Hoogerland geniet in bocht 7 Jongensdroom Riblon komt uit Bauke Mollema en Laurens ten Dam zakken door het ijs op Alpe d'Huez. S* 32 SPORT TOUR DE FRANCE Glandon ER Het is de eerste van de vijf cols die in de etappe van vandaag op het programma staan: de Glan don, Alpenreus met een mythi sche naam. Die dankt de 1924 me ter hoge bergpas vooral aan die ge denkwaardige dag, vandaag pre cies 36 jaar geleden: 19 juli 1977. De dag waarop Eddy Merckx aan toonde ook maar een mens te zijn. Hoewel Merckx zelf de eer ste is om te roepen dat het verge lijken van wielrenners uit ver schillende tijdperken ondoenlijk is, wordt de Belg in brede kring beschouwd als de grootste aller tijden. Zijn erelijst is ongeëvenaard met in totaal 525 gewonnen wedstrij den, waarbij onder meer vijf keer de Tour, vijf Giro's, één Vuelta, drie WK's, zeven keer Milaan- Sanremo, vijf keer Luik-Bastena ken-Luik, drie keer Parijs-Rou- baix, twee keer de Ronde van Vlaanderen, twee keer de Amstel Gold Race en twee keer de Ronde van Lombardije. Merckx reed zeven keer de Tour waarbij hij in totaal 34 etappes won en 111 dagen de gele trui droeg. Hij werd eindwinnaar in 1969,1970,1971,1972 en 1974, twee de in 1975 en zesde in 1977. Die laatste Tour, minder dan een jaar voordat hij definitief een punt achter zijn wielerloop- baan zou zetten, was er eigen lijk een te veel voor Merckx. De voortekenen voor zijn defi nitieve val waren ruimschoots aanwezig. De suprematie waar mee hij tot 1975 in het peloton gedomineerd had, was al bijna twee jaar verdwenen, slechts zijn enorme wil en eerzucht dreven De Kannibaal van wel eer nog voort. Aan zijn strijd tegen beter we ten in kwam op die 19e juli 1977 echter een abrupt einde. Wie Merckx die dag op de Glandon zag ploeteren wist dat het over was. Hij beleefde er, hoewel hij nog als zesde zou eindigen in het eindklasse ment en een dag later nog een etappe won, een inzinking als nooit tevoren. De Belgische krant Het Volk huilde op lyrische wijze met hem mee: 'Er werd gevloekt en ge tierd, geschreeuwd en geweend, ge vochten, geslagen, gespuwd, ge werkt, geleden. Alles lag zo dicht bij mekaar. Winst en nederlaag, le ven en dood, vreugde en verdriet, la chen en schreien, geluk en tegen slag. Al die gemengde gevoelens dre ven in sluierigeJlarden door elkaar; op de Col de Glandon, een onder maanse, gemene gril van de natuur waar 's nachts wellicht nog kobol- ten ronddolen tussen de melkwitte nevels en afschuivende sneeuw. De Glandon roept verre duistere krach ten op zoals de Killimandjaro in Afrika. De Glandon is het einde van de beschaving. Over die wol- kenhoge col hebben de renners om hun moeder geroepen, omdat zij de dood nabij zagen. Daar ook is het rijk van Eddy Merckx ineen ge stort'. De gangmaker van de Argos-trein moest als eerste lossen op de Or- non, de laatste col voor Alpe d'Hu ez. „Ik werd uit de auto's gereden en dan weet je dat je nog tachtig kilometer alleen moet rijden." Daardoor werd volgens hem de dubbele beklimming van de Ne derlandse Alp minder een feestje dan hij gehoopt had. „Als ik in de groep had gezeten had ik er meer van genoten." Zijn vriendin had Veelers bijvoorbeeld niet zien staan bij bocht 7. „Maar daar ston den ook zoveel mensen." Juist daarom werd de klim naar het ski oord voor de meeste andere Ne derlanders wel een onvergetelijke belevenis. „Dit is de mooiste dag uit mijn wielercarrière",'jubelde Koen de Kort van Argos. „Ik vond het supermooi. Vooral die be roemde bocht 7. Zoveel mensen!", viel zijn ploeggenoot Tom Du- moulin hem stralend bij. Samen met Bram Tankink gooide De Kort er zelfs een schepje bovenop. „We hebben de boel daar nog even opgezweept om iedereen nog gekker te maken. Tom, Bram en ik werden er gewoon uit ons groepje naar voren geduwd. Du- moulin: „Hier kon je alleen maar van genieten." Johnny Hoogerland kon dat pas bij de tweede passage. „De eerste keer moest ik pas laat lossen en probeerde ik alles om nog terug te komen." Toen dat niet lukte, nam de Zeeuw van Vacansoleil bij de laatste passage wel de tijd om op te gaan in de feestvreugde. „Ze schreeuwen alleen zo hard door elkaar, dat je niet weet wat ze allemaal roepen. Op een gege ven moment zat ik de bochten af te tellen. Toen bocht 7 naderde heb ik me even terug laten zak ken. Ik wist toch wel dat ze me te rug naar mijn groepje zouden du wen." De nationale kampioen kon zich voorstellen dat de tocht door de haag met toeschouwers voor ande re renners ook beangstigend kan zijn. „De meesten hebben daar de hele dag bier naar binnen staan happen. Als Nederlander kun je er om lachen, maar voor een bui tenlander zal dat anders zijn." Roy Curvers van Argos had ook als Nederlander zijn bedenkingen bij al die oranje gekte. „Al dat aan duwen en al die schoudersklopjes zijn goed bedoeld, maar met tien bier in hun pens, weten de mees ten niet hoe hard ze slaan. Dat is dus niet leuk." alpe D'HUEZ - Wat een Nederland se hoogtijdag moest worden op L'Alpe d'Huez is uitgedraaid op een teleurstelling. De al dagen heersende oranjegekte op de berg kon de nationale wielerhelden Bauke Mollema en Laurens ten Dam niet inspireren tot grootste daden. Uitgerekend op de dag des oor deels zakte het Belkin-duo door het ijs. Mollema finishte als 26e op 6.13 minuten van ritwinnaar Christophe Riblon. De Groninger moest Wout Poels (22e) voorlaten als beste Nederlander. Doordat Mollema ook terrein verloor ten opzichte van een aantal directe concurrenten zakt hij in het alge meen klassement van de vierde naar de zesde plaats. Zijn achter stand op leider Chris Froome be draagt nu 8.58 minuten. „Dit was niet echt mijn dag. Na de tijdrit voelde ik me al niet lekker en ook vandaag had ik geen goede be nen", zei Mollema, die zich geluk kig prees met de steun van Ro bert Gesink. Tijdens de slotklim naar Alpe d'Huez kroop de Achter hoeker in de rol van luxeknecht. „Robert heeft geweldig werk ver richt. Anders had ik nog veel meer tijd verloren. Nu valt de schade me nog mee." Ook Laurens ten Dam had zich de dubbele beklimming anders voorgesteld. De 32-jarige renner had echter te veel last van de rug blessure die hij woensdag opliep bij een val in de tijdrit Ten Dam bereikte de top als 37e op 9.54 mi nuten van Riblon. Het goede nieuws voor de Belkin-renner was dat hij zich nog nipt kon handhaven in de toptien van het klassement. Dat het niet de dag van de Neder landers zou worden, werd al dui delijk bij de beklimming van de Col de Sarenne, die volgde op de eerste keer Alpe d'Huez. Terwijl Mollema zich op wilskracht vast beet in de groep van favorieten, moest Ten Dam toen al afhaken. In de afdaling van de Sarenne kon hij nog terugkomen, maar de tweede beklimming van Alpe d'Huez loog niet. Ondanks de toe juichingen van een massa landge noten moest zowef Ten Dam als Mollema zich in zijn lot schikken. „Ik ben blij dat tijdens de eerste klim gewoon tempo werd gere den. Daar hadden we al een aan val van Saxo Bank verwacht. Als dat was gebeurd, hadden we twin tig minuten kunnen verliezen", zocht coach Merijn Zeeman naar een lichtpuntje in een etappe die het Nederlandse wielrennen weer met beide benen op de grond plaatste. De onverhoopt goede prestaties van Mollema en Ten Dam in de eerste twee Tourwe ken hadden de wielergekte in het land tot grootse hoogten doen stij gen. Toen ploegleider Nico Ver hoeven in het hotel van de Bel- kin-ploeg de balans opmaakte van een enerverende dag, zag hij geen reden voor geweeklaag. „Als je tweede en vijfde staat in het tussenklassement van de Tour mag je dat vieren. Ik vind het pri ma dat in Nederland een hallelu jah-stemming heerste, maar nu moeten we met z'n allen de knop kunnen omdraaien. We zijn weer 'back to earth'. Als we na drie we ken met een renner in de toptien eindigen, hebben we nog altijd een goede Tour gereden." Of het Belkin-duo haar toptien klassering kan vasthouden, is nog lang niet zeker. Voordat de Cham ps Elyseés lonkt, wachten er nog twee zware Alpenritten. Gezien de kwaaltjes van Mollema en Ten Dam een hachelijk onderneming. Terwijl Ten Dam last heeft van zijn rug, zat Mollema donderdag op de fiets met griepverschijnse- len. „Een fitte Bauke had nu nog vierde of vijfde gestaan. In de tijdrit voelde hij zich al niet lek ker en daarvan was hij vandaag nog niet hersteld. Als een renner weinig eetlust heeft, weet je dat er iets aan de hand is", zei Verhoe ven, die een beetje vreest voor de rit van vandaag, waarin vijf cols moeten worden beklommen. „Sinds de Tour begonnen is, zijn we steeds in de aanval getrokken als ploeg. Steeds hebben we ge vochten om in de goede vlucht te zitten. Nu is het eindelijk eens ge lukt", verzuchtte Riblon, in 2010 al eens winnaar van een Pyrenee- ënrit. „Op 5 kilometer van de fi nish dacht ik mijn tweede plaats te consolideren. Tejay van Garde ren reed te ver voor mij uit, dacht ik. Mijn ploegleider bleef me aan moedigen. Van Garderen kon bre ken, riep hij. Uiteindelijk had hij gelijk." Riblon haalde de Amerikaan bin nen de laatste twee kilometer voor de streep in en liet hem met een achter. „Ik wist dat ik moest doorgaan. Als kind keek ik al naar de beklimmingen op deze mythi- sche berg. Nu win ik hier zelf en dan nog nadat wij Alpe d'Huez zelfs tweemaal moesten beklim men." Geletruidrager Chris Froome be leefde zijn lastigste moment in de ze Tour tot nu toe. Hij had veel steun aan ploeggenoot Richie Por te. „Richie was geweldig", zei hij over Porte die als een attente ober vlug wat eten ging halen bij de teamauto van Sky op het moment dat de geletruidrager werd over vallen door een hongerklop. Ver volgens gaf Porte zijn kopman een 'lift' naar de top van de berg. „Daardoor valt de schade reuze mee. Integendeel, ik win zelfs tijd op mijn naaste concurrenten. Als dit een slechte dag was, accepteer ik die graag." Froome pakte wederom tijdwinst op nummer twee Alberto Conta- dor. Na aftrek van de tijdsboete voor de illegale 'thuisbezorging' van het eten, loopt de Brit weer 37 seconden verder uit op de Span jaard. Contador viel hem nog wel aan in de afdaling van de beruchte Col de Sarenne, maar betaalde daar voor de tol op laatste beklimming naar Alpe d'Huez. Froome reed sa men met Porte, Quintana en Ro driguez bij de Spanjaard vandaan, pakte vlot anderhalve minuut, maar raakte toen toch nog onver wacht in de problemen door-de hongerklop. „Ik voelde plots een tekort aan suikers opkomen." door Jan Martens door Ad Pertijs ALPE D'HUEZ - Iets meer dan een half uur na winnaar Christophe Ri- blon rolde Tom Veelers in Alpe d'Huez over de finish. Als allerlaat ste, maar dik op tijd. „Ik ben blij dat dit de Nederlandse berg is", merkte de Tukker schalks op nadat hij een blikje fris aan zijn mond had gezet. „Hier en daar een duw tje, veel geschreeuw, veel aanmoe digingen, dat helpt." Podium plots heel ver weg door Patrick Delait f»V"e ALPE D'HUEZ - Als kind keek Chris tophe Riblon naar de Tour en voor al de ritten naar Alpe d'Huez maak ten indruk. Donderdag won de ren ner van AG2R er zelf. „Dit is echt een memorabele dag", sprak de 32-jarige Fransman vol ongeloof. Christophe Riblon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58