iM u s Als de Tour de France de AIpe d'Huez aandoet, vieren duizenden oranjefans feest op de weg naar de Alpentop. Soms met gevaar voor eigen leven. „Maar dit mag je als echte wielerliefhebber niet missen. 8 VERDIEPING ALPE D'HUEZ r De fans van Bauke Molle- ma en Laurens ten Dam zitten op de gevaarlijk ste plek op weg naar AI pe d'Huez. Onlangs is in Bocht 21 nog een bus verongelukt waarbij do den vielen, getuige de kaarsjes die tegen de rotswand staan en de bloemen die in de berm liggen. Desondanks zijn Molle- ma-fans Cees van de Meent en Jurre Smit uit het Groningse Winsum er gaan staan. Niet uit ware doodsverachting, maar van wege het simpele feit dat niemand de plek durfde in te nemen. „Als hier iemand in de afdaling zijn remmen verliest, zoals met die bus kennelijk is gebeurd, dan zijn wij met onze caravan de klos", zegt Van de Meent. „Maar veel keuze hadden we niet. Het was deze plaats of niets." De schade aan hun caravan nemen de wie lerfans desnoods voor lief. Die kochten zij afgelopen vrijdag voor slechts 150 euro op Marktplaats. De Groningers hebben de fo to's van de Nederlandse Tourazen Molle- ma en Ten Dam pontificaal op hun caravan geplakt, samen met oranje feestverlichting. „Dit is de eerste bocht op weg naar de top van AIpe d'Huez. Hopelijk geeft het ze wat inspiratie", zegt Smit, die dezelfde school heeft bezocht als Mollema, het Kamerlingh Onnes College in Groningen. De Franse gendarmerie is al menigmaal langs geweest om de Mollemafans te bewe gen uit de bocht des doods te vertrekken, maar formeel mogen ze daar staan. „Alles achter de streep is in principe toegestaan", erkent politieman Wiger Gommers uit Nij megen, die de Franse politie dezer dagen samen met zijn collega Marcel Ooms uit Tilburg assisteert. „De weg moet vrij blij ven voor de renners en de Tourkaravaan, daar achter kan in principe veel. De Franse politie stelt zich zeer soepel op." De komst van de drommen wielervolk naar AIpe d'Huez is elke editie - er zijn er 28 geweest - weer een beproeving voor de autoriteiten. Nederlanders, Belgen, Britten, Spanjaarden, Duitsers, Fransen en Denen, ze nemen massaal bezit van de berg en el ke denkbare overnachtingsplek achter de streep op het wegdek. Mensen slapen des noods in tentjes in de berm, terwijl op een meter afstand de auto's voorbij razen. In Bocht 7, de bergflank, ofwel de befaamde Hollandse bocht, kent de inventiviteit van de kampeerders geen grenzen. Karei Mar tens uit Asten staat geparkeerd op een plaats waar hij normaliter met zijn camper de afgrond in zou zakken. „Eerst stond ik op een grasveldje onder het kerkhof, maar daar werd ik door de politie weggestuurd", vertelt Martens. „Gras is voor kampeerders met tenten, niet voor campers. Toen ben ik maar aan de overkant gaan staan." Daar heeft hij zijn voorwielen zodanig op gevijzeld dat zijn kampeerauto kaarsrecht langs de kant van de weg staat - keurig ach ter de onverbiddelijke streep van de gendar merie, die achthonderd man paraat heeft om toe te zien op het ordelijke verloop van de Touretappe en de campingregels. In Bocht 7 is inmiddels het feest losgebar sten. Dat Tourfeest - compleet met polonai se en stoelendans op de klanken van Hol- Eerst stond ik op een veldje bij het kerkhof, maar de politie stuurde me weg landse dijenkletsers - trekt de aandacht van alle zendgemachtigden die aanwezig zijn in de Tour. Sky Sports houdt er stil, RTL, de NOS maar ook TFi en de RAI en het Spaanse TVE. Geen enkel ander wieler- land krijgt zo veel zendtijd als de Oranje1 fans, die tussen het dansen door de hobby- fietsers naar boven schreeuwen. De open luchtdisco staat op vol vermogen, terwijl een etage lager het kerkhof van Huez is ge vestigd en de familie Lacroix er haar laatste rustplaats heeft gevonden. „We hebben gelukkig geen last van de bu ren", zegt feestganger Martens met een knipoog. „Het lijkt me trouwens wel de vrolijkste plek om begraven te liggen." Bij een van de laatste bochten op weg naar de Alpentop hebben twaalf wielerfans uit Meerssen zelfs een hele berghelling gecon fisqueerd. Zij hebben het mooiste uitzicht over het parcours, waarbij zij een compleet Nederlands dorp hebben gebouwd. Het blijken fans van Rob Ruijgh, die helaas jiiet in de Tour is gestart. „Maar dit feest mag je als echte wielerliefhebber niet mis sen", zegt Frank van Manen. De kok uit Meerssen is leider van de groep van elf mannen en één vrouw, die een complete discotheek, een biertap met tien fusten, een grasmaaier, een vriezer, een koelkast, een gasbarbecue, een paar emmers la texverf voor de Hollandse wielerhelden en een paar tenten naar de bergtop hebben meegezeuld. Er is een bar gebouwd, de fri kadellen liggen gereed voor de frituur. Hol landser kan het niet. Kok Van Manen heeft zelfs kreeft voor zijn vrienden bereid, die er een dolle boel van maken. Zo glijden de Limburgers af en toe van een zelfgemaakte zeephelling. Jammerlijk is alleen dat de Fransen weinig aan hun gastvrijheid op de alp verdienen. De Limburgers hebben voor 1.000 euro aan bier en 1.100 euro aan etenswaar uit Neder land meegenomen. Alpe d'Huez is niet voor niets een Nederlandse berg. Nederlandse wielerfans maken lol in de 'Hollandse' Bocht 7 op de AIpe d'Huez. Een wielerrecreant maakt een foto van het feestje, foto Koen van Weel/ANP Het gekkenhuis van de Tour door Gerard den Elt yy Karei Martens uit Asten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8