Rechter dwingt schaatsbond en WK Sp|ash in NOCNSF tot snelle keuze ijsstadion stellendam 40 SPORT Pieter van den Hoogenband wil met andere ex-topsporters voortouw nemen. UTRECHT - Het woord was de afge lopen week in Utrecht aan de sporters van de toekomst, maar de komende tijd moeten 'toppers van toen' het initiatief nemen. Pie ter van den Hoogenband, voorzit ter van het comité dat deze week de Europese Jeugd Olympische Dagen organiseerde, wil de krach ten bundelen met collega-spor ters uit het verleden en voorzich tig de organisatie van de Olympi sche Spelen in Nederland weer op de agenda zetten. Wat VDH be treft is 2028 nog lang niet voorbij. Hij lijkt daarvoor steun te krijgen van het NOCNSF. Directeur Ge rard Dielessen suggereerde, en dat doet een gezaghebbende nooit zomaar, op zijn weblog dat Nederland de organisatie van de Jeugd Olympische Spelen van 2022 moet overwegen. Rotterdam liep het evenement voor 2018 mis omdat er onvoldoende financiële onderbouwing van overheidswe ge was. Olympisch Vuur, de bewe ging die Nederland warm moest maken voor de échte Spelen in 2028, sneuvelde afgelopen najaar toen bleek dat de politiek het plan in economisch slechte tijden niet durfde te omarmen. „Maar, in mijn hoofd, is ook dat idee al tijd levend gebleven", aldus NOCNSF-voorzitter André Bol huis vrijdag. „Dit is", zegt Van den Hoogen band op de laatste dag van de EYOF in Utrecht, „het moment om iedereen dichter bij elkaar te brengen en beter te gaan samen werken. De sport heeft mij zoveel gebracht, ik voel me nog steeds moreel verplicht iets terug te doen." Hij proefde eenzelfde gevoel bij tal van gelijkgestemden. De afgelo pen dagen speelden Yvonne van Gennip, Floris-Jan Bovelander, Bas van de Goor, Edith Bosch, Es ther Vergeer en Leontien van Moorsel een rol in Utrecht. Van den Hoogenband: „Er is nog niks concreet hoor, maar als wij als ex-topsporters eens bij elkaar gaan zitten, ontstaan er allicht al lerlei plannetjes. Als we daarna het bedrijfsleven opzoeken, aan el kaar snuffelen en pas later de poli tiek erbij betrekken, heeft een plan om bijvoorbeeld de Spelen naar Nederland te halen veel meer kans van slagen." Hij ver moedt dat de publieke opinie ook meer genegen is naar plannetjes van sporters te luisteren dan naar praatjes van politici. Van den Hoogenband reed de af gelopen zes dagen op de fiets kris kras door Utrecht, snelde van de atletiekbaan naar het tennis, pak te nog even het basketbal mee, om vervolgens in de judohal op te duiken. „Ik heb zoveel plezier ge had." De eerste dagen gingen orga nisatorisch kleine dingen mis, maar volgens VDH had geen enke le sporter of supporter daar iets van gemerkt. Of de begroting is overschreden, durft Van den Hoogenband niet te zeggen. Dat de kaartverkoop al le verwachtingen overtrof, sterkt hem in de gedachte dat het mee zal vallen. Bolhuis: „Daar ga ik ook van uit. Voor mij is dat een voorwaarde, daar hebben we op aangestuurd." Bolhuis wil niet voor de muziek uitlopen en nu al plannen openba ren voor volgende olympische eve nementen. „Ik wil eerst graag van mijn collega-voorzitters horen hoe ze het in Utrecht vonden. Als ik het beoordelingsrapport heb ge zien, zal ik zeggen of het echt zin heeft meer te willen." Daarbij is steun van overheidswe ge onontbeerlijk. „De politiek denkt er hier nog al makkelijk over, laat veel aan de sport over. Maar dat werkt niet zo. Het IOC kiest je pas, of het nu om de Jeugd Spelen van 2022 of de Spe len van 2028 gaat, als daar de in druk bestaat dat de overheid het ook graag wil." Met 'The Story of London 2012'reen studie van het Muiier Instituut naar de kosten en baten van de laatste Spelen, hoopt Bolhuis de politiek te kun nen overtuigen van een nieuwe kans. De lobby daarvoor kan niet vlot genoeg beginnen. Bolhuis: „Maar eerst zullen we, via de sa menleving, iets op gang moeten brengen. Het is een kwestie van een lange adem. En veel werk ach ter de schermen." De uitspraak is een pijnlijke ne derlaag voor - vooral - de KNSB, die de beslissing over een com plex waar alle trainingsfaciliteiten komen en waar grote internatio nale wedstrijden (kunnen) wor den gehouden, sinds mei steeds uitstelde. Inmiddels wilde men pas in september de knoop door hakken. Geven de schaatsbond en NOCNSF geen gehoor aan het vonnis, dan volgt een forse dwang som van 500.000 euro per dag. Uit een advies van een beoor delingscommissie aan de twee sportorganisaties blijkt dat dat Icedöme in Almere veruit het bes te plan heeft. Thialf in Heeren veen is het huidige nationaal schaatsstadion, maar dat legde het in een aanbesteding net als Transportium bij Zoetermeer af tegen Icedöme. Over het uitgelek te advies ontstond grote commo tie, mede vanwege de hang naar het Friesë Thialf. De partijen achter Icedöme, waar onder bouwer BAM, pikten het uitstel niet en spanden een kort geding aan. De advocaat van de KNSB betoogde twee weken gele den voor de Utrechtse voorzienin- genrechter dat de voorzitters van de twee sportbonden die de uit eindelijke definitieve keuze moe ten maken, van meet af aan twij fels hadden over de financiën rondom de drie kandidaten. De in vesteerders van het circa 180 mil joen kostende Almeerse project zijn geheim. Bovendien zijn er op merkelijke verschillen in bezoe kersaantallen en de daarop geba seerde exploitaties, aldus de KNSB en NOCNSF. Bij Thialf is er het risico van on wettige staatsteun, wat de provin ciale bijdrage van vijftig miljoen euro voor de renovatie van het complex ondermijnt. Overigens achten de partijen achter de Frie se plannen dat risico klein. Voor de rechter waarschuwde de advocaat van de KNSB ook dat de schaatsbond de procedure zou stoppen als die zou worden ge dwongen nu een beslissing te ne men. Met hun aarzelingen meenden de sportorganisaties het recht te heb ben om hun besluit uit te stellen en extra financieel onderzoek te laten doen. De rechter maakt met die aanname vrijdag korte met ten. „De KNSB en NOCNSF moe ten zich houden aan de gemaakte procedureafspraken", aldus de uit spraak. „De bonden hebben onvol doende onderbouwd waarom zij daarvan zouden mogen afwijken. De rechter beslist dat volgens de tussen partijen gemaakte afspra ken de fase waarin nadere uitleg van een bieder gevraagd kan wor den, al is afgesloten." Dat was ook het punt dat Ice döme aanvoerde. „We zijn natuur lijk verheugd", zei Arno Pronk na mens BAM. „De uitspraak is dui delijk. We zijn blij dat we op alle punten gelijk hebben gekregen. We hopen nu op korte termijn de draad met de KNSB en NOCNSF op te pakken." Dat de verhoudingen verstoord zijn nu BAM de bond voor de rechter heeft gedaagd, hoeft niet uit te maken, vindt Pronk. „Daar was ook aanleiding toe, en daar gaf de rechter ons gelijk in. Twee partijen hebben belang bij een na tionale schaatsaccommodatie en als twee mensen dezelfde ambi ties hebben, zou het toch moeten lukken om tot elkaar te komen." De KNSB kon vrijdag niet inhou delijk reageren op de uitspraak. „Die willen we eerst bestuderen", motiveerde een woordvoerster. De Splash, een Nederlandse een- manszwaardboot voor de jeugd, is in de jaren '80 door ontwerper Koos de Ridder naar een idee van Roel Wester, zelf wedstrijdzeiler, ontworpen. De Splash is specifiek ontworpen voor jonge zeilers die uit hun eer ste kleine zeilboot komen en vaak nog te licht van gewicht zijn voor grotere en zwaardere types als de Laser. De Splash-klasse is inmiddels een van de grootste jeugdklassen van Nederland. Spelen van 2028 weer op agenda door Edward Swier I Voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Jacques Rogge in gesprek met Andre Bolhuis, voorzitter van het NOCNSF. Bolhuis maakt zich toch weer hard om de Olympische Spelen naar Nederland te halen. foto Toussaint Kluiters/ANP door Robbert Minkhorst UTRECHT - De schaatsbond KNSB en sportkoepel NOCNSF moeten binnen vijf dagen een nieuw natio naal ijsstadion aanwijzen. Dat heeft de Utrechtse rechtbank vrijdagmid dag bepaald. 20 tot en 26 juli 2013 wordt in Stellendam het wereldkampioenschap Splash en de Eurocup Flash georgani seerd, een internationaal jeugd- zeilevenement van topniveau. De organisatie verwacht tussen de honderd en honderdvijftig jeugdzeilers uit binnen- en bui tenland en een veelvoud daarvan aan begeleiders en familieleden. „Het Haringvliet is het toneel voor een spannende strijd op prachtig wedstrijdwater", aldus de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40