Youssif Touré woont in Lamswaarde. Illegaal. Zonder pa pieren, uitgeprocedeerd. Hij voetbalt bij SDO, krijgt steun van veel mensen en vooral zijn Anouk. Maar niemand kan hem helpen aan innerlijke rust én een toekomst. 2 SPECTRUM reportage Q Aneho verblijfsvergunning voor hem klaar lag. „Alles stond stil. Ik had niets." De Nederlandse taal was hij inmid dels aardig machtig en Youssif vertrok naar Breda. „Toen ik in Middelburg was, leerde ik een gezin uit Breda ken nen. Bij hen woonde ook een jongen uit Togo. Ik ben er een jaar geweest en toen keerde ik terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Naar Terneuzen waar ik bij een paar jongens woonde. Af en toe werkte ik. Illegaal ja." Toen een van de jongeren bij wie hij woonde een verblijfsvergunning kreeg via het generaal pardon en de andere jongen naar Arnhem vertrok, stond hij op straat. CDA'er )aap Schee- Ie uit Zaamslag gooide hem een red dingsboei toe. „Op een bijeenkomst over vluchtelin genwerk in Terneuzen vertelde ik mijn verhaal. Daar waren ook gemeen teraadsleden bij en Jaap Scheele trok zich mijn lot aan. Hij heeft me toen bij hem in huis genomen. Ongeveer een jaar was ik daar." Bijna radeloos probeerde hij vervol gens asiel te krijgen in België. Tever geefs, geen schijn van kans. „België stuurde me terug omdat ik hier in Ne derland al asiel had aangevraagd." Doodmoe van al die veranderingen en teleurstellingen besloot Youssif te rug te keren naar Togo. Het lukte niet. „Ik kreeg van de Togolese ambassade in Brussel geen reispapieren. Want ik kon niet aantonen dat ik Togolees ben. Kan ik nog niet. Ik heb geen pa pieren, ook geen geboortebewijs, In Afrika gaat het anders en wordt lang niet iedereen ingeschreven." Hij gaf niet op en wilde een zogehe ten buitenschuldverklaring. „Die krijg je als je kunt aantonen dat je er alles 44 Ik dacht dat asiel de naam van een persoon was. Geen idee wat asiel was! ik geld en iemand heeft me toen aan boord van een boot geholpen. Als ver stekeling. Geen idee hoe lang ik op de boot zat. Misschien een maand." Ergens in een West-Europese haven stad zette hij eindelijk voet aan wal. Hij weet nog steeds niet waar. „Nee, Rotterdam, Antwerpen misschien. Echt, ik weet het niet. In een koffer bak van een auto ben ik weggebracht en kwam terecht in een zaal met sta pelbedden. Daar waren nog drie vrou wen, maar ze spraken geen Frans." Youssif kreeg te horen dat er asiel aan gevraagd zou worden. Op zijn gezicht verschijnt een lach: „Ik dacht dat asiel de naam van een persoon was. Geen idee wat asiel was! Mijn naam inge vuld, leeftijd opgegeven en daarna moest ik wachten. Toen volgde er een leeftijdstest en moest ik naar het AMA-kamp (Alleenstaande Minderja rige Asielzoekers) in Den Bosch. Daar heb ik met de IND (Immigratie en Na turalisatie Dienst) gesproken en ben vervolgens in Middelburg terecht ge komen. Daar woonde ik zeven maan den in een kindertehuis." Met twee andere jongens mocht hij daarna in Vlissingen op zichzelf wo nen. „Dat was niets voor mij. Ik was te jong. Een keer per dag kwam er eens een begeleider langs. Ik wilde naar een pleeggezin." Het werd Aardenburg. „En daarna naar Oostburg omdat het pleeggezin verhuisde. Mijn pleegmoeder werd ziek en overleed aan kanker. Voor mijn pleegvader die nog een ander pleegkind had, werd het te zwaar. Ik was de oudste en verhuisde naar Axel, Daar huurde ik een kamer." In Axel kreeg Youssif te horen dat hij was uitgeprocedeerd en dat er géén Geen papieren, geen werk, geen uitke ring, geen zorgver zekering, geen...He- lemaal niets. Yous sif Touré (24) zucht eens diep en zegt: „Ik wil een normaal leven. Maakt niet uit waar. Nu leef ik met de dag. Hier heb ik niet voor gekozen. Ik wil een toekomst." O ja, hij heeft het getroffen met An ouk die hij nu alweer twee jaar kent. Hij voetbalt met veel plezier in SDO'63, de voetbaltrots van Lams waarde. Hij traint de jeugd en op school doet hij wat vrijwilligerswerk. Iedereen in het dorp kent hem en is aardig. Maar toch, het voelt als gevan gen zijn in Lamswaarde. Ver weg van Lomé, de hoofdstad van zijn geboorteland Togo, West-Afrika. Daar groeide hij op en raakte hij onge wild verstrikt in een tragedie die maar geen einde kent. „Ik was veer tien. Mijn vader was al lang overleden en mijn moeder was politiek actief. Ze kwam in de problemen door een stammenstrijd. Op een dag kwamen er drie mannen binnen. Er waren felle discussies en toen hoorde ik drie knal len. Ik ben gevlucht, wilde weg van het huis." 's Avonds keerde hij terug. „Mijn moe der was er niet. Die heb ik nooit meer gezien. Ik was doodsbang. Thuis vond URKINA FASO 50 km Dapaong 9 Mr BENIN Mango Niamtougou Lama-Kara Bassar Sokode Tchamba Sotouboua TOGO GHANA Lake Volta AFRICA Atakpame i Kpaiime Tsevie ©KRT Youssif snakt naar een normaal leven door Romain van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58