Zeeuwse atleten doen op NK grote greep in medailledoos SPORTFOTO VAN DE WEEK Uitgeteld 1 O ~10 SPORT 41 DE ZOMER VAN I I _l In de rubriek 'De zomer van...' blikt de PZC weke lijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zomers van weleer. Vandaag in deel 7; Zeeuws succes op NK atle tiek in 1979. Hoewel de Zeeuwse afvaardiging op het NK atletiek zaterdag en zondag uit het forse aantal van elf atleten en atletes bestaat, lijken er nauwelijks medaillekansen. Hoe anders was dit in 1979. Dat jaar stopte de teller pas op zeventien deelnemers en -neemsters, van wie een groot aantal kansrijk werd geacht voor een plak. Het toernooi in Nijmegen, half au gustus 1979, werd inderdaad een groot Zeeuws succes. Els Vader snelde naar het goud op de 100 (11,56 seconden, toentertijd een persoonlijk en Zeeuws record) en 200 meter^ji seconden). Het betekende de eerste dubbel van de Souburgse op beide sprintaf standen tijdens een NK. Een der gelijk staaltje zou zij nog vier keer herhalen. Daarbovenop volgden nog twee titels op de 200 meter. De twintigjarige Vader zag de na tionale titelstrijd als een sprong in het duister. Zij was op vakantie geweest en had de laatste weken geen wedstrijden gelopen. „Ik mis het wedstrijdritme, maar om dat er in de afgelopen periode niet veel te doen is geweest, heb ben die anderen dat ook. Het is dus afwachten, maar ik denk niet dat het slecht zal gaan", vertelde zij voorafgaand aan het NK. Vader loste de verwachtingen in en sloeg een dubbelslag. De nare herinneringen aan het NK van 1978, waar zij onvoldoende was hersteld van een blessure en geen rol van betekenis kon spelen, wa ren uitgewist. Opmerkelijk genoeg liep de jeug dige Marjan Olyslager op de 100 meter achter Elly Henzen naar de derde plaats in 11,82 seconden. Dit betekende een Nederlands jeugd- record voor de zeventienjarige Ter- neuzense. De koek was daarmee niet op. Op de 100 meter horden snelde Olyslager achter Tineke Kluft naar het zilver. De Zeeuws- Vlaamse had pech dat zij de voor laatste horde stevig toucheerde. „Als dat niet was gebeurd, had ik Tineke misschien ook nog kun nen pakken", was destijds haar commentaar. Die Nederlandse titels kwamen er alsnog: in 1981,1982,1983,1985, 1987 en 1989. In '89 won Olyslager ook de 100 meter. Dat jaar vestig de zij op de 100 meter horden eveneens een Nederlands record van 12,77 seconden dat nog altijd staat. Er was in Nijmegen meer Zeeuws succes. Karin de Nijs haalde zilver op zowel de 800 als de 1500 me ter. Wellicht had er meer gezeten, maar vanwege haar studie fysio therapie had de Terneuzense haar trainingsactiviteiten op een lager pitje gezet. Henk Lindner beleefde een sensa tioneel kampioenschap. De Vlis- singer leek een jaar eerder vanwe ge hardnekkkig blessureleed een punt te moeten zetten achter zijn atletiekloopbaan. Er volgde echter een spectaculaire ommekeer. De Walchenaar (20) had in de week voor het NK al zijn visitekaartje afgegeven met een Zeeuws record op de 1500 meter (3.47,1 minu ten). In Nijmegen deed hij er nog een schepje bovenop. Lindner zet te een tijd van 3.43,8 neer. Daar door veroverde hij achter Joost Borm het zilver. Uiteraard toonde Lindner zich dolgelukkig. De ta lentvolle atleet, in 1977 nog Neder lands crosskampioen bij de B-ju nioren, was in de vergetelheid ge raakt, maar kwam ijzersterk te rug. Toch was zijn verbazing groot. „Nog maar een halfjaar ge leden zou ik hard gelachen heb ben als ze tegen me hadden ge zegd dat ik deze tijd zou lopen. Die loop ik trouwens dit hele sei zoen niet meer. Het is nu wel mooi geweest." Hugo van Duysse leek naar het brons op de 10.000 meter te zijn gelopen. Nog tijdens de huldiging bleek dat de atleet van RKHAV uit Hulst niet de Nederlandse na tionaliteit bezat. Niet alleen was hij in het bezit van een Belgisch paspoort, ook zijn woning in Ka- pellebrug stond op Belgisch grondgebied. Het brons ging daar door naar clubgenoot Piet Vonck. Die schonk het eremetaal meteen terug. „Ik heb al veertien van die dingen. En per slot ben ik geen derde gewonnen. Hugo heeft hem verdiend", toonde wijlen Vonck zich grootmoedig. René van Stee ZATERDAG 20 JULI 2013 over 100 meter. Vanwege het warme weer heeft ze het even zwaar. Een verzorger zorgt meteen na de finish met een flesje water voor wat verkoeling. De vijftienjarige Jiya zou later in het toernooi zilver winnen op het sprintnummer, foto Robin Utrecht/ANP Eén van de Nederlandse deelneemsters aan het Europees Jeugd Olympisch Festival in Utrecht, Tasa Jiya, is uitgeteld na haar race Els Vader

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41