De Tour rijdt voor het eerst Alpe d'Huez ook weer at Na de bonte kermis van de klim, is de achterkant van de berg een oase van rust. VERDIEPING 9 Alpe d'Huez 13,8 km FRANKRIJK >e d'Hue Fabrice André heeft zijn afzetdra- den al gespannen. „Waanzin", noemt deze Fransman het idee van de Tour om de Alpe d'Huez via 'zijn' Col de Sarenne ook weer af te rijden. André is de enige be woner op de kale, desolate flanken aan de achterkant van de berg, die de meeste mensen alleen kennen als een bonte kermis van lawaai en volkse vrolijkheid. Het idee dat een half miljoen mensen de voor kant van de berg in bezit nemen, doet hem wal gen. André is een man van de natuur. Het con trast van zijn kant van de berg met het 'bordeel' aan de voorzijde kan niet groter zijn. Even na het verlaten van de drukke hotelstad Alpe d'Hu ez, rijd je een oase van rust binnen. De natuur is er ongerept. De aanblik is ruig en weids. Veel rotsen, groene hellingen, af en toe een schaap. Na een korte afdaling, volgt een trage klim rich ting de top van de Col de Sarenne op 1.999 me ter. Het huis van Fabrice ligt er vlakbij. „Waarom moeten ze zo nodig hier langs rij den?", sneert hij. De manier waarop volgens hem de dubbele passage van Alpe d'Huez moge lijk is gemaakt, maakt hem boos en strijdbaar. „Enkele politici hebben er hun zakken mee ge vuld." Zij zouden Tour-organisator ASO heb ben aangeboden om de Col de Sarenne voor het eerst in de geschiedenis van de wielersport toe gankelijk te maken voor een koers. Tot dit jaar was het weggetje voorbij Alpe d'Huez richting de Sarenne niet meer dan een onvervalst geiten pad. Om de paar honderd meter kwam je er een afwateringsgeul tegen. Nodig om het vele smeltwater af te voeren. Zelfs met de auto was het lastig langs de achterkant naar beneden te rijden. Dat ging alleen stapvoets. Fietsen was een linke zaak. „Het regionale bestuur heeft aan geboden om de weg te moderniseren", zegt André. „Voor veel overheidsgeld. Iedereen pikte zijn graantje mee. Er is veel geld verdwènen in de zakken van de politici en hun vriendjes." Het resultaat is een nog altijd smalle weg, maar dan zonder geulen en gaten. André wijst op een veegwagen. „Die rijden al weken twee keer per dag de hele weg op en af. Daar wordt ook veel te veel aan verdiend." Fabrice André runt op de top de Sarenne een berghut, waar hij groepen van natuurkundigen en geïnteresseerden in groene energie, kennis laat maken met zijn levenswerk. De man is een Willy Wortel van het hoogste niveau. Hij wekt alle energie zelf op via zonnepanelen en wind molens. Draadloze stroom? André heeft het al ontwikkeld. Trots laat hij zien hoe een tableau met gloeilampen gaat branden, zonder dat er een draadje aan te pas komt. André ontwikkelt ook diverse voertuigen waaronder fietsen die zich dankzij 'groene' energie voortbewegen. Een liefhebber van de wielersport is hij aller minst. Vandaar ook de draden die hij heeft ge spannen langs zijn erf. „De fietsers die hier langskomen, denken allemaal even naar de wc te kunnen en daarna ook nog hun bidon te kun nen vullen met water. We zijn geen café." In de wintermaanden komen er regelmatig skiërs voorbijgegleden. „Daar hebben we geen last van", zegt André. Ze respecteren zijn na tuur. Hij hoopt en bidt daarom dat al die vreemd uitgedoste, bier drinkende mensen, die hun helden komen toeschreeuwen aan de ande re kant van de berg zullen blijven. „Maar ik ben er bang voor." Of hij zelf gaat kijken als vlak voor zijn deur de Tour mogelijk wordt beslist? „Misschien." Is hij ook niet een beetje blij dat de weg voor zijn berghut veel beter berijdbaar is geworden? „Nee, waarom? Het betekent dat alleen nog maaj meer fietsers hier voorbij zullen trekken." (1.999 mtr) DONDERDAG 18 JULI 2013 Oisans Le Freney- d'Oisans Bourg- d'Oisans In de Ronde van Frankrijk vindt dit jaar voor het eerst een afdaling plaats na een beklimming van de Alpe d'Huez. De renners gaan via de Col de Sarenne en Clavans-en-Haut-Oisans naar beneden, om vervolgens de Alpe d'Huez voor een tweede keer in dezelfde etappe te beklimmen. infographic DPd, ANP I bron ASO Het nieuwe asfalt bij de Col de Sarrene. foto Koen van Weel/ANP De achterkant van de bonte kermis door Ad Pertijs Alpe d'Huez Finish op 1.850 mtr. Col de Sarenne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9