameleondorp Stavoren •Echtenerbrug Lemmer De Sneekweek wordt dit jaar gehouden van 3 tot en met 8 augustus. Voorafgaand daar aan zijn van 20 juli tot en met 3 augustus de wedstrijden van het traditionele SKS Skütsjesilen. Kijk voor de wedstrijddata op www.skutsjesilen.nl. Tijdens de Sneekweek vinden de Open Frie se Kampioenschappen Skütsjesilen (IFKS) plaats, met wedstrijden in Hindeloopen (3/8), Stavoren (5/8), Heeg (6/8), Sloten (7/8), Echtenerbrug (8/8), Lemmer (9/8) en nog een keer Lemmer (finale, 10/8). Kijk op www.ifks.nl voor meer informatie. Op www.sneekweek.nl vind je volop informatie over deze jaarlijkse feestweek. Wie al enige tijd niet meer in Terherne is ge weest, zal veel veranderingen in het dorp ontdekken. Het Landal Waterpark Sneekerm eer is nieuw, de twee andere parken zijn grondig bij de tijd gebracht Nu het Kame leondorp, met zijn twee avontureneilanden, na de eerste moeilijke jaren in stabieler vaar water is gekomen, is Terherne terug op de toeristische kaart van Friesland. Meer we ten? Kijk op www.landal.nl en www.terher- ne.nu. reageren? W reizen@depersJienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69