'Nogal wat mensen denken dat de kunst die wij brengen te elitair is, maar het is vooral genieten1 'Kerkconcerten in Sas moeten blijven' ZEEUWS-VLAANDEREN 21 AARDENBURC - Het menselijk lichaam is de inspiratiebron voor de culturele week die zaterdag los barst in Aardenburg. Kunstenaars laten zien wat je allemaal kunt met 'ons' lichaam. Stichting Cultureel Aardenburg (SCA) timmert al sinds 2000 aan de weg om de kikkerstad te pro moten. De culturele zomerweek is het jaarlijkse hoogtepunt. SCA heeft daarvoor dit jaar samenwer king gezocht met het Vlaamse Hamme. In en om de monumentale Sint Baafskerk is een internationale beeldenroute ingericht. Freddy Huylenbroeck van kunstforum Hamme trad op als curator. Hij te kende mede voor de beeldenrou te, een wandeling getiteld Tüinen Tonen, langs tien tuinen in de schaduw van de Sint Baafs. In el ke tuin is een beeldhouwer te gast die zijn waarheid vertelt over de kwetsbaarheid van het mense lijk lichaam. Eén van de 'tuingasten' is de Vlaamse kunstenaar jos Bollen. In de Sint Bavostraat staan vier fraaie beelden van hem: twee in wit Carraramarmer en twee ijzer sculpturen. Het beeld Elegantie toont vanuit de ruwe bolster een vrouwentorso, een ode aan de schoonheid. In de Sint Baafskerk staan expres sieve houten beelden van Bruno De Smedt centraal. De ingang van de kerk wordt ingepalmd door Mark Swysen, die vorig jaar inter nationale faam verwierf met zijn plastische omvorming van de ka thedraal van Rouen. De omme gang rond de kerk is voorbehou den aan fotografen. Acht namen uit de internationale fotografiewe- reld geven hun kijk door de lens op het thema van de week, het menselijk lichaam. In Aardenburg zelf is ook nog een galeriecircuit uitgezet. Bestuursleden Carlien de Backere en jan Pleijte van SCA zijn ervan overtuigd een programma van hoog niveau te bieden gedurende de Zomerkunsten-week. „We zijn er als stichting vooral om Aarden burg te promoten. De detailhan del kan er alleen maar haar voor deel mee doen. Veel mensen den ken dat de kunst die wij brengen te elitair is. Die afstand is niet te recht. Wij willen juist laten zien 'Met de culturele week wil len we Aardenburg pro moten. ledereen kan daar zijn voordeel mee doen' wat er te beleven en te zien is op kunstgebied. Er valt tot en met 28 juli veel te genieten van vermaar de kunstenaars." De feestelijke opening van Zomer- kunsten is morgen, vrijdag, om 20.00 uur in de Sint Baafskerk. PROGRAMMA Chauffeur vrijuit bij dodelijk ongeval Bij het dodelijk ongeval dins dagavond op de Provinciale Weg bij Overslag heeft de 43-jarige bestuurder van de betrokken vrachtwagen geen grove overtreding ge maakt, is uit politie-onder- zoek gebleken. De man is dinsdagnacht vrijgelaten. Een overstekende fietsster (81) uit Koewacht kwam bij het ongeval om het leven. Itaee gewonden op Tractaatweg Op de Tractaatweg tussen Axel en Westdorpe zijn woensdagochtend rond half vijf een man en een vrouw gewond geraakt bij een een zijdig ongeval. Zij zaten in een Belgische auto die door onbekende oorzaak van de weg was geraakt. Brokstuk ken lagen over de hele weg verspreid. De man kon zelf uit de auto komen. De brand weer heeft de vrouw uit de auto bevrijd. Zij heeft moge lijk hersenletsel opgelopen. Vermoeden van blauwalg in kreek Waterschap Scheldestromen heeft waarschuwingsbor den geplaatst bij de Molen kreek in Westdorpe, omdat vermoedelijke blauwalg is geconstateerd. Mens en dier kunnen ziek worden als ze dit besmette water binnen krijgen. Geadviseerd wordt om honden niet in het wa ter te laten zwemmen. Snelheidsduivels op motoren gepakt In Terneuzen zijn dinsdag avond drie motorrijders ge pakt, omdat ze veel te hard reden. Twee haalden 180 ki lometer per uur op de Dow- weg, de derde crosste met 100 kilometer per uur over de Haarmanweg. Ze konden hun rijbewijs inleveren en moeten - op eigen kosten - een cursus rijgedrag volgen. Mangnus studeerde aan het con servatorium in Gent. Met een team vrijwilligers organiseert hij al een orgelreeks in Hulst. „Dat is veel werk, maar leuk om te doen. Ik vind het een eer ook in Sas te mogen spelen." Hij begint met twee werken uit de barok, een Ciacona van Buxtehude en een ko raal van Bach. „Een orgelconcert zonder Bach kan niet. Ik begin graag met een blokje barokmu ziek. Op het romantische orgel van de Cuyperskerk klink't die muziek fraai." Mangnus speelt daarna een afwis selend programma met twee the- mablokken: 'Veni creator door de eeuwen heen' en 'Klankjuweel tjes van Belgische Meesters.' „Ve ni creator spiritus vind ik wellicht het mooiste Gregoriaanse thema dat er is. Het heeft mij geïnspi reerd om er zoveel mogelijk orgel bewerkingen van te zoeken. Ik laat met de variaties de ontwikke ling van de orgelmuziek door de eeuwen heen horen." Na drie wer ken van componisten uit de Ro mantische School besluit Mang nus het recital met een fuga van Max Reger. „Een perfecte afslui ter, een meeslepend stuk mu ziek." De Hulster organist is vol lof over de orgelconcerten in Sas van Gent. De Cuyperskerk is eind vo rig jaar gesloten, vanwege teruglo pend kerkbezoek. Een aantal rk- kerken in de Kanaalzone moest dicht. Mangnus is blij dat de orgel concerten in Sas doorgaan en hij hoopt dat die blijven. „De reeksen in Hulst en Sas vullen elkaar per fect aan. En ik gun het Miel Erpe- linck (emeritus-pastoor in Sas). Hij hield jaren prachtige orgelreek sen en zijn programmaboekjes zijn ongeëvenaard." Het orgelconcert begint morgen, vrijdag, om 20.00 uur. Kaarten in de kerk verkrijgbaar. DONDERDAG 18 JULI 2013 Beeldhouwer Jos Bollen in Aardenburg bij één van zijn beelden, vervaardigd van Carraramarmer uit Toscane, foto Peter Nicolai door Frank Cijsel Hele week: Fotoforum in Sint- Baafskerk, artistieke wandeling Tui nen Tonen en Galeriecircuit. 20 en 28 juli, 10.00 uur Kindercul tuur - en natuurspeurtocht. 23 juli, 19.30 uur Orgelwandeling. 24 juli, 15.00 en 20.00 uur Zomer avondconcert aan Zee. 25 juli, 14.00 uur: Stadswandeling 27 juli, 20.00 uur Optreden Night- flyer. 28 juli 10.00 uur: Culturele kerk dienst. OVERSLAG AXEL WESTDORPE TERNEUZEN door Jeanette Vergouwen SAS VAN CENT - Eén van de jongste organisten van Nederland, Marcel Mangnus uit Hulst, geeft vrijdag een orgelrecital in de rooms-katho- lieke Cuyperskerk in Sas van Gent. Hij volgde Jo Ivens op als organist van de Hulster basiliek en timmert aardig aan de weg. Marcel Mangnus achter orgel in basiliek van Hulst, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65