Een wanhopige moeder moet haar pasgeboren baby veilig én anoniem kunnen achterlaten. Om die reden trotseert het Babyhuis in Dordrecht de rechter door het plan voor vondelingen kamers door te zetten. 4 SPECTRUM actueel Maatschappelijk werker An- ne-Lies van Rhenee was ooit zelf een ra deloze jonge vrouw in ver wachting. Ze schreef er over in het boek Aan het licht. „Ik raakte op mijn 15e voor de tweede keer zwanger van een familielid, dat me jarenlang mis bruikte", vertelt ze. Haar eerste kind je, ze was toen pas 13 jaar oud, werd veel te vroeg en dood geboren. Door de incest voelde Van Rhenee zich niets waard: „Maar ik wist heel goed toen ik voor de tweede keer zwanger raakte, dat mijn kind wél iets moois was, iets moois dat uit zo veel naars kon ontstaan. Ik heb me toen rot gezocht naar een plek waar ik mijn kind naar toe kon brengen. Een plek waar het veilig was. Want een abortus wilde ik absoluut niet." Die veilige haven vond ze niet. „Mijn zwangerschap begon ondertussen op te vallen. De dader nam me mee naar een kliniek onder het mom van 'even kijken of alles goed is met het kind'. Maar het liep anders. „Ik geloofde hem", vervolgt ze. „Daar heb ik me achteraf nog jaren schuldig over ge voeld." Want in die kliniek werden tij dens een illegale abortus twee foetus sen verwijderd. „Ik bleek zes maan den zwanger van een tweeling. Hij heeft ze mij gewoon ontnomen." Was er toen maar vondelingenkamer geweest, denkt ze nu. „Dan had ik wel ergens anders mijn zwangerschap moeten uitzitten, maar dan hadden mijn kinderen nog geleefd." Het is precies voor vrouwen zoals Van Rhenee dat het Dordrechtse Babyhuis twee vondelingenkamers wil inrich ten. Het moeten veilige plekken wor den waar vrouwen in nood anoniem hun kind kunnen achterlaten, vertelt initiatiefneemster Barbara Muller. Het plan is een novum in Nederland. In Duitsland, België en enkele andere Europese landen worden babyluiken al enige jaren gebruikt. Dan gaat het om een luik met een verwarmd bedje erachter. Zodra iemand een kind ach terlaat, wordt een hulpverlener ge waarschuwd. De vrouw in nood kan tot een halfjaar later haar kind nog op halen. Daarna pas begint de adoptie. Maar in Nederland leidde het plan van Muller voor een kamer in plaats van een luik, tot Kamervragen. Staats secretaris van Justitie, Fred Teeven, sprak zich er tegen uit. Evenals de Raad voor de Kinderbescherming. In ons land is het definitief achterlaten van je kind verboden. In Nederland wordt één tot twee keer per jaar een kind te vondeling gelegd, meldt het Nederlands Instituut voor de Documentatie van Anoniem Af standdoen (NIDAA). Vorige maand nog in Roermond. Daar was een baby van slechts een paar dagen oud, ge huld in een doek, op een groenstrook achtergelaten. Behalve dat het achterlaten strafbaar is, kan de moeder ook worden ver volgd omdat zij het kind informatie over zijn afkomst ontzegt. „Niet we ten waar je vandaan komt, kan medi sche gevolgen hebben", legt Richard Bakker van de Raad voor de Kinderbe scherming uit. „Denk aan erfelijke aandoeningen die onbekend zijn. Maar het kan ook ernstige psychische schade veroorzaken. Vondelingen wor stelen met hun identiteit." Het lijkt Anne-Lies van Rhenee 'verschrikke lijk' om als kind niet te weten te we ten wie je ouders zijn. „Onwenselijk. Maar soms is het anoniem afgeven van hun kindje voor vrouwen het enig haalbare", weet ze uit ervaring. „Dan gaat het recht op leven voor." Door vondelingenkamers in te rich ten, begeeft het Babyhuis zich vol gens Teeven op glad ijs. Het kan juri disch geïnterpreteerd worden als uit lokken van strafbaar gedrag. Of het uiteindelijk tot een vervolging komt, is echter aan het Openbaar Ministerie. Erg geschrokken van alle commotie lij ken initiatiefnemers Barbara Muller en Marianne Wamelink van het Baby huis-bestuur vooralsnog niet. „Ik had het wel verwacht", zegt Muller, die zelf ooit voor de Raad voor de Kinder bescherming werkte. Ze blijft vier kant achter het plan staan. „Ik vind het een kwestie van beschaving dat je moeders, die geen andere uitweg zien dan anoniem afstand te doen van hun kind, een veilige plek biedt." Komt het tot een rechtszaak, dan is dat maar Veilig plekj e voor een vondeling Barbara Muller (links) en Marianne Wamelink tonen ingeza melde babyspullen voor het Babyhuis in Dordrecht. foto Peter Hilz door Floor Ligtvoet O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60