Webcamketen brengt Kanaalzone in beeld Uitgebaggerd kanaal als alternatief Schipdonk Thermphos schuldig aan dood werknemers Boor bijna klaar voor de start 28 ZEEUWS-VLAANDEREN TOEN EN OOK NU Leven in Aardenburg van toen en nu in woord en beeld gebracht; een project dat voor herhaling vatbaar is Van Etten EP De keten is straks te zien via de website portterneuzen.com. In op dracht van de gemeente is uitge breid onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van de keten. Het is uitgevoerd door oprichter Ge rard Mol, die nu al experimen teert met een webcam op pavil joen Westbeer op de Scheldedijk. Fractievoorzitter Giel van Boom van TOP/GB is mede-initiatiefne mer en promotor van de webcam- Het is een veel goedkopere oplos sing dan de aanpak van het Schip- donkkanaal, dat een goede verbin ding tussen Zeebrugge en de Noord-Zuidroute (Schelde-Seine) moest worden, maar op verzet stuitte. Daarmee was ruim 650 miljoen euro gemoeid. Het alter natief kost honderden miljoenen minder. Via een omweg sluit het keten. Van Boom: „Het is heel be langrijk dat de gemeente nu het voortouw neemt met een web cam op het stadhuis. Er is veel on derzoek gedaan en daarmee kun nen bedrijven in de Kanaalzone nu hun voordeel doen. We praten al met tal van geïnteresseerde be drijven. Die kunnen met een web cam aansluiten, maar ook met een link naar hun eigen website. Er zijn legio mogelijkheden." Volgens Van Boom gaat er een enorme promotionele kracht uit van de keten. „Stel je voor dat mensen in Zuid-Amerika of Chi na kunnen zien hoe de nieuwe zeesluis wordt gebouwd. Wat wij in handen hebben, met de Wester schelde, het sluizencomplex en de Kanaalzone is buitengewoon uniek. Dat moeten we uitdragen." De keten krijgt het komende half jaar gestalte. kanaal bij Gent aan op het Kanaal Gent-Terneuzen. Volgens een woordvoerder van het kabinet van minister Crevits kan de verbinding met bagger- werk en aanpassing van een aan tal bochten geschikt worden ge maakt voor schepen tot 2500 ton (nu nog 1250 ton). De binnen vaart wordt nu bij de passage van Brugge richting Zeebrugge nog geconfronteerd met een sterk ver ouderde infrastructuur, maar de obstakels daar kunnen zonder veel problemen worden wegge haald. Minister Crevits wil snel knopen doorhakken. De aanpas singen zouden binnen enkele ja ren een feit moeten zijn. Zeebrug ge schreeuwt al jaren om een goe de vaarwegverbinding met het achterland. Nu gaat nauwelijks één procent van de goederen naar het achterland over het water. AARDENBURC - Uniek is misschien te veel gezegd, maar bijzonder is het wel. André Bauwens, Estelle Siegers en fotograaf Peter Verdur- men hebben Aardenburg van toen en nu in beeld gebracht, ver levendigd met interviews met oudere Aardenburgers. Ze maak ten niet alleen een boek, maar ook een wandeltentoonstelling en een website. .Zo was het/Zo is het is het project gedoopt. Verhalen en beelden van 1890 tot 1970 zijn naast foto's uit het straatbeeld van nu geplaatst. Siegers en Bauwens bekeken hon derden foto's en praatten met tien oudere inwoners van Aarden burg. Fotograaf Verdurmen maak te recente beelden van de toenma lige straatzichten. Bauwens liep al lang met het idee rond een vergelijking te maken tussen het straatbeeld van toen en nu. „Ik zag in de loop der jaren heel veel veranderen in mijn woonplaats. Toen ik Estelle ont moette en hoorde van haar journa listieke achtergrond, besloten we er iets mee te doen." Vanaf het begin waren de auteurs ervan overtuigd dat het geen ge woon fotoboek met onderschrif ten mocht worden. Het moest een duidelijke meerwaarde heb ben. Het zou ook moeten aanzet ten tot nadenken én verwonde ring. Die meerwaarde werd gevon den bij een tiental oudere inwo ners. Met hen voerden ze interes sante gesprekken over hoe het vroeger was. De 'jongste' met wie een gesprek is gevoerd, is begin zeventig. De 'oudste' is meteen ook de oudste inwoonster van Aardenburg, Ma rie Evers. Ze is 102 en vertelt nog honderduit. Ze wisten allemaal haarfijn uit te leggen hoe het er vroeger aan toe ging in Aarden burg. Het leverde aardige weetjes op. Zo vertelt George Klaaijsen dat aan de Marktstraat een kasje (bor deel) is geweest met schone meis jes. Hij was voordien eigenaar van het pand. „Ik was er aan het werk toen er een mijnheer mij vertelde dat hij op zoek was naar een huis je op goede stand. Ik heb het aan hem verkocht. Bij de notaris moest hij zijn beroep opgeven. Hij zei dat hij (h)andelaar was en meisjes in dienst had. Het was op huisnummer 6 aan de Markt- straatTDat nummer had ook het huis van burgemeester Lockefeer, maar dan wel op de Markt. Klan ten kwamen wel eens op het ver keerde adres terecht. Uiteindelijk moest hij met zijn meisjes uit Aar denburg vertrekken." Honderd jaar terug was Aarden burg niet meer dan een dorpje met enkele straten. De tramlijnen Maldegem- Breskens en Aarden burg-Brugge bepaalden het straat beeld. „De aanleg van de Peurssen- straat om het vestingstadje, van wege het toenemende auto- en vrachtverkeer, was voor de bewo ners revolutionair in die tijd", weet Siegers. Naast het boek stellen Siegers en Bauwens ook een wandeltentoon stelling voor, die op 27 plaatsen in heel Aardenburg aanzet tot verge lijken en nadenken. Met een fol der met plattegrond in de hand kan iedereen op stap. De panelen hangen in de vitrines van de on dernemers en tegen de ramen van inwoners. Elk paneel bestaat uit een verhaal, het straatbeeld vroeger en datzelfde straatbeeld van nu. Ze zien het als een welko me aanvulling op het boek met de kleine dingen des levens. Een website brengt het verhaal aan de hand van fragmenten uit interviews die op video zijn vast gelegd. De website bevat ook aan vullende informatie over het pro ject. Naast het 'dood door schuld' acht te de rechtbank Thermphos ook schuldig aan overtreding van zo wel de Arbowet als het Besluit ri sico zware ongevallen. Beide mannen kwamen op 15 mei 2009 te overlijden bij onder houdswerkzaamheden in oven-2. Het ging fout toen de elektroden waren geplaatst, de oven was ge sloten en er geen ventilatie meer was. Door het plaatsen van de elektro den ontstond de giftige stof fosfi- ne en doordat kennelijk was nage laten de inertgastoevoer af te slui ten ontstond een zuurstofgebrek. Toen een van de mannen de oven inging, werd hij onwel. Zijn colle ga ging hem achterna om hulp te verlenen. Beide mannen kregen zuurstofgebrek, werden overge bracht naar een ziekenhuis en overleden daar later. Volgens de rechtbank mankeerde er van alles aan de veiligheid bij het bedrijf. Er was geen risicoana lyse voor een ovenstop, werkover- drachten waren er nauwelijks en het was ook niet duidelijk wan neer een oven als besloten ruimte (en dus verboden om in te gaan) moest worden aangemerkt of niet. De boete en de schadevergoeding worden in dit geval beschouwd als preferente schulden van het failliete bedrijf. Wonderlijk gevarieerd! auping door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen werkt mee aan een webcam keten, die de Westerschelde en de Kanaalzone in beeld brengt. Ook bedrijven kunnen meedoen. En zo goed als zeker wordt de komende jaren ook de bouw van de nieuwe zeesluis via de keten in beeld ge bracht. door Wout Bareman CENT - Na het uitstel van de verbre ding van het Vlaamse Schipdonkka- naal als achterlandverbinding voor de haven van Zeebrugge is nu een alternatieve vaarroute in beeld. Vlaams minister Hilde Crevits (in frastructuur) laat onderzoeken of het bestaande kanaal tussen Gent en Brugge kan worden uitgebag gerd en aangepast voor grotere schepen. Aardenburg had door Frank Cijsel door Ad Roos SLUISKIL - Tunnelboor Boorbara staat klaar voor het boren van de zuidbuis van de Sluiskiltunnel. Er moet alleen nog laswerk worden uitgevoerd. Ook het snijrad staat weer op z'n plek. Woordvoerder Jan van Gorp van de BV Kanaal kruising Sluiskil: „De opbouw is heel snel gegaan. We denken dat Boorbara de MIDDELBURG - De failliete fosforpro- ducent Thermphos is voor de volle 100 procent schuldig aan de dood van een 49-jarige Middelburger en een 60-jarige man uit Vlissingen. De rechtbank in Middelburg veroor deelde gisteren het bedrijf tot een boete van twee ton plus het beta len van 20.000 euro schadevergoe ding aan de nabestaanden. Het von nis was conform de eis. Tapijt - Laminaat - Novilon - Marmoleum Gordijnen - Matrassen - Binnenzonwering Bodems - Bedlinnen - Dekbedden Persoonlijk en deskundig advies slaal bij ons voorop wonen i slapen Complete woninginrichting op maal Steenstraal 23 - Hulst Telefoon 0114 3141 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64