TO©S Patiënten zorgen meer voor zichzelf PZC 2 IN HET NIEUWS HUISARTSENZORG COLOFON De huisarts krijgt er taken bij, terwijl de spreekuren al uitlopen. Maak iemand abonnee! Frietjes korter door late oogst PAUL KUSTERS toosenhenk.nl TIPS VOOR &E ZOMERVAKANTIE ontoek NIEUWE culturen- zeur NIET HENK» ZE HEBBEN HIER NU EENMAAL- MEER 0EVOEL VOOR HO0ERE PRIJZEN... DEN HAAG - Tijdens de langdurige griepepidemie van afgelopen voor jaar zijn 20 tot 30 procent minder patiënten naar de huisarts gegaan dan bij eerdere grote griepgolven. Steeds meer mensen stellen zich via andere kanalen op de hoogte van de ziekteverschijnselen en van methodes om er zo snel mo gelijk vanaf te komen. Dat zegt Steven van Eijck, voorzit ter van de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV: „Ik kan de per centages niet tot achter de kom ma bewijzen, maar ik hoor het overal, van patiënten en van art sen. De toenemende mondigheid van patiënten en de beschikbaar heid - vooral via internet - van goede informatie, leidt tot een se lectiever gebruik van de huisart senzorg. Door die betere zelfzorg komt er ruimte in de huisartsen praktijk voor nieuwe taken." Van Eijck is dan ook een fel pleit bezorger van het zorgakkoord dat minister Edith Schippers van Volksgezondheid deze week tot stand bracht en dat tal van extra functies bij de huisarts neerlegt. Door concentratie van de zorg in de nabijheid van de patiënt, kan veel worden bespaard. Waar zie kenhuiszorg duur en vaak onper soonlijk is, is zorg aan huis rela tief goedkoop en warm. Van Eijck: „Waarom moet een pa tiënt door weer en wind naar de huisarts om een bloeduitslag te vernemen, als een dag later de wijkverpleegkundige langskomt. Die kan dat toch ook meedelen? Waarom zou een fysiotherapeut niet kunnen beschikken over de laatste röntgenfoto's van de her stellende patiënt die hij bege leidt?" Van Eijck heeft zich hard gemaakt voor het zorgakkoord, waarmee de huisartsen overigens nog moe ten instemmen. Voor hem is dui delijk dat dat akkoord positief uit pakt voor de patiënt. „Meer zorg in de buurt, in de huisartsenprak tijk, waar geen drempel bestaat als het eigen risico. Dat willen we toch eigenlijk allemaal?" DEN HAAG - De Nederlandse huis artsen hebben een antwoord ge vonden op het verschijnsel van de patiënt die op hoge poten met een stapel internetuitdraaien de spreekkamer binnenstapt en een onzinnige behandeling eist: de ei gen website www.thuisarts.nl, waarop voor die patiënt wél helde re en deugdelijke informatie te vinden is. Steven van Eijck, voor zitter van de Landelijke Huisart senvereniging LHV, wijst erop dat ook de dokter er baat bij heeft dat een patiënt goed geïnformeerd is: „Daarom geeft onze eigen web site antwoord op veel vragen over ziekte en behandeling." Als de patiënt voor een deel van de medische problemen voor zich zelf kan zorgen, speelt dat tijd vrij voor een uitbreiding van het ta kenpakket van de dokter. Hoewel, op het bordje van de huisarts ligt al een aardig pakket: poortwachter, zorgverlener, con troleur, luisterend oor voor per soonlijke zorgen, gezin, oudere, stervende. Daar komt straks een belangrijke regierol bij. In complexe zorgprocessen, bij voorbeeld voor de steeds langer thuiswonende oudere, vervult de huisarts straks een coördinerende rol. Als een soort dirigent van een De huisarts is goedkoop, dus plempen ze daar maar alles neer orkest vol (pa ramedische top- musici: specialisten, verpleegku nd igen, diëtisten, fysiothera peuten, psychologen, enzovoort. Ook die thuiswonende oudere is een vorm van de 'ontmedicalisering' van de zorg. Tot voor kort was plaatsing in een verzor- gings- of verpleeghuis heel ge woon. Verzorgingshuizen gaan echter dicht en het aantal ver pleeghuisplaatsen krimpt, terwijl er steeds meer 8o-plussers ko men. Hoogleraar ouderengeneeskunde Jos Schols van de Universiteit Maastricht zegt: „We zijn al een heel stuk opgeschoven naar de pa tiënt toe. De thuiszorg kent spe cialistische teams van verpleeg kundigen die ingewikkelde ver- pleegtechnische handelingen bij patiënten thuis uitvoeren. De tra ditionele huisartsenpraktijk is een voorziening geworden waar in naast huisarts(en) en doktersas sistente, ook praktijkondersteu ners zijn. Op enkele plaatsen in Nederland houden specialisten ouderengeneeskunde al spreek uur in de huisartsenpraktijk of dienen de huisarts van advies. Schols: „Het gaat straks echter om nog veel meer en veelal zwaarde re patiënten. Chronisch zieken en hulpbehoevende ouderen zullen in de toekomst veel langer thuis verzorgd en opgevangen moeten worden, waarbij ook de mantel zorg zwaarder belast wordt en extra aandacht zal vragen. Om die extra taken te kunnen volbrengen en om, naast het dienen van de patiënten op een veilige manier, ook oog te houden op de kosten, zal echt een tandje bijgeschakeld moeten worden. Dat kan, als de huisarts zelf bereid is en ook zelf DEVENTER - Slecht nieuws voor liefhebbers van lange frietjes: ze zijn het komend jaar een stuk kor ter. Oorzaak is de late aardappeloogst, zegt Teun de Waard van land bouworganisatie LTO- Noord. Aardappelverwerkingsbedrijf Avi- ko in Steenderen bevestigt dat. Door het koude en natte voorjaar is de aardappeloogst met twee tot drie weken vertraagd. Aardappel verwerkers moesten langer doen met de oogst van vorig jaar. Nu die vrijwel op is, moeten ze over stappen op de nieuwe oogst, met heel veel kleine exemplaren. Als de volgende oogstronde grote re aardappels oplevert, wordt ook de friet weer langer. informatie van het waterschap D Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111, 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service?. Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Huisarts door Paulus Smits Illustratie Nourdin Kouch Hedwig Vos, huisarts En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaai tarief. Maak iemand abonr.ee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Het waterschap heeft op 11 juli 2013 een watergunning verleend aan Delta Infra B.V. voor het onttrekken van grondwater ten behoeve van de aanleg van een drinkwatertransportleiding tussen Vlissingen-Oost en Middelburg. Op woensdag 24 juli 2013 bent u van harte welkom bij een informatiebijeenkomst over de Planvorming Wateropgave Zuid-Beveland-Oost. Tijdens de bijeenkomst presenteren we een maatregelenpakket om knelpun ten in het watersysteem aan te pakken: www.scheldestromen.nl/ pwo. De bijeenkomst start om 19.30 uur ln dorpshuis De Meijboom, Kerkpolder 30 in Krabbendijke. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2