Cunego en Ballan in het nauw S SPORT 37 Van kilometer tot kilometer MANTOVA - De Italiaanse wielren ners Damiano Cunego en Ales- sandro Ballan zijn vrijdag door een Italiaanse rechtbank officieel aangeklaagd voor het kopen en ge bruiken van verboden stimule rende middelen. Zij moeten sa men met 25 andere betrokkenen op ïo december voor het gerecht in Mantova verschijnen. De beschuldigingen stammen al uit 2008. De zaak draait rond een apotheek in Mantova, die regelma tig werd bezocht door leden van de Lampre-wielerploeg. Cunego rijdt nog steeds voor die formatie en ook momenteel in de Tour de France. Oud-wereldkampioen Bal lan is tegenwoordig in dienst van BMC. Die ploeg schorste hem in 2010 al kortstondig, omdat zijn naam in de zaak werd genoemd. Lampre meldde vrijdag met alle vertrouwen naar de zaak uit te kij ken. maar dat hij een bijzonder talent was, zag ik meteen", zegt ex-bondscoach Egon van Kessel. Dat Mollema zich ondanks zijn achtergrond heeft ontwikkeld tot een podiumkandidaat voor de Tour, is volgens Van Kessel een vingerwijzing voor renners die op jonge leeftijd al leven als een prof. „Vroeger dacht ik ook dat je al vroeg de basis legde voor een prof carrière, maar sinds een aantal ja ren weet ik beter. Ik werk het liefst met renners die overschot hebben. Als je al op je tiende of elfde wordt begeleid, gaat de rek er snel uit. Ik heb mijn bedenkin gen bij de maakbaarheid van ren ners. Froome en Mollema zijn self made. Dat geldt ook voor Tom Du moulin, een van Nederlands groot ste talenten. Ook die is pas op late re leeftijd gaan fietsen." Froome en Mollema hebben behalve hun laattijdige roe ping nog meer overeenkom sten. Voordat ze van wielrennen hun broodwinning maken, zitten beiden in de schoolbanken. Froome studeert aan de universi teit van Johannesburg economie. Mollema stort zich in Groningen op Romaanse Talen. Als na drie maanden blijkt dat dit zijn studie niet is, schakelt hij over op econo mie en management. Of hun academische achtergrond hen heeft geholpen bij het uitbou wen van een carrière als ronderen ner is lastig te bewijzen. Feit is dat zowel Froome als Mollema in de Tour drie weken lang even wichtig zijn omgegaan met de me diabelangstelling. Met name voor Froome, die gedurende Tour tallo ze doping vragen moest beant woorden, was dat geen sinecure. Dat de geletruidrager in de Tour en de Nederlandse rondehoop aty pische renners zijn, blijkt ook uit de manier waarop ze op hun fiets zitten. Voor de schoonheidsprijs zullen Froome en Mollema nooit in aanmerking komen. De Brit schudt bergop met zijn hoofd als of hij een lastige wesp wegslaat. De Nederlander trekt en sleurt met gekromde rug alsof hij elk moment kan breken. „Ik vind de stijl van Mollema mooier dan die van Froome, maar wat maakr het uit? Joop Zoetemelk had ook geen vloeiende stijl, maar heeft wel de Tour gewonnen. In een grote ron de geven fysieke kwaliteiten de doorslag en die hebben Mollema en Froome in overvloed. Bauke is pas 26. Ik verwacht dat hij nog veel kan groeien. De Tour winnen is een ander verhaal. Daarvoor moet je een geweldige tijdrit in de benen hebben. Op dat vlak is er voor Mollema nog werk aan de winkel", zegt Van Kessel. Zonder ongelukken wint Chris Froome morgen zijn eerste Tour. Dat hadden er misschien al meer kunnen zijn als hij in 2010 tijdens een vakantie in Afrika geen parasiet oploopt. Bil- harzia vreet rode bloedcellen. Ge volg: Froome verliest bijna twee seizoenen. Pas midden 2011 lukt het artsen om de ziekte van Froome onder controle te krijgen. De parasiet is er anno 2013 nog altijd, maar wordt nu lamgelegd door medicij nen. Ook Bauke Mollema kent zijn deel van de pech. Als hij in 2009 uitgeput moet opgeven in de Ronde van Baskenland wordt bij toenmalige Rabobank-renner de ziekte van Pfeiffer geconstateerd. Het verpest zijn volledige seizoen. Mochten Froome en Mollema zich nog niet genoeg hebben ver baasd over hun parallelle levens dan kunnen ze het ook nog heb ben over hun respectievelijke ploe gen. Team Sky, werkgever van Froome, staat synoniem voor het wetenschappelijke wielrennen. Zowel de Tourzege van Bradley Wiggins in 2012 als de aankomen de van Froome is het resultaat van een minutieus plan. Doordat Bel- kin zich alsmaar meer spiegelt aan de werkwijze van Sky wordt ook pure liefhebber Mollema over goten met een wetenschappelijke saus. Zo gaat de Groninger als voorbereiding op deze Tour voor het eerst sinds jaren op hoogtesta ge. Een nieuwe prikkel die Molle ma lang een podiumplaats lijkt op te leveren. Een paar mindere dagen in de Al pen beslissen anders. Froome heeft, los van een hongerklopje op L'Alpe d'Huez, geen zwakke momenten. Zowel bergop als in de tijdritten steekt de geboren Afrikaan met kop en schouders bo ven zijn concurrenten uit. In dat opzicht zijn Froome en Mollema niet eikaars spiegelbeeld. Bauke Mollema is een topper in de Tour. Chris Froome sinds dit jaar een kampioen. ZATERDAG 20 JULI 2013 NEGENTIENDE ETAPPE 1 km: Eerste aanval is van Bak (Den) en Jon Izagirre (Spa). 20 km: Hesjedal (Can) en Jon Izagirre op kop, groep van 41 renners met on der anderen Gesink, Hoogerland en Dumoulin op 1.30, peloton met Froome op 4.15. 33 km: Col du Glandon (buitencat.): 1. Hesjedal, 2. Jon Izagirre, 3. Riblon (Fra). Groep Gesink op 3.10, groep Froome op 8.10. 58 km: Twee koplopers, Hesjedal en Jon Izagirre, vier renners onder wie Flecha op 1.55, groep Gesink op 2.45. 64 km: Opgave Veelers. Hesjedal al leen op kop. 79.km: Rolland (Fra) achterhaalt Hes jedal. Groep van achttiep met Gesink op 2.20. 83 km: Col de la Madeleine (buiten cat.): 1Rolland, 2. Hesjedal, op 4 mi nuten: 3. foieve (Spa). 93 km: Opgave Sieberg (Dui) na val. 121 km: 23 renners, onder wie Ge sink, Hoogerland en Dumoulin, heb ben een achterstand van 3.35 op Rol land en Hesjedal. 129 km: tussensprint: 1. Hesjedal, 2. Rolland, 3. Rojas (Spa). 143 km: Col de Tamié (2e cat.): 1. Rol land, op 1.15: 2. Sicard (Fra), 3. Serpa (Col). 165 km: Col de l'Epine (1e cat.): 1. Rolland, op 2.00: 2. Nieve, 3. Bake- lants (Bel). In dezelfde groep onder an deren nog Gesink en Dumoulin. Groep Froome op 9.05. 185 km: Rui Costa (Por) passeert Rol land en is koploper. - 191 km: Col de la Croix Fry (1e cat.): 1Costa, op 0.55: 2. Klöden (Dui), op 1.30: 3. Bakelants. 204 km: De Portugees Rui Costa wint zijn tweede etappe van deze Tour, Ro bert Gesink wordt zevende. van Froome en Mollema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37