A Teamwagen Sky te laat bij Froome door vijandige meute c SPORT 35 Gendarmes a R Y P T O U R E U R Nadat een politieagent de meute tot kalmte had gemaand, steeg er onmiddellijk weer een enorm boe geroep op toen Chris Froome zich meldde bij de start. „Dat bedoel ik dus", zegt Knaven. De leider en zijn ploeg zijn duidelijk de gebe ten hond bij vooral het Franse pu bliek. De vijandige houding leid de donderdag op Alpe d'Huez bijna tot een rampzalige wending in de Tour. Omdat een lekke koel box kortsluiting veroorzaakte in de eerste ploegleiderwagen van Nicolas Portal, was de Franse ploegleider gedwongen om zijn wagen even aan de kant te zetten. Nadat het euvel was verholpen, moest hij zonder politiebegelei ding zien terug te keren naar zijn beide renners Froome en Porte. Met één van Sky's topmannen Ja mes Murdoch (de zoon van Ru- Tir pert Murdoch) naast zich in de au to, reed Portal zich bij bocht 6 vast in een joelende meute. De wagen werd bekogeld met eieren, er werd bier naar binnen gegooid en de Fransman kon geen kant meer op. Ondertussen zat Froome te springen om de bevoor rading, die hij door de problemen met de koelbox gemist had. Met het angstzweet in zijn han den wist Portal zich uiteindelijk door de mensenmassa te boren. Eenmaal aangekomen bij Froome was het punt waarop nog bevoor raad mocht worden, reeds gepas seerd. „Die twintig seconden tijds- verlies die we daarvoor gekregen hebben, nemen we voor lief', zegt een woordvoerder van de ploeg. „Hadden we het niet ge daan, dan was de schade waar schijnlijk in de minuten gelo pen." Vrijdag had de ploeg een re latief rustige dag in de door Portu gees Rui Costa gewonnen bergrit naar Le Grand Bornand. „Nog één grote inspanning en we zijn er", zei Froome bij de finish. Hoewel hij nog altijd een slag om de arm houdt ('Zaterdagavond weten we pas of we gewonnen hebben'), zei de Brit ook dat het raar moet lo pen wil hij meer dan vijf minu ten verliezen in een rit van 125 ki lometer. Het boegeroep bij start en finish lijkt hem ondertussen niet meer te kunnen deren. „Ik weet inmiddels dat dit het lot is van iedere geletruidrager; zijn prestaties worden onder een mi croscoop gelegd." Als een Tour de France op zijn laatste benen loopt zijn er al tijd dingen die je gaat missen. In een perszaal vol tikkende collega's die allemaal hun dead lines moeten halen, wordt er gezucht en gevloekt, maar tege lijkertijd is zo'n omgeving een veilige haven. Drie weken lang ver van huis alleen maar over wielrennen schrijven, betekent ook drie weken lang niet afwas sen, niet stofzuigen, niet grasmaaien enzovoorts. Wat ik zeker niet ga missen zijn de Franse gendarmes. Wat zien ze er heldhaftig uit in hun blauwe tenues en gelakte kaplaarzen. En wat kunnen ze zich belang rijk voelen. Geposteerd op god verlaten kruispunten zwaaien ze met armen en benen naar elk levend wezen dat in hun buurt komt. Geen autorit van start naar finish ging voorbij zonder dat ene Pierrot of Jean-Pierre ons opwachtte. Stampvoetend en met een ge zichtuitdrukking die gezag moet uitstralen werd ons ver volgens de weg gewezen. Een weg die we zelf ook geblind doekt hadden gevonden, maar dit geheel ter zijde. Ik denk dat ook veel Franse gendarmes de Tour gaan missen. ZATERDAG 20 JULI 2013 I Bauke Mollema verscheen vrijdag 'gewoon' aan de start van de negentiende etappe in de Tour de France, foto Bas Czerwinski/ANP door Ad Pertijs LE-CRAND-BORNAND - Servais Kna- ven had de ploegleiderwagen van Sky nog geen seconde geparkeerd bij de start in Bourg-d'Oisans of de verwensingen vlogen hem al om de oren. „Snap je dat nou?", zei de Nederlander terwijl een wat oude re Fransman bleef schreeuwen dat hij moest oprotten. „Zijn het de verhalen in de media die vragen stellen bij de prestaties van Froome, juichen ze liever voor de underdog, of vinden ze dat ik mijn wagen hier niet moet wegzetten omdat hij hun zicht belemmert? Ik weet het niet." door Patrick Delait TOUR DE FRANCE 20e etappe 20 juli - 125km Annecy Semnoz 125km Bellecombe- en-Bauges 26km Montce 94km Le Chatelard D 34km Mont Rev FRANKRIJK 10km St-Jean- d'Arvey61km Aillon-le-Vieux 929m Prés 1!42m Annecy-Semnoz 1655m Mont Revard 1463m Leschaux 3-4" woeilijkheidsgraad 125km Achter elke cryptische omschrijving schuilt de achternaam van een renner in combinatie met de naam van zijn ploeg. De oplossing - inde volgende PZC. 1 r?* 19. Zijn baas weet hem altijd te vinden Oplossing vrijdag 19 juli: Concurrent van zijn sponsor Dumoulin Argos Molen (moulin) zorgt voor groene energie, Argos is een olieproducent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35