ADRZ moet snel veiliger De verplichte inenting f f l •v 12 MENINGEN te gast brieven te gast Fietspad Fietspad 2 Wolf Wolf 2 Vly# ."0- Erfpacht Arbeidsmigranten B In een onderzoek van het Nivel over 2008 is aangegeven dat 5,7 procent van de 1,3 miljoen ziekenhuispatiënten onbedoelde gezondheids schade oploopt. Ongeveer de helft van deze schade kan worden voorkomen. Gerekend naar de schaal van het ADRZ zouden dat vorig jaar 670 ver mijdbare gevallen van gezondheidsschade zijn ge weest. Het gaat hier niet alleen om kleine zaken, maar ook om ernstige situaties. In 35 gevallen zou het niet adequaat behandelen er mede toe hebben geleid dat de patiënt overlijdt. Het veiligheidsmanagementsysteem (VMS) van het ADRZ is bedoeld om deze vermijdbare schade te voorkomen. Het gaat onder meer over verkeerde diagnoses, bijvoorbeeld het missen van kanker, ver keerde anesthesie, bijvoorbeeld te veel of te weinig verdoving toedienen, of het verkeerd inschatten van verwardheid bij oudere mensen. Met name voor ouderen is een ziekenhuisopname risicovol vanwege hun verhoogde kans op complicaties zoals infectie, ondervoeding, in de war raken, doorlig gen, een val of bijwerking van medicijnen. De doel stelling van het VMS is vermijdbare schade in beeld te brengen en met de helft te verminderen. Het VMS is een systeem waarmee ziekenhuizen continue risico's signaleren, en verbeteringen door voeren. Partijen in de zorg hebben met elkaar afge sproken dat de ziekenhuizen met ingang van 1 ja nuari 2013 de zaken voor elkaar moesten hebben. Dit betekent dat het ziekenhuis zowel het proces als de inhoud van het veiligheidssysteem goed heeft beschreven en vastgelegd. Daarna volgt de fa se dat de ziekenhuisorganisatie deze processen en werkwijze zich eigen maakt en er naar handelt. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft op 12 maart 2013 de invoering van het VMS bij het ADRZ beoordeeld. De inspectie constateerde dat het ADRZ zijn zaken niet op orde heeft en dat het niet aannemelijk is dat dit op korte termijn wel het ge val zal zijn. Er is te weinig sturing, 'het veiligheids bewustzijn in het ADRZ is onvoldoende'. Daarom staat het ADRZ als enige ziekenhuis in Nederland onder verscherpt toezicht. Klaverblad Zeeland is hier boos, verontrust en te leurgesteld over. Boos vanwege het ontbreken van het systeem om de veiligheid van de patiënt te bor gen. Waarom slagen andere ziekenhuizen er wel in om een dergelijk belangrijk systeem in te voeren en het ADRZ niet? Boos ook over de wijze waarop partijen dit manco afdoen. In plaats van aan te ge ven dat men dit signaal serieus neemt en het pu bliek de garantie geeft dat op 1 januari 2014 alles in orde is, beschouwt de Raad van Bestuur het ver scherpt toezicht als een ondersteuning van het ge voerde beleid en een steun in de rug. Het geeft bijna het idee dat je als ziekenhuis naar 'onder cura tele stelling' zou moeten streven. Hoe kun je deze ernstige zaak zo bagatelliseren. Ben je dan nog ge loofwaardig? Kennelijk hebben ook andere partijen de behoefte om strategisch te reageren. Zorgverze keraar CZ heeft veel vertrouwen in de directie. De huisartsenkring Zeeland maakt zich geen zorgen over de veiligheid in het ADRZ en beschouwt het certificaat als een administratieve kwestie. Dergelijk reacties zorgen echt niet voor een betere patiëntveiligheid. Ze worden waarschijnlijk alleen gegeven om te voorkomen dat patiënten met de voeten gaan stemmen. Het ADRZ is ons ziekenhuis. Als burgers van Zee land mogen wij eisen dat zij hun zaken op orde hebben en dus ook het veiligheidsmanagement. Het is bekend dat er veel goede dingen gebeuren in het ziekenhuis. We weten dat er gedreven perso neel is dat zich wil inzetten voor goede kwaliteit. Klaverblad Zeeland wil graag ook een bijdrage leve ren aan verbetering van de ziekenhuiszorg. Maar la ten we afspreken dat we problemen concreet benoe men en over wezenlijke zaken praten, want zachte heelmeesters maken nog steeds stinkende wonden. A.P. van de Kreeke is directeur Klaverblad Zeeland, het samenwerkingsverband van de Zeeuwse organisaties van zorgconsumenten. Er heerst een mazelenepidemie in Neder land. Niet ingeënte kinderen uit voorname lijk reformatorische kring worden ziek. Ma zelen is een zeer besmettelijk ziekte, die zich snel verspreidt. De eerste vaccinatie voor maze len (de BMR-prik) vindt plaats bij kinderen van veertien maanden. Nu er een mazelen-epidemie heerst moeten er zesduizend jonge kinderen onder de veertien maanden extra worden gevaccineerd om hen te beschermen tegen deze ziekte. „Inenten of niet, dat is een gewetensvraag. Ieder een moet die voor zichzelf beantwoorden", aldus gedeputeerde Van Heukelom (SGP) vorige week vrijdag in de PZC. Ik heb een andere mening. Ik zie inenten niet als iets vrijblijvends waarbij ouders iets te kiezen hebben. Vaccineren voorkomt ernsti ge ziekten en het is een ouderlijke plicht om kinde ren zo veel mogelijk te beschermen tegen ziekten die hen blijvend kunnen schaden. Inenten van kin deren is een lichte preventieve medische handeling die voorkomt dat kinderen ziek worden en onno dig lijden. Vaccinatie is een mooie uitvinding van de mens. We hebben hiermee infectieziekten rede lijk onder controle gekregen. Het pokkenvirus, dat tot in de twintigste eeuw heerste en veel slachtof fers maakte, is zelfs uitgebannen. Het nare van in fectieziekten is dat het ieder mens kan treffen. Ziek te is immers geen vrije keuze. 95% van de ouders laat hun kinderen vrijwillig in enten en hierdoor kan een kleine minderheid zich een keuzevrijheid permitteren om hun kinderen niet te vaccineren. Keuzevrijheid is een groot goed in Nederland, maar keuzes mogen geen gevaar voor een ander opleveren. De mazelenepidemie levert een gevaar op voor hele jonge kinderen die nog niet gevaccineerd zijn. Zodanig dat de overheid ge noodzaakt is om extra te vaccineren. Zesduizend kinderen worden extra ingeënt, om keuzevrijheid van een kleine groep te kunnen waarborgen. Ik vind dit te ver gaan. Het kiezen om niet in te enten komt niet alleen in reformatorische kring voor. Een paar jaar geleden had een aantal moeders twijfels over de inenting te gen baarmoederhalskanker. Zij besloten om hun angst en voorgevoel dat deze prik slecht was voor hun dochters te delen in de media. Het gevolg was dat de media de nadelen van de inenting uitver grootten. Ik zag een kind dat letsel had opgelopen door een inenting. Ik herinner mij dit zo goed, om dat mijn zoon in die periode een BMR-prik moest krijgen. Ik uitte mijn twijfels over inentingen aan mijn vader. Die waren voornamelijk ingegeven door angst dat mijn zoon door de BMR-prik letsel zou oplopen. Mijn vader, die in een andere tijd op groeide en menig kinderziekte overleefde, reageer de: „Het is natuurlijk jouw keus, maar als je een dood kind wil, moet je hem vooral niet laten inen ten." Ik was vergeten hoe schadelijk infectieziekten kunnen zijn. Die schade mag kinderen niet worden aangedaan, zeker omdat deze op een eenvoudige manier kan worden voorkomen. Los van goede voorlichting, ben ik het met het Eerste Kamerlid Dupuis (WD) eens dat vaccinaties verplicht moe ten worden. Ik realiseer mij dat handhaving van zo'n verplichting niet makkelijk is. Het tijdelijk on der toezicht stellen van weigerachtige ouders vind ik te ver gaan. Ik moet er niet aan denken dat kinde ren gedwongen uit huis worden gehaald om een prik te krijgen, maar met het opleggen van een boe te aan weigerachtige ouders heb ik geen moeite. Tenslotte is het algemeen geaccepteerd dat alle kin deren in Nederland verplicht onderwijs krijgen. Als ouders hieraan niet meewerken worden zij be boet. Die leerplichtwet kwam er honderd jaar gele den niet zonder slag of stoot. Daar ging heel wat po litieke strijd aan vooraf. Dat zal met zo'n Rijksvacci- natiewet ook zijn, maar honderd jaar later zal er vreemd worden opgekeken dat er anno 2013 nog on gevaccineerde kinderen rondlopen. Annebeth Evertz is voorzitter PvdA-Statenfractie Zee land 0118-434005 Net terug van een prachtig fiets- avontuur van bijna 3000 km naar Praag en terug blader ik wat kran ten door en verwonder mij over de commotie inzake het 'onveili ge' fietspad Duinhoevepad bij Renesse. In het perspectief van mijn vele fietsreizen is dit fiets pad behoorlijk veilig en comforta bel. Er zit weliswaar een - voor Nederlandse begrippen - behoor lijk heilinkje over 100 meter in, maar eenmaal boven heb je het mooiste uitzicht van Nederland over de Vroongronden, de zee en de aangroeiende duinen. Om nu dit fietspad veiliger te maken pas seren allerlei maatregelen de re vue waaronder het onzalige idee om de duinen dan maar af te vlak ken! Kennelijk is het van fietsend Nederland te veel gevraagd om zelf na te derjken en voorzichtig te doen. Fietsers mogen fiets- blind, -doof, -stuurloos en vooral met veel naast elkaar de 'onveili ge' fietspaden nog onveiliger ma ken. Op het Duinhoevepad zou het overigens ook wel helpen als ruiters en voetgangers gewoon ge bruik zouden maken van de voor hen aangelegde paden. Laatst zijn wij van Basel naar Duisburg gefietst langs de Rijn. We hebben geen schrammetje op gelopen. Zijn ingehaald door tien tallen wielrenners, tourrenners, mountainbikers en scooters, mo torrijders, maar als jij en zij zich correct gedragen is het prima fiet sen. Als je een soort tijdrit (Stra- va) wilt rijden doe dat dan vroeg in de ochtend (6 uur) of laat in de avond, maar niet na 10.00 uur. En een goede bel op je racefiets en mountainbike helpt heel goed. Heb ik goede ervaringen mee. Niet stoer zeker, maar iemand in 't ziekenhuis rijden is dat dan stoer? En bedank mensen eens als ze netjes opzij gaan. Jij bent ook maar een medeweggebruiker net als zij. Als ze bij graafwerkzaamheden eens een botje of enkele oude tan den vinden, wordt er ons verteld dat, na onderzoek, het unieke overblijfselen zijn van een of an der prehistorisch dier dat hier 120 miljoen jaar geleden heeft ge leefd. Vinden ze een doodgereden dier langs de kant van de weg, nog volledig intact, dan zijn de ex perts al vele dagen met diepgra vende onderzoeken bezig om er achter te komen of we met een hond of een wolf te maken heb ben. De wetenschappers van de twee universiteiten zullen we nog wat extra tijd moeten gun nen vooraleer we zekerheid heb ben. Eén punt van zekerheid heb ben ze toch al; het is een vrouw tje. Dat is best knap! Hoera, de wolfis terug in Neder land! En ja hoor wat krijgen we gelijk: vooroordelen! Het is 2013 en we geloven nog steeds in sprookjes als Roodkapje, de Ze ven geitjes en de Drie Biggetjes. Als mensen die van alles roepen zich nou eerst eens zouden verdie pen in de wolf dan zouden ze wel beter weten. Wolven zijn zeer so ciale dieren die binnen een roedel een strenge hiërarchie hebben. De oorspronkelijke bewoners van Noord-Amerika noemen wolven hun 'broeders'. En die mensen zijn zeer één met de natuur. Wol ven zijn banger voor ons dan wij voor hen. Ze zullen alles doen om ons te mijden. Ik zou alle sceptici dan ook aan willen raden om in formatie in te winnen bij de suc- n h n k b u w ei w g' b h te rr bi ht l ■2 JSK sLm cesvolle herintroducties in de Ver enigde staten en de natuurlijke te rugkeer in Duitsland. De wolf hoort van oorsprong in Neder land thuis en wat mij betreft is hij welkom. Het mag dan zo zijn dat erfpach ters van gronden in Zoutelande ja renlang lage erfpachtsommen be taald hebben, het is een slechte re den om de sommen zodanig te verhogen, dat de pachters in ern stige financiële moeilijkheden kunnen komen. Voor Waterschap Scheldestromen zijn de opbreng sten relatief gezien een klein ge deelte van hun begroting. Hun molens draaien toch wel, maar voor de pachters beïnvloedt de verhoging hun hele leven: Hun pensioen, hun appeltje voor de dorst, hun geschenk voor de kin deren, hun levensvreugde, hun onbezorgde oude dag. De huizen worden onverkoopbaar omdat de lasten te hoog worden Hypothe ken worden niet meer verstrekt. Algehele misère dus. Gezien de status van het Waterschap als (se- mi)overheidsinstelling, zijn de plannen tot deze verhogingen ge voelloos en asociaal. Hopelijk grijpt de rechter in ten voordele van de pachters. De aanhef van de artikelen over arbeidsmigranten uit Oost-Euro pa is kenmerkend hoe er wordt ge dacht over de Nederlandse werk- ge hi of te er de or sp D< fo: in Bi Al dr ni be se m. toi w< aa, Nt aa bo gif ah cei re mi sei inl Si Oi gei zei vo no Z door Ad van de Kreeke door Annebeth Evertz Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Kees van der Meer Wandeling 13, Zierikzee J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk j. Fassaert Ellestraat 33, Heikant ZI VI F t M .S Mirella Simons Anna Blamanlaan 122, Vlissingen W.J. van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12