'Shell moet licentie Nigeria teruggeven' ECONOMIE 11 JOEP VAN DEN NIEUWENHUIJZEN www.marrea.nl of bei 05712? 7744 gevSïSrd' Joep van den Nieuwenhuijzen is verbaasd en teleurgesteld. „Ik weet wat ik heb gedaan." 8-daagse busreis Zuid-Polen Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's Turkse Rivièra Htl. Eftalia Aqua*** 3d uit ik het... Arke Forse groei aantal valse bankbiljetten Het aantal valse eurobiljet ten in Nederland neemt de laatste maanden in een rap tempo toe. Van januari tot juli zijn 19400 valse biljet ten onderschept. Dat is 49 procent meer dan in dezelf de periode vorig jaar, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Financieel topman ProRail vertrekt De financieel directeur van ProRail, Eric Steeghs, gaat per 6 september weg bij de spoorbeheerder. Dat heeft de raad van commissarissen 'in goed overleg' met hem afgesproken, meldde Pro- Rail vrijdag. ProRail geeft geen reden voor het vertrek van Steeghs (1957)- De twee kochten het belang eind 2011 voor 1,1 miljard dollar (837,5 miljoen euro), maar het kooppro ces zou 'ernstige gebreken' verto nen, aldus de commissie vrijdag. Het gaat om de zogeheten oil pros pecting license 245 die naar schat ting ten minste 9 miljard vaten olie bevat ter waarde van 1 biljoen dollar. Shell en Eni kochten de li centie van Malabu Oil, dat geleid wordt door voormalig olieminis ter Dan Etete. „Helaas is ons nationale belang, bewust of onbewust, afgestaan aan de twee grote oliemaatschap pijen", stelde de commissie. „De verkoop schendt een wet die tot doel heeft het Nigeriaanse eigen dom van oliebezittingen te vergro ten door buitenlandse bedrijven volledig eigenaar te laten wor den." Een lokale woordvoerder van Shell liet weten dat het con cern zich altijd heeft gehouden aan de Nigeriaanse wet en aan de voorwaarden rond de aankoop van de licentie. De licentie werd in 1998 verstrekt aan Malabu door voormalig dicta tor Sani Abacha, wiens zoon een belang kreeg van 50 procent. Ete te kreeg een aandeel van 30 pro cent. Malabu ging vervolgens een samenwerkingsverband aan met Shell. President Olusegun Obasan- jo, verkozen in het jaar nadat Abacha in 1998 overleed, trok de licentie in 2001 in zonder daar voor een reden te geven en ver leende de licentie een jaar later aan Shell. Malabu ging in beroep waarna jaren van juridisch ge touwtrek volgden. Nigeria is de grootste olieprodu cent van Afrika. Behalve Shell en Eni zijn ExxonMobil, Chevron en Total in het land actief. ROTTERDAM - Of het handig is wat hij heeft gedaan? Nee. Of het ge bruikelijk was geld te storten op de rekening van een hoge ambte naar? Neuh. Maar dat maakt het in de ogen van zakenman Joep van den Nieuwenhuijzen nog niet strafbaar. De rechter dacht daar duidelijk an ders over en veroordeelde hem gisteren tot 2,5 jaar celstraf voor omkoping, fraude, meineed, vals heid in geschrifte en het gebruik van een vals paspoort. Joep van den Nieuwenhuijzen is de spil in het Havenschandaal waar Justitie al bijna tien jaar mee bezig is. Als directeur van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij (RDM) betaalde hij 1,2 miljoen eu ro aan steekpenningen aan Wil lem Scholten, destijds directeur van het Havenbedrijf. Ook mocht Scholten gratis wonen in een ap partement in Antwerpen, dat 'Joep' speciaal voor dit doel zou hebben gekocht. Als tegenpresta tie stond Scholten jarenlang ga rant voor bankleningen van meer dan 100 miljoen euro die Van den Nieuwenhuijzen aanging. Op pa pier waren de leningen voor het opknappen van het stoomschip SS Rotterdam, maar in de praktijk gebruikte 'Joep' het geld om zijn RDM-bedrijven overeind te hou den. De Brabantse zakenman zelf noemt het een vriendendienst. „Ik heb Scholten nooit omge kocht. En Scholten heeft nooit het gevoel gehad omgekocht te zijn. Dus waar gaat het dan over? Ik ga geen dag de celjn." Van den Nieuwenhuijzen zegt dat het geld op de Zwitserse bank rekening helemaal niet voor Schol ten bedoeld was. Hij zou het geld meteen doorsluizen naar een geza menlijke zakenvriend. De rechter gelooft dat verhaal niet. Scholten haalde immers veel geld van de re kening en hield die geheim voor anderen; ook voor zijn persoonlij ke secretaresse. Zij is nu een be langrijke getuige tegen Scholten en Van den Nieuwenhuijzen. De rechter noemt het verhaal van de twee 'achteraf verzonnen' om de ware aard van de betalingen te verhullen, te weten het verkrijgen van een voorkeursbehandeling bij het Havenbedrijf. De veroordeelde zakenman zegt zich te kunnen voorstellen dat zijn verhaal niet geloofwaardig klinkt. „Maar ik weet wat ik heb gedaan." De flamboyante zakenman organi seerde direct na het vonnis zijn ei gen persconferentie. Hoewel hij zei strijdbaar te blijven, was veel van zijn aan arrogantie grenzende bravoure verdwenen. Van den Nieuwenhuijzen werd landelijk bekend als woordvoerder voor de familie Van der Valk na de ontvoe ring van Toos van der Valk. Later kreeg hij de bijnaam 'bedrijven dokter'. Prijs: 69,75 p.p. 3-daagse busreis All inclusive Rijn en Moezel PUUR NATUUR IN PRACHTIG VOLLENHOVE ZATERDAG 20 JULI 2013 Vraag nu gratis de brochure aan!s~fd peterlanghout.nl of 0172-468800 Rhodos Htl. Blue Bay***** Klantbeoordeling: 7,1 8 dagen, o.b.v. All Inclusive Vertrek in augustus Per volwassene v.a. 589r Per kind v.a. Klantbeoordeling: 8,0 8 dagen, o.b.v. All Inclusive Vertrek in augustus Per volwassene v.a. 649r Per kind v.a. Sfol fo at&/ïïi r n &MXWIW -» Arke.nl/splashworld I 130 winkels 0900 8847 AMSTERDAM UTRECHT ABUJA - Een parlementaire commis sie in Nigeria wil dat Shell en het Italiaanse Eni de licentie om olie te winnen in een gebied voor de kust inleveren. Ik de ga cel geen in' dag door Mo Prins Joep van den Nieuwenhuijzen (r) en zijn advocaat kort voordat de zaken man 2,5 jaar cel kreeg, foto Arie Kievit/ANP Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoons-kamer, excl. toeristenbelasting 1,25 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 6 25,00 p.n. Reservenngskosten: 9,95 per boeking. Dit arrangement is geldig t/m november 2013. De Kop van Overijssel is verrassend mooi. In Nationaal Parte De Weembben - Wieden ligt Landgoed Oidruitenborgh - Hampshire Classic. Hier mag u 3 dagen in stijl genieten van een geweldig verblijf. Het arrangement: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Tapas hapjes met een glaasje bubbels bij ontvangst Voucher voor een 4e gang in het a ia carte restaurant geheel gratis Inclusief Verblijf in Hotel Brauer op basis van all inclusive 2x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel tussen 16.00 en 24.00 uur Excursiepakket t.w.v. 30,- o.a. bezoek aan Burg Eltzbezoek aan Koblenz en Boppard, stop bij de j Loreley, bezoek aan Coctiem en Beilstein Beiscode-. I Vertrek van aug. t/m okt. Bt40094j Verblijf in diverse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis in Duitsland Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Dresden o.l.v. een gids, Wroclaw o.l.v een gids, Krakau o.l.v een gids, Auschwitz, de zoutmijn in Wieliczka Beiscode: Vertrek 27 juli en 31 aug. BI40112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11