Peter van Straaten legt erosie van de liefde bloot BOEKEN 17 t Vakantie is een ander woord voor geluk, wan neer je de reisorganisa ties mag geloven. Peter van Straaten (geb. 1935) gelooft ze niet. Voor hem is vakan tie de tijd dat de geliefde wordt ge wogen en te licht bevonden. Ook als je zijn naam niet kent, ken je zijn tekeningen, uit de krant of uit de 'Zeurkalender". Tekeningen waarin met een paar achteloze lij nen een wereld wordt opgeroepen. Een maar al te vertrouwde wereld, waarin nooit van harte wordt gela chen of oprecht gehuild, enkel wordt gegniffeld en gemopperd. Behalve tekenaar is Van Straaten ook schrijver, bijvoorbeeld van de pas verschenen bundel 'Voettocht naar de binnenlanden van het huwe lijk'. Een titel die de inhoud ade quaat samenvat, zoals je van hem kunt verwachten. Want ook in zijn proza weet hij met minimale midde len een maximaal effect te bereiken. Van Straaten schrijft graag korte zin nen. Op bijvoeglijke naamwoorden bezuinigt hij drastisch. Hij beperkt zich tot de dialogen en de feiten, hard en kaal. Desondanks weet hij sfeer te scheppen, al is het dan mis schien geen aangename sfeer. Het grote thema is de erosie van de liefde. We kennen het allemaal. Ooit werd je begroet met: 'Dag, lie verd'. Op den duur zakt dat af tot: 'O, ben je daar". In Van Straatens ver halen gaan de personages vanaf de waterval van passie, via het modder- poeltje van sleur, vaak de afgrond van het einde in. 'Zo gaan die din gen', is de enige wijsheid die de au teur te bieden heeft als weer een re latie strandt. En bij hem gaan die dingen vooral zo wanneer er vakantie wordt ge vierd. Het zijn de vrouwen die gaan lopen, het wachten beu, het wach ten vooral 'of hij eindelijk iets aar digs zou doen of zeggen'. Wanneer je dit boek hebt gelezen, wil je nooit meer ergens naartoe. Ook thuis is het trouwens niet pluis, daar wacht je evengoed een aaneenschakeling van nederlagen. Maar soms schijnt even een bleke zon, bijvoorbeeld in een verhaal met de bitterzoete titel 'Vakantievreugde'. In een restaurant 'wordt het bijna gezellig", mooier wordt het niet in de liefde zoals Peter van Straaten die ziet. Iemand die schizofreen is, is niet per definitie een idioot De Engelse schrijver Nathan Filer (1982) heeft de hoofdpersoon Matthew in zijn roman De schok van de val een bijzonder originele en intense stem gegeven. Het levensverhaal van de adolescent is ontroerend, zonder sentimenteel te worden. erkennen en kwamen vrij op voorwaarde dat ze hun medicijnen namen." Filer benadrukt: „Iemand die schizofreen is, is niet per definitie een idioot. Ik heb met sommige patiënten fantastische ge sprekken gevoerd over boeken, muziek en schilderkunst. Ik laat Matthew een aantal van zijn ervaringen met potlood schetsen. Niets is zo moeilijk als een zelfportret. Daarom tekent hij zichzelf met een schets boek op zijn knieën, terwijl hij aan het te kenen is. Daarmee maakt hij van zichzelf een personage. Zo schrijft hij zichzelf ook in zijn eigen verhaal. Alleen op die manier kan hij de gebeurtenissen in een zeker per spectief zien. Misschien geldt dat ook voor mij." Matthew komt in een appartementje in een achterstandswijk terecht. Langzaam verkilt opnieuw de relatie met zijn ouders en de hulpverleners. „Hij valt in herhaling. Schizofrenen hebben ontegenzeggelijk iets egoïstisch. Ze vervormen de wereld om hen heen tot boodschappen en gefluisterde geheimen die alleen voor henzelf duidelijk zijn. Alles lijkt volkomen logisch, totdat het stukloopt op de realiteit." Matthew is een schoolvoorbeeld van de on betrouwbare verteller. Logischerwijs kent hij vele waarheden. Waar het bijzonder irri tant kan zijn wanneer in een boek een per sonage zich direct tot de lezer richt, is het in De schok van de val bijzonder effectief. „Kinderen geloven wat ze willen geloven. We hebben het niet voor het zeggen wat we willen bewaren. Matthew schuift de herinneringen heen en weer als meubel stukken. In zijn meest heldere momenten spreekt hij de lezer aan. Die mag zich best ergeren, maar hij heeft af en toe wel een punt. Op deze wijze heb ik de sentimentali teit uit de roman kunnen weren. Tegelijker tijd kon ik daardoor af en toe een flinke klap uitdelen. Spaarzaam,- want je wilt de lezer niet murw beuken." worden klinieken gesloten. Patiënten in En geland moeten een contract ondertekenen waarin ze ermee akkoord gaan dat ze weke lijks thuis worden platgespoten. Maar ik voer in dit boek geen campagne, ik consta teer alleen tussen de regels door. Belangrij ker vond ik het om iemand met schizofre nie eens aan het woord te laten." Bij schizofrenie hoort men stemmen en kan de waan niet meer van de werkelijk heid onderscheiden. Het bleek een bijzonder lastige klus toch een laconiek verhaal met humor te schrij ven. „Matthew is zogezegd een betere schrijver, maar ik had een veel zwaardere taak. Hij kreeg van de leiding steeds maar veertig minuten de tijd om onder toezicht iets te tikken. Over zo'n stukje deed ik da gen, soms weken." Filer constateert dat mensen goed zijn in het plakken van etiketten. „In de jaren ze ventig hebben wetenschappers een experi ment gedaan. Ze lieten zich opzettelijk op nemen in psychiatrische instellingen ver spreid over Amerika. Ze zeiden dat ze stem men hoorden. Zodra ze waren geïnstitutio naliseerd, staakten ze hun toneelstukjes. Het verplegend personeel weigerde te gelo ven dat ze gezond waren. Ze werden stuk voor stuk gedwongen hun geestesziekte te q is 19 jaar en opgeno men in een halfgeslo ten inrichting in zijn woonplaats Bristol. In een moment van lu ciditeit besluit Matthew over zijn jeugd te gaan schrijven en dan vooral over zijn oudere broer Simon, een jongen met het syndroom van Down. Die is tijdens een fa milievakantie in een klifrijk gebied om het leven gekomen. Zoals zo vaak door een bi zarre samenloop van omstandigheden, maar naarmate Matthew opgroeit, voelt hij zich er steeds meer schuldig aan. Hij vlucht in overmatig drank- en drugsge bruik en raakt in een psychose. Dat is het thema van het boek De schok van de val van Nathan Filer. „Ik ben zelf al jaren werkzaam in de geestelijke gezondheids zorg en wilde een echte pageturner schrij ven over mijn ervaringen", vertelt hij. „In deze tijd van verregaande bezuinigingen ZATERDAG 20 JULI 2013 door Mario Molegraaf Peter van Straaten - Voettocht naar de binnenlanden van het huwelijk. De Harmonie, 16,90 euro. Nathan Filer Geschuif met herinneringen Bij schizofrenie hoort men stemmen, waan en werkelijkheid lopen door elkaar, foto Thinkstocks Nathan Filer - De schok van de val. Vertaling Nicolette Hoekmeijer. Anthos, 19,95 euro. door Guus Bauer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17