Boodschappen doen per boot is veel gemakkelijker 2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN at 1}oob$clwippen ia be boot -t Wie: Lucas (10) en Mark (46) Woonplaats: Bergen op Zoom Waar: In de Binnengracht bij de Albert Heijn in Middelburg Hoewel menig toerist met de fiets, de auto of te voet boodschappen doet, hebben Lucas en Mark een andere han digere manier bedacht: per boot. „We liggen hier met onze zeilboot in de jachthaven van Middelburg", vertelt Mark. „Maar omdat we geen fietsen bij ons hebben, is dit traditiege trouw de oplossing." De familie komt al jaren in Middelburg en heeft al een hele tour achter de rug. „Vanuit Bergen op Zoom naar Enkhuizen, Am sterdam, Scheveningen, Vlissingen en nu Middel burg." Maar Middelburg is de enige plaats waar ze zo hun avondeten kunnen halen. „In Amsterdamse grachten moet je dat niet proberen, veel te druk", lacht Mark. „Alles ligt daar ook veel dichterbij." De familie heeft al bijzondere dingen meegemaakt. „Het leukste vond ik wel de bruinvissen die we heb ben gezien", zegt Lucas. De langste tocht die ze deze vakantie hebben gemaakt, was van Scheveningen naar Vlissingen. „Van Middelburg naar Vlissingen is dan maar een kippeneindje." Het is tijd om eten te gaan maken. „Vanavond worden het gebakken aard appeltjes met tartaar." Lucas start de motor, Mark springt er in, en weg zijn ze. Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkrant Tips? U kunt ons mailen: zomer@pzc.nl Circus Belly Wien staat sinds woensdag in Cadzand en is het enige circus in Nederland dat nog wilde dieren heeft. Benieuwd hoe het er achter de schermen aan toegaat? Buiten de showtijden om mag iedereen een kijkje nemen op het terrein. Een aantal kinderen staat dicht tegen het hek geklemd dat om de tijgerkooi staat. Na dat de tijgers een tijd je in de schaduw heb ben gelegen, zijn ze nu in beweging. „Kijk, er zijn kleintjes." Eén van de kinderen wijst naar de kooi. Arnold, de ver zorger van de kleine tijgertjes, aait ze door de tralies heen. Een tje geeft kopjes terug en een an der gaat lui bovenop zijn moeder liggen. „Meneer, meneer, zijn ze nou heel zacht?", roept één van de kinderen. „Dat zijn ze zeker", vertelt hij trots. Arnold heeft een passie voor het werken met tijgers. „Vroeger wil de ik altijd al graag een tijger aai en. Uiteindelijk ben ik toen bij dit circus terecht gekomen en er zo ingerold", vertelt hij. Belly Wien heeft nu zeven Siberi sche tijgers, vier grote en drie kleintjes. Zij zijn de grote trek kers van het circus. „In de pauze kunnen mensen met één van de kleine tijgertjes op de foto", ver telt Arnold. „Maar dit zal niet heel lang meer zijn. Op een gege ven moment worden ze te groot." Hoewel er risico's vastzitten aan het werken met tijgers, is het niet heel gevaarlijk, meent Arnold. „Het belangrijkste is dat je niet bang voor ze bent. Dat voelen ze aan." Naast de tijgers, is ook de giraffe een echte eyecatcher. Deze staat in een groot weiland boombladeren te eten. Ook zijn er lama's, Friese paarden, kamelen, een Spaanse stier en een Schotse hooglander. De afgelopen jaren is er veel kri tiek geuit tegen het gebruik van wilde dieren in een circus. De die ren zouden slecht behandeld wor den en niet thuishoren in een cir cus. Het kabinet wil dan ook wil de dieren in het circus verbieden. Arnold is het hier niet mee eens. „De dieren staan bij ons op num mer één, dan komt het materiaal en heel veel later de mensen pas." Hij legt uit dat de directeur hier dan ook grote waarde aan hecht. „Hij let erg op dat de dieren goed verzorgd worden en dat alles net jes is. Dat vindt de familie belang rijk. Daarom mag iedereen ook overal rondkijken. We hebben niks te verbergen." De eigenaar van het circus is de fa milie Zinnecker uit Duitsland. Marlon (25) is de zoon van de hui dige directeur en zal het later van hem overnemen. „Ik ben alweer de zevende genera tie. Wij groeien allemaal op in het circus. Ik zat in mijn luiers al met mijn vader in de tijgerkooi." Ergens anders zou hij niet willen wonen. „Dit is het vrije leven. Je bent altijd in een andere stad, ziet nieuwe dingen en leert nieuwe mensen kennen." Zelf doet Marlon acts met de giraf fe, de kamelen en de Friese paar den. Naast dierenacts hebben ze bij het circus ook een clownsact en verschillende soorten acroba tiek. Mandy (17), dochter van de directeur, doet al zes jaar lang een koorddansact. „Het geeft voldoening als je ziet dat je de mensen blij maakt met wat je doet. Als zij genieten, ge niet ik ook", vertelt ze. Nadia, de vrouw van Marlon, doet een trape ze-act. „We verdienen niet veel geld, maar we hebben onze hob by als werk en dat is natuurlijk ge weldig." Het werken en leven bij een cir cus is een echte familie-traditie. Nadia en Marlon hebben een één jarig dochtertje, Dylaila. Zij is de jongste telg van de familie en zal ook zeker ingewijd worden in de wondere wereld van het circus. Naast de familie Zinnecker, rei zen er nog twee familie's en wat medewerkers met het circus mee. Ze zijn in totaal met ongeveer 25 man uit verschillende landen, zo als Roemenië en Tsjechië. Arnold is de enige Nederlander die met het circus meereist. „Ik heb al zes jaar lang contact met dit circus, maar nu reis ik voor het eerst het hele jaar mee", vertelt hij. Wat hij zo leuk vindt aan het circusleven? „We beleven altijd wat", legt hij uit. „Een tijd geleden werden we benaderd door de familie van Ni- na (11), een meisje met kanker. Haar grote wens was een tijgertje te aaien, dus dat hebben we gere geld. Ze had zo'n speciale band met de dieren. Toen ze daarna te ziek werd om naar een show te ko men, hebben we het circus in Mill opgezet, waar ze woont. We hebben de eerste show toen aan haar opgedragen. Een halfuur la ter is ze overleden", vertelt Ar nold, zichtbaar aangeslagen. „Zo maken we bij het circus allerlei verschillende dingen mee. Dat maakt dit werk bijzonder." "i door Adriënne van der Werf Marlon zat in zijn luiers al in de tijgerkooi Marlon Zinnecker (25), toekom stig directeur van Circus Belly Wien, samen met zijn dochtertje Dylaila (1). door Kristy Evers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50