Morgen: begint met een bed dat bij je past Thuiswerk schaadt milieu in woning' VOORDEEL auping Persoonlijk comfort voor een optimale nachtrust AjJgiNG Bijna geen regen en geen onweer. Juli is wel heel droog. De kans op natuurbranden neemt fors toe. H met matrassen Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl ARNHEM - Hoeveel natuurbranden telt Nederland jaarlijks? Niemand die het weet. Cijfers worden pas sinds kort bijgehouden in een aan tal regio's. Wel staalvast dat de kans op wat de brandweer een 'onbeheersbare natuurbrand' noemt, in deze droge julimaand groot is. De vele natuurbranden in voor gaande zomers zijn voor ministe ries, provincies, gemeenten, veilig heidsregio's, brandweer, terrein beheerders en de recreatie- en toe- rismebranche aanleiding geweest om samen te kijken hoe natuur branden slimmer kunnen worden aangepakt. Voorlichting speelt een cruciale rol. Onderzoekers gaan er vanuit dat 90 procent van de natuurbranden wereldwijd het gevolg is van menselijk handelen, bewust of onbewust. De brandbe strijding zeifis sinds dit voorjaar onderwerp van onderzoek. „We blussen nu redelijk offensief', legt brandweerman en specialist natuurbranden Arnoud Buiting van de Veiligheidsregio Noord en Oost Gelderland uit. „We rij den zo snel mogelijk naar een brand toe en proberen die uit te maken. We kijken of we defensief meer kunnen doen. Dat houdt in dat we de brand verder door laten lopen en op een bepaalde plek te genhouden." Maar als je een brand door laat lopen, wordt-ie wel groter. „Dus je moet ver draaid goed weten wat je doet." Een andere manier van defensief brandbestrijden is 'tegenbran- den'. Dat is een stuk grond afbran den, zodat de brand als die daar aankomt geen brandstof meer heeft. Buiting: „Defensie heeft enige ervaring hiermee opgedaan. We kijken of en hoe ook wij deze tactiek kunnen toepassen." De Veiligheidsregio's Twente en IJs- selland hebben vorige week als ex periment containers in gebruik ge nomen die zijn ingericht met handgereedschappen als schoffels en harken en ook rugzakken met water. Als de brandweerwagens niet verder kunnen, gaan brand weermensen het veld in. Het ge reedschap dient om kleine bran den te blussen of om een strook grond te ontdoen van alle begroei ing, zodat het effect hetzelfde is als bij een tegenbrand. Belangrijk hulpmiddel bij brand bestrijding is ook een nieuw soft wareprogramma dat is ontwik keld bij het Instituut Fysieke Vei ligheid. Dit kan redelijk nauwkeu rig voorspellen hoe een natuur brand zich zal verspreiden. Ook onderwerp van onderzoek is de vraag of blussen met water het beste werkt, of juist met water waaraan iets is toegevoegd. Er zijn veel aanbieders van additieven op de markt, vertelt Buiting. Door het toevoegen van schuim dringt water beter de grond in; zo kan soms voorkomen worden dat een brand onder gronds voortwoekert. Ook een idee van de Utrechtse emeritus hoogleraar Olaf Schuiling wordt getoetst. Hij bedacht dat bosbranden het beste kunnen worden geblust met een papje van water en ser- pentijn (een soort boetseerklei). „We moeten weten wat het effect van additieven op de natuur is op de korte en de lange termijn", schetst Buiting een van de onder zoeksvragen. „Leveranciers zeg gen al snel dat iets biologisch af-" breekbaar is." Nieuwe blusmetho des moeten voor de brandweer ook een haalbare kaart zijn. „De mengverhouding water-serpen- tijn is 60-40, geloof ik. Dan moe ten we naast wagens met water óók wagens met serpentijn, of het papje dat het samen met water vormt, organiseren. Dat zijn grote veranderingen, maar daar kijken we wel naar." Samen met onder meer defensie worden blusmetho des ook in de praktijk onderzocht. Dit is in Nederland alleen toege staan tussen 15 oktober en 15 maart, dus dat onderzoek moet nog even wachten. „De komende tien jaar zal offen sief blussen met water absoluut nog blijven bestaan", is de overtui ging van Buiting. „Maar het kan zijn dat we daarnaast andere tac tieken en technieken inzetten. Omdat we het kunnen en we de spullen ervoor hebben." Het minder gezonde leefklimaat in huizen ontstaat onder meer doordat we vaker thuis gaan wer ken met computers en producten die schadelijke stoffen uitstoten. Ook krijgen we meer medische apparaten in huis, zoals verneve- laars. Dit is een onvermijdelijk ge volg van de trend dat mensen zo lang mogelijk thuis verpleegd worden. We schaffen voor het ge mak vaker technische snufjes aan. De blootstelling aan elektromag netische velden in huis zal hier door toenemen. Ons huis is steeds vaker onze werkplek. Van wege files en om kosten te bespa ren, stemmen werkgevers in met thuiswerk. Behalve met computer- arbeid en 'telefoonwerk', gaan we thuis ook aan de slag met inpak ken, sorteren, vouw- en sticker- werk of het testen van producten en kleinschalig productiewerk. Bij dit werk kunnen schadelijke stoffen vrijkomen, zoals oplosmid delen en lijm. Woningen zijn niet ontworpen om te gebruiken als bedrijfsruimte, stelt de Gezond heidsraad, een adviesorgaan van de regering. De ventilatie en koe ling zijn er niet optimaal. De raad schetst de ontwikkeling dat huishoudens massaal techno logie aanschaffen: van computers en e-readers tot beveiligingssyste men en elektronische luchtverfris sers. De kwaliteit van het binnen milieu kan hierdoor verder onder druk komen te staan. Aan de an dere kant meent de Gezondheids raad dat dit met slimme technolo gie misschien juist is te voorko men. VRIJDAG 19 JULI 2013 BINNENLAND 7 Blussen met 'boetseerklei' natuurbrandgevaar.nl DEN HAAG - Het wordt er niet fris ser en gezonder op in onze huizen. Dit stelt de Gezondheidsraad in een rapport over de toekomstige kwaliteit van het binnenmilieu in Nederlandse woningen. 20% De Auping matrassen Adagio, Cresto en Vlvo zijn uitgeroepen gis'Beste uit de test'. 20% op combinatie of 15% op losse bodem óf matras. Kijk voor de actievoorwaarden op www.auping.nl/summersale. Deze actie geldt van 15 juli t/m 25 augustus 2013. Een goede nacht begint bij: Auping Pfqza - het complete Auping assortiment onder 1 dak Auping Premium - de complete Auping shop-in-shop formule Vind uw dichtstbijzijnde winkel op www.auping.nl/plazapremium Geniet van persoonlijk slaapcomfort; combineer de voor jou ideale bodem en matras van Auping en ontvang tot maar liefst 20% voordeel. Zo slaapje heerlijk op jouw unieke en comfortabele bed, om vervolgens alles uit de dag te halen. Auping nights, Better days

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7