Gelukkige kinderen, bezorgde ouders VERDIEPING 11 Ouders zijn erg huiverig om hun kind alleen te la ten reizen. 'Mijn dochter vindt het prachtig, maar ik blijf angstig.' Elke middag tegen half vier begint Zeliha Aitici op de klok te kij ken. Als haar elfjarige dochter Maide ook maar een paar minu ten te laat is, maakt een nerveu ze onrust zich van haar meester. Dat weet haar dochter als geen ander. Dus hebben ze met elkaar afgesproken: altijd even sms' en of bellen bij de minste vertraging. „Ik blijf angstig", zegt Zeliha. „Ik ben nu al bang voor de winter, als het 's ochtends donker is. Ik heb vooral moeite met dat stuk vanaf de bushalte naar school, als ze al leen buiten loopt. Stel dat een vreemde met verkeerde bedoelingen haar onderweg aanspreekt? Dat kan altijd gebeuren." Tegelijk noemt ze haar dochter 'heel zelf standig'. „Is ze altijd geweest. Ik heb twee OV-chipkaarten voor haar. Als de ene na een week leeg is, geef ik de andere opgela den mee. Maar soms denk ik er niet aan die andere op te laden. Dan herinnert ze me daaraan. Eigenlijk wist ik ook wel dat ze het kon, alleen reizen. Ze vindt het prachtig. En als zij er tevreden mee is, ben ik natuurlijk blij. Ze zegt: 'Mam, er gebeurt niks, ik let op, ik kijk uit.' Ik weet het, het is allemaal mijn idee." Bij Monique Heeren is het vertrouwen in tussen gegroeid, maar ook zij vindt het nog steeds 'moeilijk' dat haar dertienjarige dochter Cerissa alleen met het openbaar vervoer reist. „In de eerste week dat ze al leen reisde, ging het mis. Had ze de ver keerde bus gepakt. Stond ze opeens in Arn hem en had ze geen mobiele telefoon bij zich. Gelukkig wist ze het op te lossen. Ze heeft daar iemand om hulp gevraagd." De wereld van haar dochter is nu veel gro ter geworden. „Ze gaat ook met de bus naar de stad of naar vriendinnen." Het scheelt 'een hoop haal- en brengwerk'. Groot voordeel van reizen met de bus is ook: er is wifi. „Dus kan ze snel via draad loos internet een berichtje sturen." Ze heeft Cerissa vooraf uitvoerig geïnstrueerd. 'Jahaa', zei haar dochter dan. Monique: „Ze voelt zich zelfstandig en er nu helemaal bij horen." Beetje lastig dat haar jongere zusje, die ook op het speciaal basisonderwijs zit en nog wel met een taxi busje reist, nu ongeduldig wordt. „Ze wil ook met de grote bus, net als haar stoere zus. Maar ze is pas negen jaar. Dat vind ik te jong." Na de zomervakantie zal ze zich ook wel weer even zorgen maken over Cerissa, denkt ze. „Dan gaat ze naar een andere school, naar het voortgezet onderwijs in Ede. Dan moet ze twee keer overstappen. Zelf zegt ze: 'Ik red me wel.' Maar we gaan eerst toch maar een paar keer samen." kaart in en weer uit. Daarna loop ik achter ze aan en lever ze af op het schoolplein. 'Goedemorgen en ajuus, tot morgen', zijn vaak de enige zinnen die ik op zo'n dag zeg." Sinds Maide alleen reist, verloor ze één keer haar OV-chipkaart. Toen was ze even de kluts kwijt, maar ze belde na overleg met de juf haar moeder en het werd opge lost. Hebben we al die tijd nodeloos geld uitge geven en kinderen overbeschermd? Direc teur Esther Jobsen van sbo de Dijk: „Het is goed om het pamperen los te laten. Maar je moet wel goed blijven kijken bij welke leer lingen dit haalbaar is. De kinderen die nu aan het experiment hebben meegedaan, zijn allemaal in staat hun ouders te bellen als er onderweg iets misgaat. Maar er zijn ook heel kwetsbare kinderen die dit alle maal niet overzien. Die zijn snel overprik keld en maken onderweg zo veel mee, dat ze de rest van de dag niet meer in staat zijn ook maar iets te leren. Ik hoop dat de ge meente blijft openstaan voor deze leerlin gen. Nu hebben alleen de oudste en kans rijkste leerlingen aan de proef meegedaan. Met één meisje lukte het toch niet. Mis schien probeert ze het over een jaar weer." Jobsen pleit voor maatwerk. „Soms geeft een gemeente geen vervoersverklaring om dat de afstand tot school 5,9 kilometer is en geen 6 kilometer. Zo zijn dan de regels en dat is de zeef waar iedereen doorheen moet. Maar ieder kind is anders. Je zou dit per individu moeten bekijken." Intussen ziet ze het enthousiasme over zelf standig reizen als een virus door haar school gaan. „Het steekt aan. Ook anderen willen het proberen." fietste met hen mee. De kinderen stapten dus voor het eerst in jaren eens niet op een taxibusje. De vrijwilliger was gevraagd door de sociale dienst. Hij bege leidde onder anderen de 11-jarige Maide. Eerst bracht haar moeder haar naar de ge wone bushalte vlakbij huis. Daar nam de 62-jarige Teun Janssen het stokje over. Een maal in Wageningen wandelde hij vanaf het busstation met Maide mee naar de openbare basisschool voor speciaal onder wijs, sbo de Dijk. „Na twee dagen had Maide het door", zegt Janssen, die vooraf een zogenoemde verkla ring omtrent gedrag overlegde en op school kennis maakte met de ouders. Toch vond het meisje het in 'het begin best wel spannend'. Al stelde dit niets voor ver geleken met de stress die haar moeder had. Janssen: „Ik denk dat ouders overbezorgd zijn. Er was een vader die heel veel moeite had met de proef. Maar je ziet de kinderen heel snel zelfstandig worden. Ik heb ver schillende kinderen begeleid en meestal ge beurde er niks. Je stapt met de OV-chip- Pamperen moet je loslaten. Maar kijk wel goed bij welke leerlingen dit haalbaar is VRIJDAG 19 JULI 2013 Scholieren wachten op de 'grote bus'. In het bushokje Cerissa (links) en Maide. foto Cees Mooij Esther Jobsen van sbo de Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11