PZC WONEN 17 18 19 apparatentest Spelen met licht De vakantietijd is een toptijd voor inbrekers. Laat het huis veilig achter met deze lastminutetips en oplossingen, zodat de vakantie ontspannen begint en eindigt. Inbrekers opgepast, wij maken het huis m inbraakproof. Ramen en deuren Laat de gordijnen bij voorkeur open. Als de gordijnen de hele dag dicht zijn, weet een inbreker dat er niemand thuis is. Laat des noods de buren de gordijnen 's avonds dichtdoen. Er zijn ook systemen op een au tomatische gordijnrail - bijvoorbeeld van Somfy - waarmee gordijnen op afstand via een smartphone of op geprogrammeerde tijden kunnen worden gesloten. Inbraakwe rende rolluiken zorgen voor extra veilig heid. De inbouwrolluiken van Harol en Verano zijn onzichtbaar als ze open zijn. Haal eventuele planten niet uit de venster bank. Laat bovendien de huissleutel niet in het slot aan de binnenkant van de deur zit ten. Verstop sleutels niet onder de deurmat of op een andere voor de hand liggende plek. Sluit de schuur of garage af. Veiligheidskeurmerk Gelegenheidsinbrekers kiezen voor gemak en snel succes. Maak het hen dus zo lastig mogelijk. Inbraakpreventie begint met goed hang- en sluitwerk, dat voldoet aan de eisen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen (PKVW). Op de website www.pre- ventiecertificaat.nl staan bedrijven die vol gens de eisen van dit keurmerk werken. Goedgekeurde sloten zijn te herkennen aan het SKG-logo met een aanduiding van het aantal sterren. Hoe meer sterren, hoe beter de bescherming tegen inbraak. Een ervaren inbreker herkent meteen de betere sloten en goed beveiligde ramen en zal lie ver een huisje verder gaan. Voorzie ramen eventueel van dievenklau wen. Beveilig vooral de scharnierzijde van naar buiten draaiende ramen. Een schuif pui is zeer inbraakgevoelig, dus zet daar speciale sloten op en plaats een balkje aan de binnenkant op de rails. Zo kan de schuif pui niet worden geopend. Overweeg speciale anti-inbraakstrips voor ramen en deuren. Deze eenvoudig te mon teren strips bemoeilijken het openbreken met koevoet of schroevendraaier. Een alarminstallatie biedt extra beveiliging. Ik ben even weg Ruim het huis niet helemaal op, maar leg bijvoorbeeld een opengeslagen boek in het zicht of zet een koffiekopje op de salonta fel, alsof iemand net even is weggelopen. Laat tijdens de vakantie 's avonds binnen licht branden. Dat is te regelen met tijd klokken. Denk ook aan de bovenverdie ping. Zorg ervoor dat het huis een bewoon de indruk maakt. Parkeer bijvoorbeeld een auto op de oprit, zorg dat post op de deurmat niet zichtbaar is of vraag iemand dagelijks die post op te ruimen. Een nee-nee-sticker voorkomt sta pels reclamefolders. Vertel ook aan de bu ren dat je weg bent, dan kunnen zij een oogje in het zeil houden. De buitenboel Inbrekers halen soms halsbrekende toeren uit om een woning binnen te komen. Ze glippen makkelijk naar binnen via een toi letraampje of een balkon op de bovenver dieping. Haal daarom alle beklimbare objec ten, zoals vuilcontainers, tafels en tuinstoe len, uit de tuin. Hang bovendien nooit per gola's of plantenrekjes aan de muur waar langs een inbreker makkelijk omhoog kan klimmen. Laat ook geen tuingereedschap slingeren; dit kan worden gebruikt om bij voorbeeld ramen in te gooien of een deur mee te forceren. Zorg ervoor dat de voor deur zichtbaar is vanaf de straat door even tuele heggen te snoeien. Lange tijd weg? Dan is het handig om ie mand te vragen de tuin netjes te houden of het gras te maaien. Een maairobot en be- wateringscomputer houden de tuin zonder menselijke hulp redelijk op orde. Schakel buitenverlichting met een timer of schemerschakelaar in en maak gebruik van tuinlampen met een bewegingsmelder. Die zijn er ook met infrarood, werkend op zonne-energie. VRIJDAG 19 JULI 2013 foto DesignPress Wonen Wees ook na de vakantie alert. In de wintermaanden worden de meeste inbraken gepleegd. Zet niet op Facebook of Twitter dat je op vakantie bent. Het is mogelijk een afwezigheids melding bij de politie te doen. De woning wordt dan in de gebruike lijke surveillanceroute betrokken. De politie adviseert een kaartje met contactgegevens neer te leg gen, voor het geval toch wordt in gebroken tijdens de vakantie. Sommige verzekeraars geven kor ting op de inboedelverzekering als de woning het Politiekeurmerk Veilig Wonen heeft. Is er onverhoopt toch ingebroken? Doe dan altijd aangifte bij de poli tie en licht de verzekeraar in. Uit onderzoek blijkt dat woningen waar is ingebroken en huizen in de dichte nabijheid een grotere kans hebben weer bezoek te krij gen van inbrekers dan woningen waar nog niet is ingebroken. Maak je huis inbraakproof door Suzanne Dijkstra Op www.politiekeurmerk.nl staan praktische tips voor-het beveiligen van de woning. Is je woning goed beveiligd tegen inbraak? Doe de online check op www.123inbraakcheck.nl. reageren? v wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17