Orkest speelt eigen requiem BUITENLAND 7 Kasteel van kruisvaarders bij Homs getroffen Het fameuze ne-eeuwse kruis vaarderskasteel Krak des Chevaliers in Noord-Syrië bij Homs is zwaar beschadigd in de Syrische oorlog. Videobeelden tonen een explosie in een van de torens van het impo sante fort en ook is er veel schade te zien binnen de dikke muren. Een filmende activist laat dat al les zien en wijt de schade aan een aanval door een MiG-gevechts- vliegtuig. „Aanschouw, o wereld. Dit is Bashar al-Assad die Krak des Chevaliers bombardeert", klinkt het. Om het strategisch gelegen bouw werk is zwaar gevochten. Recente lijk hadden de rebellen hier scherpschutters geposteerd. Sinds het voorjaar probeert het Syri sche leger het kasteel te herove ren. Krak des Chevaliers was een toeristische trekpleister voor het begin van het conflict in 2011. De naam 'Krak' komt uit het Syrisch, een oude vorm van Aramees, en betekent 'burcht'. Het ligt op een 650 meter hoge heuvel en contro leerde destijds de enige weg van Antiochië naar Beiroet. In de mid deleeuwen was het kasteel een van de laatste christelijke buiten posten tijdens de islamistische veroveringen. Het staat op de Werelderfgoed- lijst van de Unesco en geldt als een van de best bewaarde kruis vaarderskastelen ter wereld. „Maar als ze tweedracht willen zaaien, of een nieuw begrip van religie willen opleggen en Syrië in Afghanistan veranderen, zullen we de nodige maatregelen moe ten treffen." De komst van de Pakistaanse Tali- ban-eenheden - waarin voorna- melijk Arabische jihadisten - is niet zo verrassend, vindt analist Lister. „Syrië is nu de beste plek voor een jihad." analist bij IHS lanes's Terrorism and Insurgency Center. Die burgers reageren nu. Hoewel islamisten aanvankelijk vaak wel kom waren in 'bevrijd gebied' - ze delen brood en water uit en tra den met harde hand op tegen plunderaars - protesteren burgers nu tegen hun beleid. Afgelopen weekend gebeurde dat in Aleppo, nadat ISIS-militanten de controle post naar een wijk dichtgooiden die in handen is van het regime. Juist aan het begin van de rama dan ontstonden daardoor voedsel tekorten. De brutaliteit en provo caties van sommige groepen ba ren zorgen. Zo werd de 15-jarige theeverkoper Mohammed Qataa geëxecuteerd als 'ongelovige' om dat hij een opmerking maakte over de profeet Mohammed. Ook het Westen kijkt met een schuin oog naar de groeiende macht van de streng islamitische groeperingen ISIS, Jabhat al Nusra en Ahrar al Sham. Hun drastische acties zijn voor de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk re den tot grote aarzeling in het be wapenen van de rebellen. De vrees is dat geavanceerd wapen tuig zomaar zijn weg kan vinden naar gelieerde terreurgroepen die aanslagen plannen op burgers in het Westen. Bovendien verwisselen wapens makkelijk van eigenaar in de Syri sche chaos. Lastig voor de gematigde rebellen is dat juist de extreemste groepe ringen het best gefinancierd zijn door steun uit met name Qatar en Saudi-Arabië. „Ze zijn welkom als ze ons helpen tegen het regime te vechten", aldus kolonel Abdel Rahman Suweis, een ander lid van de Hoge Militaire Raad. Het theater - een van de drie gro tere schouwburgen in Palermo - is een gebouw met een zware koe pel en enorme zuilen. De gran deur is afgebladderd met de verf. Op de eerste verdieping hangen deuren uit hun sponningen. In 2003 moest het SSO gedwon gen privatiseren, zoals vele cultu rele instellingen in Italië. Maar tot op de dag van vandaag betaalt de autonome regio Sicilië het groot ste deel van de rekening. In 2010 Siciliaans Symfonisch Orkest moest in 2003 gedwongen privatiseren was dat nog 14 miljoen euro. Dit jaar nog maar 8,7 miljoen. En dat terwijl het orkest, dat zo'n 150 mensen van werk voorziet, alleen al 9 miljoen per jaar nodig heeft voor de salarissen. Voor een normale programme ring ontbreken grofweg 5 mil joen. „Niemand heeft sinds april nog loon gekregen", zegt Cange- mi. Op de nepbegrafenis zei de presi dent van de regio dat hij nu wist Sponsoractie is geen oplossing want op Sicilië zijn er geen grote bedrijven wat hem te doen stond. Maar er is niets gebeurd. De verwachting is dat het orkest, dat meer dan vijf tig jaar bestaat, richting zwanen zang gaat. „Het is allemaal politiek. En die mensen hebben geen idee hoe je een theater moet runnen. Die den ken dat we hier maar op onze kont zitten te wachten op hun geld", foetert Cangemi. Het orkest heeft hard naar spon sors gezocht. Sommigen willen best investeren, maar hun beschei den bedragen zetten geen zoden aan de dijk. Probleem is dat er ge woon geen grote bedrijven op Sici lië zijn en de crisis daar nog eens overheen gaat. Cangemi: „In Mil aan kun je als orkest best spon sors vinden." Milaan is ver weg. DONDERDAG 18 JULI 2013 Soldaten van het Vrije Syrische Leger afgelopen dinsdag in Deir al-Zor. De leiding van deze krijgsmacht is faliekant gekeerd tegen buitenlandse strijders, bij voorbeeld leden van de Pakistaanse Taliban, foto Khalil Ashawi/Reuters Gisella Cangemi voor een van de theatergebouwen van Palermo. 'Niemand heeft sinds april loon gekregen.' foto DPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7