30 SCHOUWEN-DUIVELAND ZEEUW SPIL IN HAVEN OMAN Geboren en getogen Vlissinger Edwin Lammers (39) is commercieel directeur van de snelgroeiende Port of Sohar in Oman. Zeeuwen en Omani liggen elkaar wel. „Het zijn beiden zeevaarders en handelaren." 66. Tijdens de ramadan ga je uit piëteit niet voor hun neus een broodje eten De haven van Sohar, in het noorden van het op het Arabische Schiereiland gelegen sultanaat Oman, is let terlijk uit het zand gesiampt. De sul tan trok tien jaar terug twaalf mil jard euro uit voor de ontwikkeling van een nieuwe zeehaven, waar jon ge Omani een baan kunnen vinden. Edwin Lammers is er nu viereneen half jaar commercieel directeur. Hij moet trafiek naar Sohar halen, be drijven aantrekken en uitbreidings plannen aanjagen. Maar hoe belandt een Zeeuw in deze ogenschijnlijk lo gistieke uithoek? „Ik ben door mijn werkgever, de ha ven van Rotterdam, gevraagd voor deze functie. Rotterdam sloot in 2002 een joint venture met het ha venbedrijf van Sohar. Wij hebben de kennis en kunde om vanuit het niets een haven op te bouwen. Rot terdam stapt in zo'n project, omdat het zijn klanten graag een wereld wijd netwerk wil bieden. Daarnaast ligt Sohar op een strategische plek, namelijk voor de Straat van Hor- moez, die van geopolitiek belang is." De verhuizing naar Oman lijkt een een rigoureuze stap in het leven van Edwin Lammers, zijn vrouw Gaby en zijn kinderen Stijn (8) en Nova (6). Edwin relativeert dat: „Ik vond de stap van Zeeland naar Rotterdam eigenlijk groter. Voor mijn baan bij Seaport Moerdijk en later Verbrugge Terminals, hoefde ik niet weg uit Vlissingen. Toen ik general manager van de Waalhaven Group - contai- nerlogistiek - in Rotterdam kon wor den, was het adieu. Het was even slikken toen we Zeeland moesten achterlaten. We komen er nog regel matig, want we hebben een vakan tiehuisje op camping De Witte Raad in Arnemuiden." De kinderen hadden er op dat mo ment geen weet van dat ze zouden opgroeien in het land van Sinbad de Zeeman. „Ze waren één en drie jaar. Op die leeftijd acclimatiseren ze makkelijk. Ze krijgen les op een in ternationale school, waar Engels de voertaal is. Ze groeien dus tweetalig op. Dat kan later een voordeel zijn." Gaby moest wel een veer laten. Ze gaf haar baan in het onderwijs nood gedwongen op. „Dat was haar lust en haar leven. Voor mij is het alle maal niet zo moeilijk. Ik heb er een baan. Vrouw en kinderen moeten zich maar thuis zien te redden. Ga by geeft wel les aan kinderen uit de Nederlandse gemeenschap. Maar ja, dat is veredeld vrijwilligerswerk en geen echte baan." Thuis is een villawijk, waar veel ex- pats wonen. „We konden daar snel een woning krijgen die aan onze westerse eisen voldeed. Airconditio ning is wel een minimale vereiste, want ja, hoewel we aan de kust zit ten, is het toch vaak 40 tot 45 gra den. Als we een fatsoenlijk huis had den gevonden in een wijk met Oma ni, was dat een optie geweest. De mensen hier zijn vriendelijk, tole rant en religieus gematigd. Je ziet hier geen gesluierde vrouwen lopen. Oman profileert zich dan ook vakan tieland. Begrijpelijk, want het is een mooi en relatief veilig land." Niet alleen de oude steden, ook het woestijnlandschap is indrukwek kend mooi, vindt Lammers. „In mijn vrije tijd gaan we af en toe met een groepje de woestijn in. We la den vier Landrovers vol en trekken dan een aantal dagen rond, puur op de gps-coördinaten. Gedetailleerde kaarten van het gebied bestaan niet. Dus kon het gebeuren dat we een zandheuvel opstormden en aan de andere kant op een Saoedische grenspost stuitten. De auto's wer den binnenstebuiten gekeerd. Want ja, een groepje heren dat satelliettele foons en nachtkijkers bij zich droeg, vonden ze toch wel verdacht..." Hoe gemoedelijk en gematigd de Omani ook mogen zijn, met het moslimgeloof moet je als westerling rekening houden. „Van de 120 mede werkers bij het havenbedrijf zijn er 100 moslim. Tijdens de ramadan ga je uit piëteit en solidariteit niet voor hun neus koffie drinken of een broodje eten. Als ze willen lunchen, Edwin is een havenbaron in Edwin Lammers, afkomstig uit Vlissingen, is commercieel directeur van de haven van Sohar. foto Lex de Meester door Frank Balkenende Edwin Lammers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56