22 ZEELAND VOLKSFEEST Feestenburgemeester denkt voorzichtig aan veranderingen in opzet van 'het grootste culturele volksfeest van West-Europa'. De nieuwe Feestenburgemees ter van Gent zorgde al direct na zijn aantreden voor com motie. Schepen van Feeste lijkheden Christophe Peeters lanceerde het idee om de Gentse Feesten voortaan op vrijdag te laten beginnen en op zondag te laten eindigen, een heuse cul tuurschok. Want traditiegetrouw begin nen de Fieste, zoals de Gentenaars zeggen, op zaterdagmiddag met een openingsstoet. En ze eindigen steevast met de Dag van de Lege Portemonnees op maandag. Peeters wilde niet echt shockeren. Het was maar een idee, maar tot zijn verbazing vond ie dereen het een goed plan. Want de maan dag was toch altijd al slap, constateerden de horecaondernemers en ze krijgen er een drukke vrijdagavond voor terug. Vol gend jaar beginnen de Feesten dus voor het eerst op vrijdag. Peeters wil meer veranderen. De schepen wil een overkoepelende organisatie oprich ten, die 'hoofdverantwoordelijk' is voor de Feesten. „Want nu is het antwoord op de vraag wie de Gentse Feesten organiseert nog altijd 'iedereen en niemand'. De Fees ten hebben nood aan een geoliede machi ne met in haar kielzog nieuwe middelen, sponsoring en subsidies." Zaterdag begint de 170ste editie van wat Gentenaren trots 'het grootste culturele volksfeest van West-Europa' noemen. Het trekt jaarlijks anderhalf miljoen bezoekers, onder wie duizenden Zeeuwen en Braban ders. Feestenburgemeester Peeters en de échte burgemeester Daniël Termont zijn trots op het feit dat de feestelijkheden nog steeds gratis zijn, al wordt dat steeds moei lijker. Termont: „Ik doe daarom jaarlijks een oproep aan de feestengangers hun fris drank of pintje bij de organisatoren te ko pen. Want alleen op die manier kunnen de Feesten gratis blijven. Als iedereen naar de stad komt met een zak vol drankblikken dan zijn er binnen de kortste keren geen Feesten meer. Dan mogen de mensen op straat zelf zingen. Maar of dat feestelijk wordt..." Schepen Peeters stelt vast dat de Feesten de laatste jaren wat uit hun voegen aan het groeien waren. „En ik ontdek nu met vreugde dat het tij lijkt te keren. Op een ge geven moment explodeerde het bezoeker saantal tot in het onbeheersbare en zelfs het onaangename. De veiligheid dreigde in het gedrang te komen." Hij vindt dat ook het Gentse karakter van het volksfeest moet worden bewaakt. Zaterdagmiddag trekt de openingsstoet door het stadscentrum. Die wordt vanaf een tribune bij het stadhuis gadegeslagen door notabelen, organisatoren en ander 'hoog volk', dat zich meestal uitdost met het symbool van de Gentenaar: de strop. Het is het startsein voor tien dagen feest, met dagelijks een korte pauze in de och tenduren, maar verder van vroeg tot laat al leen maar kunstzinnige, cultureel verant woorde, maar ook onzinnige evenementen en taferelen. De indrukwekkende cijfers: zo'n 200 organisatoren bieden op meer dan 300 locaties ruim 900 verschillende ac tiviteiten aan, die variëren van een een stadswandeling met gids of een rondvaart door de leien tot vuurspuwers en het mas sale Bal 1900. In totaal zijn bijna 4000 'ge beurtenissen' geprogrammeerd. Gentse Fieste blijven gratis door Wout Bareman Meer info: www.gentsefeesten.be I Van rondleidingen met een gids tot kleurrijke optredens en tus sendoor een debat of een gekostumeerd bal. Op de pleinen in Cent is er van vroeg tot laat actie, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66