Supervoordelig naar THÜRINGEN WERKEN 15 20,- kortaf KRAS Steeds vaker besluiten ouders hun kinderen een handje te hel pen bij het kopen van een huis. Omdat ze een (klein) vermogen op.de spaarrekening hebben staan bijvoorbeeld. llebei een vaste baan, samen een redelijk inkomen. Hoog tijd om de huurwoning te verlaten en te verkassen naar een eigen huis. Keuze genoeg, de prijzen liggen la ger dan ooit. En wat een ge luk dat niet eerst een eigen huis verkocht hoeft te worden! Toch zijn het geen gou den tijden voor nieuwkomers op de wo ningmarkt. Het valt niet mee een hypo theek af te sluiten. Banken zijn voorzichti ger en eisen meer en snellere aflossingen. Financieel adviseur Jeroen van de Pavert, van VanNu.FinancieelHelder, spreekt regel matig ouders die willen weten hoe ze hun kinderen financieel kunnen helpen. Steeds vaker adviseert hij de familiehypotheek. „Dankzij fiscale mogelijkheden wordt de fa miliehypotheek voor meer mensen interes sant. Lenen bij ouders (of andere familiele den) is goedkoper dan lenen bij de bank. De familiehypotheek wordt vooral ge bruikt om het gat te dichten tussen het maximale leenbedrag en de koopprijs." Dankzij fiscale afspraken zijn de voorwaar den van zo'n lening gunstig. Het kind krijgt meer mogelijkheden, terwijl de ouders, als ze tenminste niet schenken maar lenen, extra inkomen krijgen. De ren te op spaargeld ligt namelijk lager dan de marktconforme rente die de kinderen moe ten betalen. Bovendien is voor de kinderen de rente fiscaal aftrekbaar en wordt deze bij de ouders niet belast. Overigens is het wel zo dat bij hypotheken die na januari dit jaar zijn afgesloten, al leen renteaftrek mogelijk is als gekozen wordt voor een annuïteitenhypotheek voor Het feit dat de lening bij mijn vader loopt, maakt alles extra gevoelig de duur van maximaal 30 jaar. Er moet dus worden afgelost. Dat geldt niet voor hypo theken die vóór 1 januari zijn afgesloten. Lenen bij ouders is aantrekkelijk, omdat de rente waar de fiscus aan meebetaalt niet naar de bank gaat, maar binnen de fa milie blijft. Van de Pavert: „Maak wel goe de afspraken. De rente die kinderen aan hun ouders betalen, moet marktconform zijn. Wordt een te lage rente afgesproken, dan ziet de fiscus dat als een verkapte schenking. De bank waar kinderen hun hy potheek afsluiten, moet bovendien bij aan vang van de hypotheekverstrekking op de hoogte worden gebracht van de afspraken die over aflossing en rente zijn gemaakt." Ouders kunnen ook gebruikmaken van een éénmalig verhoogde fiscale vrijstelling voor een schenking voor aankoop, onder houd of verbetering van de woning, aflos sing van restschuld of voor afkoop van de erfpacht. Er mag eenmalig ruim 51.000 eu ro geschonken worden. Sinds kort hoef je daarvoor niet meer naar de notaris. Soms kiezen ouders ervoor de hele hypo theek van een kind te financieren. Dat deed bijvoorbeeld de vader van Irma van Setten (35). Ze kon bij de bank nier meer dan 100.000 euro lenen. „Daar kon ik wei nig voor kopen. Ik had het geluk dat bin nen de familie een behoorlijke erfenis wacht. De accountant van mijn vader stel de daarom voor het volledige koopbedrag bij mijn vader te lenen. Alles was snel gere geld en ik kon een mooi huis kopen." Toch maakt Van Setten zich zorgen. Wat doet ze als het huis ooit met schuld wordt verkocht of als ze haar baan verliest? „Het feit dat de lening bij mijn vader loopt en niet bij de bank maakt alles extra gevoelig. Onze relatie lijdt er niet onder, maar ik voel wel druk. Er is een soort afhankelijk heid, een morele verplichting dankbaar te zijn voor alles, ook financieel, wat mijn va der voor me doet. En dus ga ik bij hem op de koffie, ook als ik daar geen zin in heb. Ik heb me onvoldoende laten informeren, stond niet stil bij gevoelens die bij lenen binnen de familie een rol spelen. Met de bank maak je zakelijke afspraken, de emo tie ik die nu heb, heb je daar niet. Ik had vooraf deskundigen moeten raadplegen en er iets langer over moeten nadenken." Klantbeoordeling 8+! ZATERDAG 20 JULI 2013 IE en verkoper op Marktplaats vraag mij om het bedrag over de maken naar PayDutch. Ik heb daar nog nooit van gehoord. Is dat wel vei lig? Jazeker, de Consumentenbond noemt PayDutch op haar website zelfs 'een veelbelovende methode voor online betalen'. Het werkt als volgt: u maakt de betaling over naar de rekening van PayDutch. PayDutch meldt de betaling aan de verkoper die vervolgens tot levering overgaat. PayDutch maakt het geld zeven da gen na ontvangst van de aankoop over, tenzij u binnen die termijn laat weten dat er iets mis is het product. In dat geval krijgt u uw geld terug. Het voordeel is dus dat u alleen be taalt als uw product aan de verwach tingen voldoet. 2 Ik heb onze oude bank te koop gezet op Marktplaats. Daar kwa men vijf biedingen op. Het hoogste be drag dat werd geboden was 100 euro en op die bieding ben ik ingegaan. Ik heb vervolgens de andere geïnteresseer den netjes een bericht gestuurd dat er een hoger bod was. Nu krijg ik zojuist een berichtje van de hoogste bieder dat hij afziet van de koop. Mag dat zo maar? Dat hangt er vanaf op welk moment de bieder dat doet. Volgens de regels van Marktplaats is een bod niet bin dend. Dat betekent dus dat een geïn teresseerde na zijn bod nog van de koop kan afzien, zonder opgaaf van redenen. Er komt een overeenkomst tot stand zodra jullie per e-mail of telefoon een definitieve prijs overeenkomen en afspreken hoe de transactie gaat plaatsvinden. Op dat moment mag een bieder dus niet meer zomaar van de koop afzien. Doet hij dat toch, dan kunt u hem een aangetekende brief sturen dat hij wettelijk ver plicht is uw bank toch af te nemen. Tenminste als u de correcte adresge gevens van de bieder heeft. Omdat hier om 'slechts' 100 euro gaat, is het de vraag of het de tijd en het geld loont hierover een juridisch geschil te starten. Het is in ieder geval slim om de ande re geïnteresseerden pas te informe ren als de transactie ook echt heeft plaatsgevonden. 3 Via de website Speurders kwam ik een prachtige oldtimer op het spoor. Met de verkoper kwam ik een mooi bedrag overeen. Op de ochtend dat ik de auto zou gaan ophalen, kreeg ik echter een bericht van de ver koper dat hij de auto toch aan een fa milielid wil verkopen. Ik ben erg teleur gesteld want ik had de auto heel graag willen hebben. Kan ik iets doen om de koop alsnog af te dwingen? Omdat in dit geval een bedrag en plaats en tijdstip van overdracht is af gesproken, is er sprake van een over eenkomst. De aanbieder mag de aan koop dus niet zomaar annuleren. Ik begrijp uit uw bericht dat u ook over de adresgegevens van de bieder beschikt. Als u de auto heel graag wil hebben, zou u juridische hulp kun nen inschakelen. Bankje spelen in de familie door Sandra van Maanen Irma van Setten TIPS HINTS Het afsluiten van een lening kan tussen ouders en kinderen, maar ook tussen ande re familieleden. Zorg dat afspraken goed worden vastge legd. Meld de overeenkomst bij de fiscus. Kinderen moeten maandelijks rente beta len. Wanneer rente wordt kwijtgescholden, vervalt voor het kind de renteaftrek. Bewaar bankafschriften als betaalbewijs. Leen als ouder nooit al het spaargeld uit. Richt alleen een familiebank op, als dit een goed gevoel oplevert voor beide partijen. voor de lezers van deze krant! 2 dage 2- t/m 8-daagse autovakantie Duitsland inclusief verblijf en ontbijt vanaf 25,- Zoek de natuur én cultuur op in Thüringen, een paradijs voor fiets- en wandelliefhebbers en cultuurzoekers. Speciaal voor u hebben wij in deze regio het 4-sterren Pentahotel in Gera geselecteerd, dat nabij vele historische bezienswaardigheden ligt. Breng een bezoek aan de marktplaats, het middelpunt van de stad, dat met haar stadhuis tot één van de mooiste pleinen van Thüringen wordt gere kend. Ook de grotten van Gera en de dieren tuin zijn aanraders voor een leuk uitstapje. De kunst- en cultuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen in steden zoals Leipzig, Weimar en Erfurt. Er valt dus genoeg te beleven in Thüringen. Als lezer ontvangt u 20 korting per boeking bij boekingen gemaakt t/m 17 augustus! Pentahotel Gera**** Dit 4-sterren hotel ligt in één van de mooiste delen van Gera, Untermhaus, nabij vele histori sche bezienswaardigheden. Het hotel beschikt over een receptie met huurkluisjes, 2 liften, een lobby, 2 terrassen en een een restaurant. Uw kamer is voorzien van een telefoon, televi sie, airconditioning, draadloos internet (tegen betaling) en een bad, toilet en haardroger. Tegen betaling kunt u uw auto parkeren bij het hotel en er is een gratis fietsenstalling aanwe zig. Klanten beoordelen dit hotel met een 8+! Aankomstdata en prijzen Aankomst van 23 juli t/m 30 oktober 2013. Lezersprijs 2 dagen vanaf 25 4 dagen vanaf 69 5 dagen vanaf C 89 8 dagen vanaf 149 Ook 3, 6 en 7 dagen verblijf mogelijk. Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Op de genoemde prijzen ontvangt u nog 20 korting per boeking. Inclusief: 2 t/m 8 dagen (1 t/m 7 nachten) verblijf in Pentahotel Gera met ontbijtbuffet en gratis gebruik van het, openbaar vervoer in Gera. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, toeristenbelasting ca. C 1 p.p.p.n. (verplicht, ter plaatse te betalen), reserveringskosten 19,50 en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 (beide per boeking en verplicht). Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR24443 Voor meer informatie en boekingen: op BOEK NU. Voer bij 'stap 1' de actiecode WEG40001 in en u ontvangt C 20 korting per boeking Telefonisch boeken? Bei 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR24443 en actiecode WEG40001 Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 17 aug. 2013 waarom zou je meer betalen 5®%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15