'Alles uit de kast gehaald' *m Ê-M4te 91mm SPECTRUM 3 fll LCv'J aan gedaan hebt om terug te keren naar je land, maar het niet voor elkaar krijgt." De IND wees het verzoek af. Ook een rechter die zich later over de zaak boog, zei nee. Geen vergunning. Nu woont hij met Anouk (23) in Lams- waarde. „Gelukkig heeft hij mensen om zich heen die zich om hem be kommeren", zegt de van oorsprong Hulsterse. „We kunnen geen kant op. De ambassade wil hem geen papieren geven en de IND zegt dat zijn dossier gesloten is. Echt onvoorstelbaar." Brieven naar het ministerie van eerst Gerd Leers en nu Fred Teeven hebben niet geholpen. Als wethouder van Hulst schreef dorpsgenoot Frank van Driessche ook een brief naar Den Haag. Geen antwoord. „We zijn voor de islamtische wet ge trouwd, maar voor de Nederlandse wet kunnen we niet trouwen", zegt Anouk. „Hij mag en kan niets, want hij heeft geen enkel papier." j Zich iedere maandag mel den bij de vreemdelingen met SDO gevoetbald in weg aangehouden door de marechaus see en die zei: je bent hier illegaal, je moet mee. Ik zei, goed, dat moet dan maar. Toen is de IND gebeld en die zei: laat hem gaan, hij is een speciaal geval. Daar is wel die meldplicht uit voortgekomen. Dat doe ik trouw, maar hoe nu verder? Geen idee." De anders zo goedlachse Youssif som- bert in de zonovergoten tuin en vraagt om terughoudendheid als het om zijn moeder gaat. Je weet maar nooit. Ik wil geen problemen als ik ooit terug moet naar Togo. Maar hoe 4 kom ik daar? Hoe ziet mijn toekomst eruit? Wat moet ik? Als ik in Togo ben, kan ik dan te rug naar Nederland ko men? Naar Anouk? Ik ben niet naar hier geko men om in de gevange nis te gaan zitten." Hij zwijgt even, zoekt naar woorden. In zijn ogen spartelen wan- „We hebben alles uit de kast getrok ken om hem te helpen", zegt een woordvoerster van Vluchtelingen werk Zeeland. „Er zijn mensen met hem mee geweest naar de ambassa de in Brussel. Diverse keren zelfs. Maar hij krijgt geen papieren. Iede re keer is het nee." Zijn verhaal werd op een usb-stick gezet en overhandigd aan minister Gerd Leers, in het kabinet Rutte 1 verantwoordelijk voor het asielbe leid. „Die stick is wellicht ergens in een la beland. Er zijn brieven ge schreven. Aan mensen van wie we dachten dat die iets konden doen. Maar altijd was het antwoord: we betreuren het, maar helaas kunnen we verder niets doen. Weet je, inspanningen doet om terug te ke ren en daarom geen buitenschuld- verklaring krijgt. Als hij die verkla ring heeft, kan hij hier blijven." Op de specifieke situatie van Yous sif Touré wil de IND niet ingaan. Wél zegt een woordvoerster van de IND dat het in veel gevallen moge lijk is aan de juiste documenten (zoals geboortebewijzen) te ko men. De IND wil daar volgens haar zelfs bij helpen en ondersteunen. De IND zegt in veel landen goede ingangen te hebben en zegt te we ten wat er mogelijk is. Youssif Touré blijft beweren dat het hem niet lukt aan de juiste documenten te komen. „In Togo heb ik nog een opa en oma wonen. En een tante. Nie- het was weer nee." angst. „Een nor maal leven, dat wil ik. Meer niet." mam m t ZATERDAG 20 JULI 2013 Youssif met Anouk in de tuin. „We hebben geen idee hoe het verder moet. Al twee jaar zit het muurvast." foto's Peter Nicolai -tv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59