j i i I WONEN 19 HEBBEN Ik ben een fan van magische - en vaak even onzinnige - technische snufjes. Belangrijkste schuldige daar van is Chriet Titulaer, die in mijn tie nerjaren op televisie de meest fantas tische ontdekkingen en uitvindingen liet zien. Quit de James Bond-films zorgde ervoor dat het allemaal ook nog eens cool was. SinSsdien droom ik van ro bots die mij koffie komen brengen en de rest van het huishouden regelen. Mijn teleurstelling was dan ook groot toen ik al in mijn eerste huis ontdekte dat het duizenden euro's zou kosten om alleen al het licht aan te doen door twee keer in mijn handen te klappen. Weliswaar bleek er van alles mogelijk, maar 'domotica', de verzamelnaam voor het automatiseren van je huis, was vooral bedoeld voor grote vil la's. Gelukkig is die wereld aan het veranderen. Energiebedrijven leveren al gratis thermo staten die je ook met je mobièle telefoon kunt bedienen. Fabrikanten van speakers nemen langzamerhand afscheid van de ka beltjes en brengen zo in elke kamer mu ziek die draadloos van het internet wordt geplukt. En nu is daar Philips met de Hue. Op het eerste gezicht lijkt het de logische opvolger van de LivingColors-collectie, waarmee speciale led-lampen met een druk op de een afstandsbediening alle kleu ren van de regenboog kunnen laten zien. Bovendien is het mogelijk meerdere lam pen op de afstandsbediening aan te sluiten en je favoriete moods, je persoonlijke sfe ren, op te slaan. Hue belooft een paar stappen verder te gaan. Je verlichting wordt onderdeel van je thuisnetwerk - de woning moet wel voor zien zijn van wifi - en wordt bediend van uit een app op je iPad of iPhone. Voordeel zou moeten zijn dat je de lampen thuis zelfs vanaf je vakantieadres kunt bedienen. Klinkt goed, maar werkt het ook? Het zou mooi zijn. Eindelijk kunnen we dan afscheid nemen van al die lelijke oplos singen waarbij je eerst een apparaat in elk stopcontact moet stoppen om de lamp te kunnen bedienen. Ik kan het dan ook niet helpen, maar bij het openmaken van het starterspakket, word ik zelfs een beetje ze nuwachtig. Het eerste wat opvalt, is dat Phi lips de gebruiksaanwijzing heeft beperkt tot drie ultrakorte stappen. Eén: draai de lampen in de fitting en doe ze aan; twee: sluit de bijgeleverde wifibridge aan op je router en drie: download de app en volg de instructies op je scherm. Zo gezegd, zo gedaan. Bij het installeren, blijk ik eenmaal binnen dertig seconden op de knop van wifibridge te moeten druk ken. Heel even lijkt het erop dat er niets ge beurt. Op het scherm van mijn tablet zijn een stuk of tien fotootjes verschenen. Wan neer ik er eentje aanraak, verandert mijn woonkamer in één keer in een bordeel. Zo wel uit de hoek van de kamer als uit de hanglamp schijnt ineens rood licht. Eén fo to verder, die van een zonsondergang aan het strand, combineren de drie geleverde lampen geel, paars en blauw met elkaar. Tof. Dat vindt mijn 7-jarige dochter ook en ze slaakt een kreet van enthousiasme. Een paar momenten later ben ik de iPad kwijt en krijgt onze kamer alle kleuren van de re genboog. Dat zegt genoeg over het ge bruiksgemak. Als mijn dochter is uitgespeeld, ontdek ik dat de mogelijkheden van het systeem ein deloos zijn. De Hue-lampen bevatten be halve led ook een eigen ontvanger en ze melden zich zelf aan op het netwerk, dat door de bijgeleverde wifibridge in je huis wordt gemaakt. Via de app is elke lamp -r tot een maximum van vijftig - afzonderlijk te bedienen. Ook kun je bijvoorbeeld eigen vakantiefoto's uploaden en de kleuren uit die foto door de lampen laten kopiëren, om zo thuis dezelfde sfeèr te creëren als op je vakantieadres. Leuk, maar in de praktijk niet heel praktisch. Maar de door Philips voorgeprogrammeer de opties blijken wel praktisch te zijn. De drie standen Reading, Concentrate en Re lax doen exact wat ze beloven en maken het gemakkelijk de sfeer in je huis aan te De Hue-lampen bevatten behalve led ook een eigen ontvanger en ze melden zich zelf aan op het netwerk Als je het huis uitloopt, kun je het apparaat zó instellen, dat de lampen bij vertrek automatisch doven passen, zonder overdreven veel kleur te ge bruiken. Ik ben onder de indruk van het ge bruiksgemak - terwijl ik nog geen letter ge bruiksaanwijzing heb gelezen - en ben en thousiast over het resultaat. Het blijkt slechts het begin. Hoewel de overgang naar de website van Hue vanuit de app allesbehalve soepel verloopt - ik ad viseer om de aanmeldprocedure gewoon te negeren - wordt me daar duidelijk wat alle maal mogelijk is. Zo kan ik mijn telefoon aanmelden, al werkt dat systeem voorlopig alleen op de iPhone. Als je dan het huis uit loopt, kun je het apparaat zó instellen, dat de lampen bij je vertrek automatische wor den gedoofd. Andersom kan natuurlijk ook. Verder is het een koud kunstje voor^l- ke lamp afzonderlijk een timer in te stel len. Het systeem is inmiddels enkele maanden op de markt en wordt ook door andere app-bouwers ondersteund. Zo kun je bij voorbeeld een app downloaden die je huis kamer in een disco verandert. Simpelweg je telefoon voor je stereo leggen en de app doet de rest. Nog leuker wordt het door de integratie met de If This Then That-app, kort weg IFTT. Bijna alles kun je in stellen. Een nieuwe e-mail? De lamp in de hoek knip pert. Een bericht van je zus op Tacebook? Alle lampen gaan eenmaal aan en uit. Ajax scoort? De lampen la ten alle kleuren van de regenboog zien. Het wordt allemaal be loofd, en - nog mooier - het werkt! Het enige nadeel dat ik aan de Hue kan verzinnen, is dat het systeem aan de prijs is. Om meer effect in mijn woonkamer te krijgen, moeten ei genlijk nog drie lampen aan het sys teem worden toege voegd. En eigenlijk zou ik dan ook beide overlopen en slaap kamers ermee wil len verlichten... Reken je even mee? Star terspakket met drie lampen en wifi-bridge is 199 euro. De losse lampen kosten 60 euro pers stuk. En ik heb er ei genlijk tien extra nodig om het echt goed te doen. Met andere woorden: pas voor 800 euro ben ik helemaal het mannetje. Overigens zijn er goedkopere varianten op de markt, zoals bijvoorbeeld de toepassing van appLamp. Maar deze schiet tekort op af werking. Een ander nadeel is dat de Hue- lampen alleen nog met grote fitting be schikbaar zijn, zodat ze niet in elk arma tuur kunnen worden gedraaid. Maar dat is ongetwijfeld slechts een kwestie van tijd, net als het twee keer klappen om je lam pen aan te doen. VRIJDAG 19 JULI 2013 Valises van Maarten de Ceulaer. Koffers Valises - koffers - is de naam van dit bijzondere meubel van de Belgische ontwerper Maarten de Ceulaer. Een goed gekozen naam, want de kast lijkt op een pilaar, op lukraak op el kaar gestapelde koffers. Mooie kof fers, van die luxe leren - niet die har de die je tegenwoordig zo veel ziet. De Ceulaer, die eerst interieuront werp studeerde in Brussel om daar na zijn opleiding voort te zetten aan de Design Academie in Eindhoven, probeert in al zijn ontwerpen een toefje humor te vlechten, een verras send effect. Bij kledingkast Valises, opgebouwd uit zes modules en ge maakt van met lakstof overtrokken MDF, is dat zeker goed gelukt. Zo goed zelfs, dat het bekende Italiaan se label Casamania zijn ontwerp in de collectie heeft opgenomen. Valisses is verkrijgbaar in drie kleu ren: blauw, groen en een combinatie van aardetinten. De kast is standaard 210 centimeter hoog, 118 centime ter breed en 70 centimeter diep. Prijs: 9.860 euro. www.casamania.it Koper Nu we het toch over bijzondere kas ten hebben... Wat te denken van de Made of Copper-serie van het Neder landse merk Cespo? Binnen dat be drijf heerst al langer een fascinatie voor koper, één van de eerste be werkte materialen op aarde. Zowel de voet als de frontvullingen van de Made of Copper, Cespo. twee Made of Copper-meubels zijn gemaakt van koper. De frontpanelen rusten op 4 centimeter diepe kaders van MDF, waardoor het lijkt of de ko peren panelen zweven. Made of Copper is er in een lage en hoge variant. Er is keuze uit meerde re standaardafmetingen. Maatwerk behoort ook tot de mogelijkheden. Prijs: vanaf 2.390 euro. www.cespo.nl met door Cor-Peter Pasma www.lighting.philips.nl reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19