Duitsland: weinig bescherming tegen mazelen Jurylid: Zimmerman schuldig, maar veroordeling onmogelijk BUITENLAND 9 J- Moeders die hoog zijn opgeleid, laten hun kinde ren niet inenten omdat ze daar kritisch over zijn In Beieren (478 gevallen) en Berlijn (400) komt mazelen het meest voor BERLIJN - Hoogopgeleide moeders die, uit wantrouwen jegens de far maceutische industrie, hun kinde ren niet laten inenten. In Duits land draagt deze groep bij aan het geringe aantal kinderen dat af doende is beschermd tegen de ma zelen. Bijna twee derde van de kinderen in de Bondsrepubliek blijkt onvol doende of zelfs helemaal niet te gen mazelen te zijn beschermd. Met name in regio's met veel hoogopgeleide moeders en met een hoge concentratie aan alterna tieve genezers, homeopaten en artsen die kritisch staan tegen over inenting, is het aantal niet in geente kinderen groot. Dit blijkt uit onderzoek door de Duitse artsenvereniging. Weten schappers verzamelden de gege vens van 550.000 kinderen die in 2008 zijn geboren: dit is 8i pro cent van de complete jaargang. Zij kwamen tot de conclusie dat de vaccinatiegraad in Duitsland veel lager ligt dan de 95 procent dek king waar de Wereldgezondheids organisatie (WHO) naar streeft. De WHO wil in 2015 mazelen de wereld uit hebben. Vooral in de deelstaten Beieren, Baden-Würt- temberg, Berlijn en Bremen is het aantal vaccinaties bijzonder laag. Naast ideologische scepsis over de zin van vaccinaties en religieuze motieven - zoals in de Nederland se biblebelt - speelt ook nalatig heid van de ouders een rol. Zo krijgt slechts 37 procent van de kinderen in Duitsland voor het 2e jaar de aanbevolen tweede inen- tingsprik. In bijna 5 procent van de gevallen slaat de eerste prik niet aan, zonder dat de ouders dit weten. Daardoor zijn kinderen tot hun tweede jaar helemaal niet be schermd. Dit geldt voor 14.000 tot 23.000 kinderen. Volgens het Robert Koch Insti tuut - het Duitse Instituut voor de Volksgezondheid - werd dit jaar bij 1.207 mensen in Duitsland mazelen vastgesteld. In Beieren (478 gevallen) en Berlijn (400) komt de ziekte het meest voor. Ook op een Waldorfschool bij Keulen, met scholieren die op an troposofische gronden niet zijn in geënt, brak mazelen uit. De aan Nederland grenzende Duitse deel staten Nedersaksen en Noordrijn- Westfalen scoren boven het Duit se landelijk gemiddelde. Veel ouders gaan ervan uit dat in entingen het immuunsysteem schaden en dat het doormaken van kinderziektes de weerstand verhoogt. Zo worden er nog altijd 'mazelen-feestjes' gehouden, waar gezonde kinderen bij zieke kinderen worden gezet opdat ook zij worden aangestoken en 'het maar achter de rug hebben'. Waar schuwingen van de artsenvereni ging om kinderen wel te laten in enten omdat complicaties op late re leeftijd mogelijk zijn, worden weggezet als 'propaganda van-de farmaceutische lobby'. De onderzoeksresultaten en de fa natieke weerstand tegen inenting in sommige kringen hebben in Duitsland de roep om een ver plicht inentingsprogramma ver sterkt. Minister Daniel Bahr (FDP) van Volksgezondheid laat onderzoeken of een vaccinatie plicht mogelijk is. Commentatoren zeggen dat het debat over inenting snel radicali seert en dat ouders die zich tegen vaccinatie uitspreken, dwang van de staat zullen opvatten als een 'provocatie'. Op de vraag op de website van omroep ARD of vacci naties verplicht moeten worden, antwoordde meer dan 60 procent van de respondenten met 'ja'. zoeksresultaten. Nader onderzoek moet uitwijzen hoe het gif in de bakolie is geraakt, maar vermoede lijk gaat het om onvoorzichtig heid. Het is gebruikelijk in de allerarm ste delen van India om niets weg te gooien, ook geen lege blikken of vaten waarin insecticiden heb ben gezeten. Niet zelden worden die na wat summier afspoelen, hergebruikt voor bijvoorbeeld de opslag van ingrediënten. Bij geknoei met maaltijden op an dere scholen kwamen de laatste maanden ook diverse fraudegeval len aan het licht. Schoolbesturen gaven meer leerlingen op dan er werkelijk waren en verhandelden het teveel aan maaltijden. Volgens een lokale minister in Bi- har is het onmogelijk om elke dag 73.000 maaltijden voor te proeven alvorens ze aan de kinderen wor den voorgezet. Probleem is dat veel mensen geld verdienen aan de lunches, inclu sief leraren, schoolbestuurders en dorpsoudsten, aldus minister P.K. Shaki. „Er zijn maar kleine mar ges en zonder te rommelen met de kwantiteit of de kwaliteit, valt er weinig te verdienen." 'EK en WK voetbal moet altijd openbaar* Belangrijke voetbalduels moe ten op het open televisienet uit gezonden worden, oordeelt het Europees Hof van Justitie. Voet balbonden FIFA en UEFA had den de zaak aangespannen om dat België en Groot-Brittannië duels van het WK en EK op een lijst hadden geplaatst van 'evenementen van algemeen belang' die voor iedereen zicht baar moeten worden uitgezon den. FIFA en UEFA vonden dat zij in hun eigendomsrechten werden beknot. In Nederland zendt de NOS in elk geval de WK's tot en met 2022 en het EK van 2016 uit. Keurkorps nu ook voor kleine Duitser Voor kleine, slechtziende en werkloze Duitsers gloort er hoop. De Duitse Bundeswehr over weegt de eisen te verlichten die worden gesteld aan een bepaald keurkorps omdat er anders te wei nig geschikte kandidaten zijn. Op dit moment moeten de militairen van het wachtbataljon, die bij spe ciale gelegenheden zoals staatsbe zoeken opdraven en een erewacht vormen, nog zeker 1 meter 78 zijn, maar binnenkort zijn ook kleine re mannen welkom. En ook het ta boe op brillen en baarden gaat in de prullenbak. De traditie van lan ge mannen in het Duitse leger stamt uit de 18e eeuw. Volgens een van de zes juryleden die buurtwacht George Zimmer man vrijspraken van doodslag op een Afrikaans-Amerikaanse tie ner, zijn veranderingen in de zelf- verdedigingswet nodig. Dat zei ze tegen CNN. Volgens de anonieme vrouw, jurylid B-37, dwong de 'stand your ground'-wet, die be paalt dat mensen die zich be dreigd voelen, dodelijk geweld mogen gebruiken, de juryleden tot vrijspraak. „Ik vond Zimmer man schuldig omdat hij zijn ver stand niet had gebruikt en de si tuatie had kunnen vermijden, maar je kan hem niet veroordelen want hij deed niets onwettigs." Volgens haar vond ook een ander jurylid Zimmerman schuldig. „Maar vanwege de manier waarop de wet is geschreven, is Zimmer man niet verantwoordelijk voor nalatig gedrag." De vrouw zei ver der dat geen van de juryleden het gevoel had dat ras een rol speelde in de zaak. Ook dacht zij niet dat Zimmerman de tiener, Trayvon Martin, vanwege zijn ras voor een crimineel aanzag. Vier andere ju ryleden hebben zich gedistanti eerd van de uitspraken van B-37. Kim 'kost' 1 miljoen De Noord-Koreaanse leider Kim long-un wil wel praten met buitenlandse media maar doet dat niet voor niets. Vol gens de Zuid-Koreaanse krant The Chosun Ilbo vraagt hij daarvoor een miljoen dollar (ruim 7,5 ton in euro's). Vals geld op snelweg De Duitse politie heeft op de snelweg A66, in het zuiden van de deelstaat Hessen, beslag ge legd op biljetten ter waarde van 16.500 euro aan vals geld. De biljetten van 100,200 en 500 euro lagen op de rijbaan in de richting Wiesbaden. VRIJDAG 19 JULI 2013 door onze correspondent Wierd Duk lunch serveren Twee meisjes liggen verzwakt op ped in het plaatselijke ziekenhuis, nadat ze op school van de vergif tigde maaltijd hebben gegeten. foto EPA LUXEMBURG BERLIJN NEW YORK SEOEL FRANKFURT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9