Ook Denny Landzaat traint mee bij AZ Fenerbah^e en Besiktas loten gewoon mee voor Europese toernooien r I Melis 'strontchagrijnig' van uitschakeling Met 90 kilometer per uur water in I 36 SPORT NK ATLETIEK De man achter het olympisch succes van hardloopster Ellen van Langen is teruggekeerd aan het atletiekfront. Landzaat (37) sprak woensdaga vond in Dirkshorn na de oefen wedstrijd AZ-MVV met trainer Gertjan Verbeek. Die nodigde de middenvelder uit om mee te trai nen. „Ik kreeg van hem te horen dat oud-spelers die veel hebben betekend voor AZ altijd welkom zijn. Ik zou de volgende dag laten weten of ik zou komen, maar werd zo enthousiast dat ik me ge lijk vandaag heb gemeld", aldus Landzaat gisteren na zijn eerste training bij zijn oude club. Landzaat speelde van 2003 tot en met 2006 voor AZ. Daarna voet balde hij voor Wigan Athletic, Feyenoord en Twente. In Enschede kwam hij niet voor een nieuw contract in aanmer king. „Ik heb daar tot voor kort nog meegetraind, maar omdat we terug zijn verhuisd naar Amster dam is dit een veel betere oplos sing. Ik heb met Khalid Boulah- rouz, Serginho Greene en Dwight Tiendalli afgelopen weken ge traind bij Fysiomed, maar dit is optimaal. Dit soort prikkels heb ik nodig om me goed voor te be reiden op een nieuwe club." Ondanks zijn gevorderde leeftijd wil Landzaat nog niet stoppen met profvoetbal. „Ik ben altijd een laatbloeier geweest. Ik sta er nog goed voor en heb altijd ge leefd voor het voetbal, dus ik ga graag een nieuwe uitdaging aan." De 38-voudig international hoopt onderdak te vinden bij een club in de eredivisie. Later donderdagmiddag maakte het CAS via een persbericht be kend dat ook Besiktas, aanvanke lijk voor één jaar uitgesloten van Europees voetbal, in de balletjes voor de loting in de Europa Lea gue zal zitten. Het CAS zal het on derzoek naar de beide clubs ver volgen. De hoorzittingen vinden plaats in augustus, waarna in het geval van Fenerbah^e voor 28 au gustus uitspraak wordt gedaan. De zaak van Besiktas wordt voor 30 augustus afgesloten. Fenerbahqe, de club van aanvaller Dirk Kuijt, en Besiktas kregen de straf opgelegd van de Europese voetbalbond Uefa. Beide clubs zouden zich in de Turkse competi tie schuldig hebben gemaakt aan fraude en omkooppraktijken. De stadgenoten gingen nog in hoger beroep bij de Uefa, maar dat pro test werd afgelopen maandag van tafel geveegd. Fenerbah^e had zich gekwalifi ceerd voor de voorrondes van de Champions League, Besiktas voor de Europa League. MAARTENSDIJK - Uit het niets iets moois creëren. Frans Thuijs deed het met Ellen van Langen. De na een absentie van zestien jaar in de atletiek teruggekeerde coach acht het niet onmogelijk dat hij opnieuw een olympisch kam pioen kan boetseren. Nog altijd kijkt hij met voldoening op die memorabele race terug, de finale van de 800 meter tijdens de Spe len in Barcelona op 3 augustus 1992. Ellen van Langen snelde in één minuut en 55,54 seconden naar eeuwige roem. Het was een explo sie van kracht en snelheid. 21 jaar na dato is het goud nog altijd de laatstbehaalde olympische atle- tiekmedaille voor Nederland. Een eendagsvlieg was Van Lan gen niet, zoals later vaak is be weerd. Bij het EK twee jaar eerder eindigde ze als vierde, achter drie gedrogeerde atletes, zoals nu alge meen bekend is. „Bovendien won ze in de aanloop naar de Spelen al le Grand Prix', aldus Thuijs. „Ik was dan ook niet verrast over de machtsgreep. Sterker, ik had haar zege zelfs voorspeld." Doping kwam er niet aan te pas, benadrukt hij. „Ellen raakte niet voor niets in de greep van blessu releed. Ze werd gedwongen in de training te zware pieken in te bou wen. Het lichaam was er niet te gen opgewassen en sputterde te gen. De hypocrisie over vals spel heeft haar beroofd van een nóg mooiere carrière." De lol ging er zodoende bij Thuijs vanaf. Temeer omdat ongewilde bemoeienis van buitenaf, waar door hij gaandeweg de greep op Van Langen verloor, zich wreekte. Nadat ze door een achillespees kwetsuur als titelverdedigster de Spelen van 1996 was misgelopen, stopte hij er daarom abrupt mee. „Van die beslissing heb ik nooit spijt gehad. Ik viel niet in een gat. Ik heb daarna een lekker en min der ontwricht leven geleid." Tussentijds maakte hij uitstapjes naar het tennis (hij begeleidde als fysieke trainer de tennisprofs Ma rio Ancic en Michaëlla Krajicek, die onder zijn bewind rendeer den), hockey (hij stoomde interna tional Sander de Wijn met succes klaar voor de Spelen in Londen) en liep stage bij voetbalclub AZ. Zijn rentree in de moeder aller sporten is ingeluid door atleten als Yvonne Hak, de nummer twee van Europa van 2010 op de 800 meter, die als de erfgename van Van Langen wordt beschouwd. Niet door de atletiekunie, die hem simpelweg afwees toen hij vorig jaar solliciteerde naar de functie van algemeen directeur. „Ik, die nota bene decennialang als projectmanager werkzaam is, zou over te weinig management capaciteiten beschikken. Een drog reden. De waarheid is dat ze voor de lieve vrede en rust kozen. Ik ben immers niet de man van de concessies of compromissen. Als het moet, handel ik zonder aan zien des persoon, maak ik geen omtrekkende bewegingen. Bon den mogen dan de hoogste eisen aan topsporters stellen, diezelfde bestuurders leggen zichzelf niet langs de meetlat. Het is doorgaans nogal een slappe hap." Andersden kend, helder en rechtlijnig; de 58-jarige Thuijs is een onafhanke lijke geest gebleven, wars van poli tieke correctheid. Een vakman die zich in de totale materie verdiep- te en die het grote plaatje kan uit tekenen. „Elke trainer vindt van zichzelf dat hij goed is. Maar het gros weet niet waarover het praat. Van looptechniek hebben ze bij voorbeeld geen flauw benul, laat staan dat ze eraan kunnen scha ven." Zijn credo is dat het vooral simpel en begrijpelijk dient te worden overgebracht. „Wat heb je aan ver heven woorden, als het slechts holle frasen blijken te zijn? De ba sis, ofwel het kernproces, moet deugen. Daar schort het nogal eens aan. Er wordt vaak maar wat aangeklooid, met alle gevolgen van dien. Dat is betreurenswaar- Aanvalster Manon Melis was na de fatale nederlaag tegen IJsland (0-1) niet te genieten. „We zijn het toernooi dramatisch geëin digd. Verliezen tegen IJsland, ter wijl wij voetballend veel beter zouden moeten zijn. In plaats van je klaarmaken voor de kwartfina le, mag je je koffers pakken. Ik ben er strontchagrijnig van. Ik kan veel lelijke dingen zeggen, maar dat doe ik maar niet." Deze discipline beleeft over ander halve week haar debuut op het WK zwemmen. Het lijkt op voor hand al het meest spectaculaire onderdeel van de wereldkampi oenschappen die vandaag worden geopend. De meeste waaghalzen die in Barcelona de strijd aangaan, zijn afkomstig uit het schoonspringen, zoals de toppers Gary Hunt, Blake Aldridge (bei den Groot-Brittannië) en de Co lombiaan Orlando Duque. Verder hebben enkele voormalige tram polinespringers en turners de overstap naar High Diving ge maakt. Deze extreme sport heeft de afgelopen jaren enorm aan po pulariteit gewonnen. Dat is vooral te danken aan Red Buil, sinds 2009 hoofdsponsor van de Cliff Diving World Series. In de haven van Barcelona is Gary Hunt (29) de topfavoriet. Hij won de afgelopen drie jaar het eind klassement van de Red Bull Cliff Diving World Series. De extravagante Orlando Duque (38) is één van zijn grote uitda gers. De Colombiaan draait zijn hand niet om voor een 27 meter hoge springplank (zo hoog als een flatgebouw van negen verdie pingen). In de semi-autobiografi- sche film 9 Dives sprong Duque van een 34 meter hoge brug in Ita lië. De wereldtoppers trainen zo'n vijftien uur in de week. Ze breng en veel uren door in de sport school. Verder oefenen ze hun sprongen vooral op de trampoline en op de drie en tien meter springplank in het zwembad. Orlando Duque noemt het grote verschil tussen de tien en 27 me ter-sprong 'de enorme snelheid die je genereert'. „We duiken met ruim negentig kilometer per uur het water in. Dat brengt dus veel risico's met zich mee. Bij een goe de sprong doet de landing een beetje pijn, maar bij een slechte heel veel." Over blessures heeft de Colombiaan wonder boven wonder weinig te klagen. Een breuk in zijn stuitje en een gebro ken enkel zijn z'n grootste blessu res. De ernstigste kwetsuur van Gary Hunt is een gebroken been. Die liep hij op bij het skiën... De finale High Diving voor de mannen staat op 31 juli op het pro gramma. De vrouwen (die sprin gen vanaf achttien meter) mogen een dag eerder hun kunsten verto nen. De organisatie rekent op 30.000 toeschouwers. d door Arnold Aarts HEILOO - AZ lijkt steeds meer een opvanghuis te worden voor prof voetballers op zoek naar een club. Nadat eerder Kew Jaliens en Simon Cziommer toestemming hadden ge kregen om hun conditie op peil te houden bij hun voormalig werkge ver, verscheen gisterochtend Den ny Landzaat op het trainingsveld in Heiloo. ISTANBUL - De Turkse voetbalclub Fenerbah^e doet vrijdag gewoon mee aan de loting Champions Lea gue volgend seizoen. Het CAS, het hoogste internationale sporttribu- naal, heeft de schorsing van twee jaar voor Europese bekertoer nooien voorlopig opgeschort. Dat zei voorzitter Aziz Yildirim donder dag. Thuijs is terug door Marco Knippen VAXJO - Na de even pijnlijke als ver rassende uitschakeling woensdag avond in de groepsfase van het EK zaten de Nederlandse voetbalvrou wen er helemaal doorheen. „Ja, de klap is hard aangekomen. In de kleedkamer zei niemand een woord. Terwijl je de finale wil ha len, ga je nu al naar huis", liet Sheri- da Spitse (FC Twente) op OnsOran- je.nl weten. door Natasja Weber I Manon Melis (links) BARCELONA - Vanaf een 27 meter hoog platform drie seconden vlie gen door de lucht met een snel heid van negentig kilometer per uur. En dan ook nog een technisch perfecte sprong laten zien met een hoge moeilijkheidsfactor. Dat is de uitdaging voor de veertien mannen die zich hebben gekwalificeerd voor de WK High Diving in de ha ven van Barcelona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36