Een chip plaatsen is een fluitje van een cent Cirque in Knokke-Heist Grensstreek ziet kroning als tussendoortje Zorgen uitstroom naar Belgische ziekenhuizen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Lappenmand Zeeuws-Vlaamse postbodes aan de slag in Waasland Kvk registreert 30 procent meer faillissementen Nieuw boek over visserij Breskens f het hondje ooit is gevonden, is niet bekend. Maar een pamfletje ophan gen in de wachtka mer kan nooit kwaad, ook al komt de vermiste viervoeter hele maal uit Delfzijl. Wie weet is-ie wel in een schip beland, waarna hij in Terneuzen pas weer vaste grond onder de voeten kreeg. Stel dat het dier in Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren was binnengebracht, dan was zijn baasje in een mum van tijd gevonden. „Nou ja, we kun nen in elk geval een telefoonnum mer achterhalen. De databank met registratienummers vermeldt uit privacy-overwegingen name lijk geen namen en adressen van de baasjes. Op www.chipnum- mer.nl krijg je bij het invoeren van de gescande code alleen de naam van het dier en een telefoon nummer te zien", vertelt dieren arts Annette Burm. Regelmatig worden er gevonden dieren bij het dierenziekenhuis binnengebracht. Het zijn in de re gel meer katten dan honden, die als vondeling worden aangebo den. Een chip is het ultieme mid del om een baasje weer te hereni gen met zijn weggelopen hond of kat, maar het dient ook als 'wa pen' tegen minder fraaie praktij ken, zoals malafide hondenhan- del. De artsen voorzien met grote re gelmaat dieren van chips. Sinds 1 april van dit jaar is een chip- en re gistratieverplichting voor honden ingevoerd. Elke hond die er in Ne derland bijkomt, moet een chip hebben en geregistreerd worden bij een databank. De eigenaar is verplicht die registratie up-to-da- te te houden. En daar gaat het toch nog weieens fout. „Nadat een huisdier is gechipt, moet het baasje namelijk zelf voor de regis tratie zorgen. Dat wordt nogal eens vergeten", aldus Annette. „Tot 2011 volstonden getatoeëerde registratienummers, bijvoorbeeld in het oor. Nieuwe bepalingen in de Europese Unie hebben dat ver boden. Het plaatsen van zo'n ta toeage was ook vaak een gedoe. Een chip zetten is een fluitje van een cent. Met een naald en een spuit brengen we de chip aan, links voor het schouderblad. Die plek is ook internationaal afge sproken." Vrijwel elke dierenartsenpraktijk, asiel of dierenambulance heeft een chipreader, waarmee de chip kan worden uitgelezen. Bij de voorstelling (in het week end twee op een dag) zijn 385 mensen betrokken, van wie 185 van het Cirque du Soleil zelf. Het is de eerste keer dat de show in Europa is te zien, al trekt Kooza al zes jaar de wereld over. De Kooza is een doos, waaruit een nar te voorschijn komt. Die neemt De Onschuldige mee naar de roots van het circus met speciale aan dacht voor het clowneske en de acrobatie. De show wordt opge voerd in de 'Grand Chapiteau', die is opgesteld aan de Natiënlaan bij het station van Knokke. Er is plaats voor 2500 bezoekers. Cir que du Soleil is een Canadees en tertainmentbedrijf dat wereld wijd shows verzorgt. Inmiddels is opgetreden in 300 steden. Het Cir que trok al 100 miljoen mensen. PostNL, het Nederlandse postbe drijf, wil af van postbodes in vas te dienst en stapt over op postbe zorgers in deeltijd. BPost heeft een heel andere keuze gemaakt. „We hebben met de vakbonden afgesproken de postbodes te hou den", verklaart BPost-woordvoer- der Fred Lens. Omdat BPost voor al in het Waasland - Sint Niklaas, Lokeren en omgeving - met een personeelstekort kampte, zijn met PostNL afspraken gemaakt Nederlandse postbodes 'over te nemen'. Lens: „Zeeuws-Vlamin gen kennen de streek en de taal." Of er nog veel meer Nederlandse postbodes nodig zijn, is overigens de vraag. Nogal wat postbodes in België gaan de komende jaren met pensioen, maar BPost merkt de laatste tijd dat ook in het Waas land meer mensen op vacatures reageren door de oplopende werk loosheid. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land (KvK). De recessie maakt dit jaar steeds meer slachtoffers on der ondernemers. In het tweede kwartaal steeg het aantal bedrij ven dat de deuren noodgedwon gen sloot naar recordhoogte. Veer tig bedrijven vielen in de afgelo pen drie maanden om. Dat zijn tien procent meer faillissementen dan in het toch al slechte eerste kwartaal. De hardste klappen val len in de detailhandel. Ook in de horeca zijn veel zaken gesloten. BRESKENS - Tijdens de Visserijfees ten op 3 en 4 augustus wordt een een boek over de visserij in Bres kens gepresenteerd. Het boek is geschreven door Wilma Valk, Frans Meijaard en Reggie Corijn, die eerder onder meer ook een boek over vijftig jaar Visserijfees ten publiceerden. In het boek staan interviews en wordt inge gaan op het begin van de visserij in het dorp, de komst van de Ar- nemuidenaren naar Breskens, de ontwikkeling van de vishandel en waarom de visserijschool er niet kwam. Zaterdag 3 augustus wordt het boek (uitgave van Drukkerij Durenkamp) in een kraam aange boden voor 25 euro. In de boek handel: 29,90 euro. WATERVLIET/ZELZATE - Verrassing! Hangen er in de Zelzaatse Kerk straat maar liefst zeventien Bel gische vlaggen. En ook aan enkele voorgevels hangt de driekleur. Ini tiatief van Marnix en Evelyn die in de Kerkstraat de speelgoedwin kel Toys hebben. „Ik heb ooit eens een paar duizend Belgische vlag gen opgekocht", zegt Marnix. „Ei genlijk bedoeld voor het natio naal elftal. Als dat goed zou preste ren. Maar nu komen ze ook mooi van pas bij de kroning." Marnix heeft ze uitgedeeld in de Kerkstraat. Lang niet bij iedereen hangt de vlag uit, maar het zijn er toch genoeg om de Kerkstraat een feestelijk karakter te geven. „Kom, we moeten de nieuwe ko ning toch ook een kans geven", meent Evelyn. „Het zal nooit wor den als in Nederland, dat klopt. Zoals bij jullie, ja, dat vind ik wel tof. Het is toch feest als je een nieuwe koning krijgt?" Marnix is het daar mee eens. „Ik heb ook nog 8000 mutsen liggen. In de Belgische driekleur. Die zijn voor straks, voor het nationale team op het wereldkampioen schap. Dan zetten de mensen die mutsen wel op, voor een kroning doen ze dat niet." Beatrice, what's in a name, van cho coladewinkel Leonidas heeft ons naar de Kerkstraat gestuurd. Zelf zou ze de etalage van haar winkel aangepast hebben, ware het niet dat ze zaterdag met verlof gaat. „Anders had ik het wel gedaan. Mijn verlof was al gepland. Tsja, verder is er weinig van te merken hier. Dat vind ik toch wel een beetje triest. Je krijgt toch niet ie der jaar een nieuwe koning. Dan mag je best een beetje feest vie ren." Maar zelfs dat beetje is in de grensstreek niet te vinden. An ders dan in Nederland waar de kroning van Willem-Alexander en het afscheid van Beatrix als ko ningin, uitbundig gevierd werd, staat de grensstreek nauwelijks stil bij de komst van de nieuwe koning: Philippe, ook wel Filip ge noemd. „Ach, hier en daar een vlaggeke. Meer gaat dat niet zijn", zegt een vroege terrasganger in Watervliet bij café In De Witte Swaen. „Het interesseert ons niet zo veel." Welnee, de dranghekken bij de kerk zijn er niet voor een groot volksfeest. Die staan er omdat dit weekend de jeugdbeweging au to's wast. Vijf euro voor een was beurt. Om de kas te spekken. „Of ik een groot scherm ophang om alles te kunnen volgen?", her haalt Mia van het café de vraag. Daarmee meteen het antwoord gevend. „Awel, de televisie zet ik open en dan zal er af en toe eens iemand kijken." Dat het nieuws van de troonswis seling pas drie juli wereldkundig werd gemaakt, speelt ook een rol. Voor de commercie is er weinig eer te behalen. Domweg omdat de tijd tekort is. „Maar hier op den buiten ga je niets vinden", zeggen de terras- gangers. „Misschien in de grote steden, maar zelfs in Eeklo zul je niets aantreffen." Zelfs geen gebakjes in rood-geel- zwart. „Dat doen we nooit", zegt een medewerkster van de lokale bakkerij in Watervliet. „Het leeft hier niet. Of ik kijk? Overdag werk ik. Misschien 's avonds." Dat nog niet eens, zeggen de ter- rasgangers. „Weette, de 21e juli is onze nationale feestdag. Met wat gedoe in Brussel en dat is dit jaar ook weer. Die kroning komt er ge woon even tussendoor. Da's alles. Nou, van ons mag het." Van de meeste Vlamingen mag het. Ze zullen Filip verder geen strobreed in de weg leggen. „Het was plezanter geweest als Laurent koning was geworden", zegt de uitbaatster van een Lotto winkel in Zelzate. „Dan was het wél groot feest geweest met Lau rent voorop." De redenen waarom Zeeuws-Vla mingen - met name in het westen - voor een ziekenhuis in België kiezen, zijn onderzocht door stu denten van de Hogeschool Zee land. Afstand, vanzelfsprekend heid, doorverwijzing van de huis arts en ervaringen van anderen springen eruit. Ook wordt de kwa liteit van ZorgSaam genoemd. De studie is overigens niet openbaar, want die is voor intern gebruik be stemd, laat een woordvoerder van ZorgSaam weten. ZorgSaam zint op actie om patiën ten (nog) beter van dienst te zijn, met name in het Antonius-zieken- huis in Oostburg. De operatieka mers zijn er in 2012 al vernieuwd. Gedacht wordt aan extra polikli niek-uren. „Kwalitatief goede ba siszorg blijft een verantwoorde lijkheid van alle Zeeuws-Vlamin gen", doet de cliëntenraad nog een oproep. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: chippen. o I Het witte staafje (links) is de chip, die met een spuitje (midden) onder de huid wordt geplaatst. Een scan leidt naar een registratienummer. KNOKKE-HEIST - Het vermaarde Ca nadese Cirque du Soleil is neerge streken in Knokke-Heist. Tot en met zondag 18 augustus wordt de show Kooza opgevoerd. SINT-NIKLAAS - Tot nu toe hebben drie boventallig verklaarde ZeeuwsVlaamse postcodes hun be roep weer op kunnen pakken in het Belgische Waasland, dat grenst aan Hulst. Een vierde treedt 1 au gustus in dienst bij het Belgische postbedrijf BPost en gaat aan de slag in Zelzate. MIDDELBURG - Het regent faillisse menten in Zeeland. Het waren er in het tweede kwartaal ruim 30 procent meer dan in dezelfde perio de in 2012. door Romain van Damme In de grensstreek ligt geen mens wakker van de troons wisseling. Hier en daar een vlag, dat is het wel. TERNEUZEN - De cliëntenraad van ZorgSaam is bezorgd over de uit stroom van Zeeuws-Vlaamse pa tiënten naar Belgische ziekenhui zen, zeker nu bij Knokke en Eeklo nieuwe ziekenhuizen worden ge bouwd. Volgens de cliëntenraad zouden beide ziekenhuizen actief klanten willen werven in Zeeuws- Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 100