Goedkoper, en beter voor patiënt Of MfR-MHOlK Kies uw drie favoriete meezingnummers Korten op zorg ZEELAND 19 commentaar V Aantal koopactes bij kadaster daalt Vrachtwagen blokkeert A58 Meranti kozijnstijl vanaf 9,95 p/m1 excl BTW De Zeeuwse huisartsen, vooral in de dorpen, zijn al gewend om veel behandelingen zelf te doen. „Ik verwijder plekjes op de huid, doe abces-in cisies en wondhechtin- gen", zegt huisarts Willem Spekman uit Domburg. „Dat gebeurt op het platteland van Walcheren heel veel. We hebben ook een eigen medewerker die mensen met de pressies of opvoedingsproblemen behandelt. Dat werkt drempelver lagend. Patiënten hebben niet me teen een stempel." Het plan om huisartsen meer be handelingen te laten doen, noemt Spekhorst een 'open deur'. „Wat je in de eerste lijn kan doen, dat móet je doen. Dat heb ik altijd al gevonden. Ik zie dagelijks dat mensen er blij mee zijn. Het is bo vendien goedkoper. Als je meer zorg aan de huisarts overlaat, blijft er geld over voor de behan deling van bijvoorbeeld ernstige kanker in het ziekenhuis." Reinier van der Valk, huisarts in Bruinisse en voorzitter van de Huisartsenkring Zeeland, denkt dat mensen met suikerziekte, longziekten of hart- en vaatziek ten ook bij de huisartsen terecht kunnen. „Het gaat dan bijvoor beeld om begeleiding, vroege dia gnostiek en keuze van medicij nen." Daarvoor moet wel de orga nisatie van de huisartsenzorg ver anderen, zegt Van der Valk. „Er moeten meer medewerkers aange nomen worden, die onder regie en verantwoordelijkheid van de huisarts zorg leveren." Hij bena drukt: „Als patiënten naar het zie kenhuis moeten, gebeurt dat. De huisarts is een poortwachter. Dat waren we altijd al, maar het feit dat we nu die rol nu officieel krij gen, is een erkenning." Het plan van minister Edith Schippers en de zorgsector om de huisarts een gro tere rol te geven, valt goed in Zeeland. Patiënten, huisartsen en zelfs specialisten reageren positief. Dat geeft de burger moed. Het idee is, veel meer te leunen op de huisarts als be handelaar en als poortwachter. Dit betekent dat er zo veel mo gelijk zorg al in de eerste lijn zal worden verleend. Dat is niet alleen prettiger voor de pa tiënt, het is ook goedkoper. Als Schippers met deze aanpak de schijnbaar ontembare kos tenstijging in de zorg inder daad weet te beteugelen, ver dient zij een standbeeld. Het is echter nog wel wat te vroeg om met hakken te begin nen. Eerst moet blijken of de huisarts het extra werk aan kan. Schippers denkt het te compenseren met een zorg- kring die hem helpt. Maar het budget daarvoor lijkt nogal ka rig. Hoe dit ook uitpakt, het ba sisidee is gezond en verdient dus een kans. MIDDELBURG - In de eerste zes maanden van 2013 zijn in Neder land 45.200 woningtransacties ge registreerd door het Kadaster. Dat zijn er ruim 13.000 (ofwel 22,8 pro cent) minder in vergelijking met dezelfde periode in 2012. Dat blijkt uit onderzoek van Woning- marktcijfers.nl. De forse daling was verwacht om dat vorig jaar 16.200 kopers de koopakte bij de notaris lieten pas seren tegenover 7200 in juni dit jaar. Het verschil over de maand juni bedraagt maar liefst 9000 stuks, zelden was het verschil over één maand zo groot. Zeeland zit exact op hetzelfde da lingspercentage als het landelijke cijfer. RILLAND - Een gekantelde vracht wagen heeft woensdagmorgen voor een kilometerslange file op de A58 in de richting van Vlisssin- gen gezorgd. De overlast duurde enkele uren. De vrachtwagen, een koelwagen die onderweg was om een super markt te bevoorraden, raakte vlak voor de oprit vanaf Rilland en Tholen in de berm en viel op zijn kant. Hoe dat kon gebeuren, was gisteren nog niet duidelijk. De chauffeur kon er volgens de poli tie geen duidelijke verklaring voor geven. Achter de wagen, die om kwart over zes kantelde, ont stond een file. Het verkeer werd omgeleid. De blokkade duurde de PZC Kiik voor 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl BOUWMATERIALEN ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER ÉÉN DAK! DONDERDAG 18 JULI 2013 DOMBURG - Voor minder complexe behandelingen moeten patiënten straks naar de huisarts en niet meer naar het ziekenhuis, zo staat in het zorgakkoord. helt» mnrgpn Tijdens de bouwvak, maandag 15/07 t/m vrijdag 02/08 zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur, zaterdags van 08.00 tot 12.00 uur Van Wamelweg 4 A/C 4612 PW Bergen op Zoom Tel: 0164-242 096 Industrieweg 11 4632 NA Vlissingen Tel: 0118-410 444 Livingstoneweg 40 4460 AA Goes Tel: 0113-246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl MIDDELBURG - Het Nazomerzingen is al jaren een van de succes nummers van het Zeeland Nazo merfestival. Dit jaar krijgen de le zers van deze krant ook een stem in de keuze van het repertoire. De organisatie van het Nazomerfes tival heeft 28 Nederlandstalige nummers geselecteerd die zich uit stekend lenen om mee te zingen, van Sammy van Ramses Shaffy tot Aan de kust van Blof en van Het dorp van Wim Sonneveld tot Zo mer in Zeeland van Saskia Serge. Lezers kunnen hun drie favoriete nummers uit deze lijst op de websi te www.pzc.nl/nazomerzingen ken baar maken. De drie nummers die de meeste stemmen krijgen wor den in elk geval zondagmiddag 1 september gezongen op het Abdij plein in Middelburg. Drie inzenders worden beloond met een passe-par- tout voor het festival. Stemmen kan tot donderdag 1 augustus. Het Nazomerzingen staat dit jaar onder leiding van Marijn Brouwers, die afgelopen seizoen succes boek te met de voorstelling Beste me neer Halsema, een eerbetoon aan Frans Halsema. Speciale gast bij het Nazomerzingen is musicalster Doris Baaten. Stem via: www.pzc.nl/nazomerzingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63