Schauble in Athene beter bewaakt dan Angela Merkel Jarige Mandela 'steeds gezonder' DODE KINDEREN INDIA 8 BUITENLAND Slangen, dode hagedissen, insecten, insecticiden. Schoolmaaltijden India zitten vol gevaarlijke ingrediënten. De voormalige president van Zuid-Afrika lijkt zich langzaam te herstellen van een longinfectie Nadat wekenlang het bericht werd verspreid dat de gezond heidstoestand van Mandela 'kri tiek, maar stabiel' was, komen er de laatste dagen positievere be richten naar buiten. Algemeen werd gevreesd dat de eerste zwar te president van Zuid-Afrika voor zijn verjaardag zou bezwijken aan een longinfectie. Woensdag zei een dochter van Mandela, Zindzi, echter dat haar vader opmerkelijke vooruitgang had geboekt. Hij conïmuniceert met ogen en handen en kijkt weer televisie, met koptelefoon op, aldus Zindzi. „Je kunt zien in zijn ogen dat zijn energie en kracht weer terug zijn." Zindzi liet weten dat de familie aan Man dela voor zijn verjaardag een col lectie familiefoto's geeft. Hij was gisteren ook vijftien jaar ge trouwd met Gra^a Machel, de we duwe van Samora Machel, de eer ste president van Mozambique. Zindzi is een dochter uit het hu welijk van Mandela met Winnie. De verjaardag van Mandela begon gisteren op veel scholen en univer siteiten met het gezamenlijk zin gen van Happy Birthday. Presi dent Jacob Zuma bezocht de jari ge in het ziekenhuis. „We zijn trots op ons internationaal icoon en wensen hem een goede ge zondheid toe. Laat vandaag de bes te verjaardagsviering ooit zijn", zei Zuma. Het was gisteren ook weer Mande- la Dag. Die dag is in 2009 voor het eerst gevierd. De bevolking wordt opgeroepen zich die dag 67 minu ten in te zetten voor het alge meen nut van het land. Dat aantal minuten staat voor de 67 jaar die Mandela heeft gestreden tegen apartheid. Ook samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden. Vierduizend agenten zijn op de been, nog eens drieduizend staan stand-by, de belangrijkste ver keersaders en metrostations zijn afgesloten en een helikopter cir kelt onafgebroken boven de stad. Allemaal om de veiligheid van de Duitse minister van Financiën Schauble tijdens zijn bezoek aan premier Samaras te waarborgen. Zelfs toen bondskanselier Merkel Athene vorig jaar bezocht waren de maatregelen niet zo streng. Maar Schauble heeft dan ook de dubieuze eer de meest gehate man in Griekenland te zijn. Veel Grieken zien hem als onrede lijk strenge havik, verantwoorde lijk voor de draconische bezuini gingen die Griekenland moet doorvoeren om aanspraak te kun nen blijven maken op internatio nale noodsteun. De linkse krant Avgi (Dageraad) verwelkomde hem met de kop 'Heil Schauble, zij die gaan sterven groeten u'. Dat slechte imago is volkomen on terecht, vindt Schauble zelf. „Ik ben geen supertrojka", zei hij, ver wijzend naar de Europese Com missie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Mone tair Fonds. Zij verlenen Grieken land noodkrediet om het land op te been te houden - maar onder strenge voorwaarden. Gisternacht nog stemde het parlement nipt in met een nieuw pakket aan door de trojka afgedwongen maatrege len in ruil voor 6,8 miljard euro aan noodsteun. Zo'n 15.000 amb tenaren verliezen voor het eind van volgend jaar hun baan. Ook komen er nog eens 25.000 terecht in een 'mobiliteitspool'. Daarin Heil Schauble, zij' die gaan sterven groeten u krijgen ze acht maanden de tijd om een andere baan binnen de overheid te vinden; anders volgt alsnog ontslag. De maatregelen ko men hard aan in een land waar in middels meer dan een kwart van de beroepsbevolking zonder werk zit en ambtenaren wettelijk nooit ontslagen konden worden. Afgelo pen dagen waren Athene, maar ook andere steden, dan ook weer het toneel van stakingen en pro testen. Schauble prees de Griekse rege ring wel voor de doorgevoerde hervormingen, maar hamerde er ook op dat het land moet ophou den te vragen om verdere schuld verlaging. „We moeten ons hou den aan de afspraken", zo zei hij op een persconferentie. NEW DELHI - De directrice van de lagere school in India waar 25 kin deren stierven na het eten van een schoolmaaltijd met insectici de, is gevlucht. Ondanks klachten van de kok over de stank die van de bakolie afkwam, zou ze hem hebben gedwongen het spul toch te gebruiken, zo meldden Indiase media gisteren. Naar verluidt was de foute olie in gekocht bij een bedrijf dat door de man van de schooldirectrice wordt gerund. De kok zelf moest ook in het ziekenhuis worden op genomen nadat hij van de maal tijd met rijst, peulvruchten en so jabonen had geproefd. 21 slachtoffertjes zijn inmiddels nabij hun school gecremeerd; er volgen nog vier crematies, aldus een woordvoerster van het regio nale bestuur. Hun ouders kregen een vergoeding van 200.000 roe pies per kind (omgerekend 2.570 euro). De vrees is dat het aantal slachtoffers verder zal oplopen, want vier kinderen verkeren nog in zeer kritieke toestand. In totaal 48 scholieren hadden de maaltijd moeten eten, ook al klaagden ze over de stank. Het voedselvergiftigingsdrama heeft geleid tot grote bezorgdheid in heel India en woedende reac ties van ouders in Bihar, aan de Zonder met de kwaliteit te rommelen, valt er weinig te verdienen grens met Nepal. Het is een van de allerarmste delen van India. Tientallen ouders gingen de straat op om te protesteren tegen de slechte hygiëne bij de voedsel- verstrekking en tegen de trage reactie van de autoriteiten om de doodzieke kinderen behandeld te krijgen in het ziekenhuis. Inwo ners van Mashrakh bekogelden een politiebureau met stenen. Het idee van de gratis lunch was mooi en er werd veel geld voor vrijgemaakt. In de jaren '60 intro duceerde de staat Tamil Nadu als eerste de maaltijden voor scholie ren. De achterliggende gedachte was niet alleen iets te doen tegen de gruwelijke ondervoeding in de streek, maar ook te stimuleren dat ouders hun kinderen naar school zouden sturen; omdat daar ten minste te eten is. Het Indiase schoolmaaltijdensys teem geldt als een van de grootste ter wereld met dagelijks 120 mil joen gratis lunches. Miljoenen kin deren krijgen alleen op school te eten, wat op zich een organisato risch hoogstandje is. Recent is een Voedselwet aangenomen waarin staat dat er 800 miljoen ar men gevoed dienen te worden door de staat. Over lCwaliteit van het eten wordt echter niks ge zegd. Een groot chronisch pro bleem rondom de maaltijden is de enorme corruptie, het misma nagement en ^en schrijnend ge brek aan hygiëne in menig gaar keuken. Verhalen over voedselvergiftiging op school zijn schering en inslag in de Indiase media. Veel ouders kunnen vertellen over hoe hun kinderen ziek thuis kwamen na een schoolmaaltijd. Voorafgaand aan het drama in het dorp Mashrakh, meldden de India se media al talloze voorbeelden van al dan niet opzettelijk ge knoei met eten. Zo werden er ha gedissen of delen van hagedissen zegd. In een schoolmaaltijdenkeu- gevonden in schoolmaaltijden in ken in Ajmer is onlangs een dode de districten Delhi, Gujarat en slang gevonden en was de keuken b Jamshedpur. vergeven van de insecten. On- h Afgelopen woensdag nog werden danks waarschuwingen van de in- h vijftig kinderen ziek van een maal- spectie, werden er nooit maatrege- H tijd waarin een dode hagedis was len genomen door het bedrijf dat sl verwerkt. In het dorp Anganwadi de maaltijden bereidde. Inmid- K moesten vijftien kinderen naar dels ligt de zaak voor een admini- o het ziekenhuis, ook al nadat ze do- stratieve rechtbank. b de hagedis hadden gegeten. Het In Mashrakh was een insecticide d contract met de stichting die de de oorzaak van de besmetting, zo h maaltijden verzorgde, is opge- bleek gisteren uit de eerste onder- o Kok móest stinkende 1 PRETORIA - De gezondheidstoe stand van Nelson Mandela verbe tert gestaag, laten zijn artsen we ten. Mandela vierde gisteren zijn 95e verjaardag in het ziekenhuis. door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - „Raus! Raus!" roept een man op de verlaten boulevard in het centrum van Athene terwijl hij een protestbord omhoog houdt. De oproerpolitie laat de verwarde man zijn gang gaan, al overtreedt hij duidelijk het protestverbod dat het grootste deel van de dag geldt in het centrum van Athene. Minister Wolfgang Schauble spreekt in Athene, foto EPA Linkse krant Avgi door onze redactie buitenland P.K. Shaki, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8