BabyBox Vondelingenkamer had ervoor gezorgd dat mijn kinderen nog hadden geleefd SPECTRUM 5 c x zo, zegt ze schouderophalend. „Ik kan me niet voorstellen dat een rechter mij veroordeelt voor het redden van een kind." In een Dordtse opslagruimte tonen de twee vrouwen de spullen die mensen inmiddels aan hen hebben gedoneerd. De giften zijn niet alleen bestemd voor de kindjes, maar ook voor het Ba byhuis, waar twee pleegouders vanaf komend najaar uiteindelijk voor vier baby's moeten gaan zorgen. Grote plu che beren en een zachte knuffelzebra kijken uit over vuilniszakken en do zen vol rompertjes en babymutsjes. Wamelink en Muller stappen voor zichtig over opgestapelde kinderbad jes, langs kinderwagens en een wieg je. Veel spullen zijn tweedehands, maar sommige gloednieuw. „Het is een hoop", stelt Wamelink tevreden vast. „Moet je nagaan hoeveel mensen ons initiatief steunen." Zwangere vrouwen die vanwege in cest, eerwraak, hun geloof of illegali teit in grote problemen komen wan neer hun identiteit en zwangerschap bekend worden, hebben geen andere keus dan hun kind te vondeling leg gen, menen Muller en Wamelink. In Nederland kunnen vrouwen namelijk niet anoniem bevallen en het kind daarna ter adoptie afstaan. Bevallen kan wel onder geheimhou ding, waarbij alleen enkele officiële in stanties, zoals Raad voor de Kinderbe scherming, Fiom (hulp bij ongewens te zwangerschap), Siriz (voormalige Vereniging tot bescherming van het ongeboren kind), Bureau leugdzorg en de rechtbank, weten wie de moe der is. Bij hen kan het kind dan later informatie opvragen. „Maar er zijn vrouwen die bang zijn dat hun naam dan toch op straat komt te liggen", weet Muller. Niet geheel onterecht, stelt zij. „De instanties geven geen ga rantie over geheimhouding." Zelf denkt ze liever niet te vaak aan wat sommige moeders nu uit pure rade loosheid hun pasgeborenen aandoen. „Iedere keer als ik hoor dat een baby lijkje is gevonden, krijg ik pijn in mijn maag." Zowel Muller als Wamelink denkt dat er een verband is tussen babydoding en het ontbreken van een goede en anonieme manier om afstand te doen van je kind. Dat verband wordt echter betwist. Het meeste onderzoek wijst uit dat het aantal overleden of te von deling gelegde kinderen niet afneemt als er een vondelingenluikje is, aldus Maria de Jong-de Kruijf en Machteld Vonk van de afdeling Jeugdrecht van de Universiteit Leiden in het juridisch vakblad Ars Aequi. „Dit lijkt te komen doordat er een groep vrouwen is die met psychiatrische problemen kampt en bijvoorbeeld de zwangerschap ont kent. Of zij hun baby naar een veilige plek zullen brengen als die er is, is zeer de vraag." „Ik wil ook niet zeggen dat we met een vondelingenkamer alle babylijk jes kunnen voorkomen", verdedigt Muller zich. „Dat is een illusie. Maar we geven deze vrouwen wel een uit weg, een andere mogelijkheid." Wa melink vult aan: „En ieder kind dat je er mee redt, is er één." De vondelingenkamer zou oorspron kelijk in het Babyhuis aan de Brou- wersdijk in Dordrecht komen. In dit babyopvanghuis zullen vanaf het na jaar vier baby's opgroeien bij zeer er varen pleegouders. „Ondertussen kun nen de biologische ouders hun zaken, zoals een verslaving, financiële of psy chische problemen, op orde krijgen. Ze worden zoveel mogelijk, als dat ver antwoord is, betrokken bij hun kind", zegt Muller. „En krijgen opvoedtrai- ning." Wanneer alles succesvol ver loopt, gaan de kinderen uiteindelijk naar de ouder(s) terug. Zo niet, dan zorgen de gezinshuisouders voor ze tot ze op eigen benen kunnen staan. Maar om in het Babyhuis nu ook een vondelingenkamer te vestigen, vindt het bestuur, gezien alle ophef die is ontstaan, geen goed idee. „We zoeken daarom een andere plek", legt Wame link uit. „Het moet niet zo zijn dat er straks politieagenten voor de deur staan of dat het pand gesloten wordt vanwege de vondelingenkamer. Dan schieten we ons doel voorbij." Muller: „We zijn nu in gesprek over twee locaties voor een vondelingenka mer. We willen er begin 2014 een in Dordrecht en een in Amsterdam ope nen." Het is de bedoeling dat er op ter mijn ook een derde locatie in het noorden van het land bijkomt, ge dacht wordt aan Groningen. Tot die tijd probeert het Babyhuis de Tweede Kamer over te halen de huidige wet aan te passen. „We hebben een voor stel voor een wetswijziging opge stuurd", legt Wamelink uit. „Daarin stellen we voor om het achterlaten van een kind in hulpeloze toestand wel strafbaar te houden, maar een uit zondering te maken voor een ouder die het kind naar een veilige voorzie ning, een ziekenhuis of vondelingen kamer brengt." Ook als het voorstel niet door de Kamer komt, gaan vonde lingenkamers open, zegt Muller strijd vaardig. „Ze komen er sowieso. Soms kun je niet op wetgeving wachten." ZATERDAG 20 JULI 2013 Anne-Lies van Rhenee reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61