Mijn vlag was centrale punt voor de Zeeuwen Kustwacht stopt met zoeken naar Warnow Chaos Minister bespaart 1 miljard extra op zorgkosten door huisarts meer te laten doen. Piet Vogelaar 18 ZEELAND ZORCAKKOORD donderdag Het voorbije weekein de hebben we ze uit gezwaaid, onze kin deren en kleinkinde ren. Naar de Ardennen zijn ze, naar een groot vakantiehuis. Vier kinderen en negen klein kinderen; daarmee hebben we een niet onverdienstelijke bij drage geleverd aan de bestrij ding van de vergrijzing van het platteland. Vrijwel de hele meu te woont bij ons op het dorp; dat heeft z'n prettige kanten, maar er kleven ook nadelen aan. Uitslapen is er voor ons niet bij. Des morgens vroeg worden wij gewekt door het ge roffel van een paar kinder knuistjes op onze voordeur; willen ze opa en oma nog even gedag zeggen voordat ze in de peuterzaal worden opgeborgen. In alle rust een croissantje en een krantje? Vergeet het! De kerkklok heeft nog geen negen uur geslagen of daar is reeds dochter nummer één met kroost Een zooitje; de speel goedkist wordt leeg gekieperd, omgevallen glazen limonade siroop trekken een kleverig spoor over het laminaat, en wie niet oppast breekt z'n nek over rondslingerende Dinky Toys. Als dochter nummer één is ver trokken en de boel weer een beetje aan kant is, verschijnt dochter nummer twee. Of ze haar hondje bij ons mag stallen - want ja, druk, druk, druk. Hondje vliegt de tuin in, draait een drol onder de perelaar en wie hangt er aan de telefoon? Ja wel, dochter nummer drie. Of haar jongens tussen de middag een pannenkoekje bij ons mo gen eten. En oh ja, of het goed is dat ze een paar vriendjes meenemen, die zijn ook zo gek op pannenkoeken. Als de stroopresten van de tafel zijn geschraapt en er eindelijk een moment van rust lijkt aan te breken, meldt zoonlief zich. Plus zijn complete productie aan nageslacht: kunnen ze van avond misschien een vorkje meeprikken? Zo ongeveer gaat dat; dag-in, dag-uit. Gezellig? Zeker! Ver moeiend? Zeker! Een paar dagen zijn ze nu weg. Lekker rustig, zeggen we tegen elkaar. Maar stiekem wordt het heim wee naar de chaos steeds hevi ger. Melse liep zestig jaar geleden in zijn diensttijd voor het laatst mee. „Toen was het een heel an der evenement. De Vierdaagse is een gezelschapsfeest geworden. Vandaag was iedereen in het roze. Ik natuurlijk ook, al is het niet mijn kleur." De Vlissinger kwam onderweg veel Zeeuwen tegen. „Ik heb een Zeeuwse vlag aan een lange stok op mijn rugzak staan. Na de fi nish werd die vlag het centrale punt, waar alle Zeeuwse wande laars naartoe kwamen. We ston den met z'n twaalven bij elkaar. We hebben herinneringen opge haald. Supergezellig!" Annelies Steyart-De Wever uit Hoofdplaat, die met haar tweeling zus Ria loopt, beleefde een paar moeilijke momenten op de twee de wandeldag. Dat kwam vooral doordat ze te lang gewacht had met pauzeren. „In Beuningen aten we pas onze eerste boter ham", vertelt ze. „Dat was ander half uur voor de eindstreep. De weg naar Beuningen toe was erg lang. Toen had ik even een dip. We zijn met mensen gaan klet sen. Dat helpt altijd goed. Een beetje lachen, een beetje praten: voor.je het weet zijn er weer twin tig minuten voorbij." Ze is de dag uiteindelijk goed doorgekomen. „Het was minder warm dan op de eerste dag", vond ze. Daar is Jamie Blommaert (12) uit Wolphaartsdijk het mee eens. „We kwamen door super veel dor pen en er waren overal mensen met waterslangen. De kinderen deelden snoepjes uit en gaven een high-five. Op het laatst was ik wel moe. Bij elke stap voelde ik mijn benen." Zodra Jamie en haar moeder Therese bij haar logeer adres aangekomen zijn, duiken ze het zwembad in. „Dat is echt lek ker als je gewandeld hebt." Rosalie Meijer (35) uit Krabbendij- ke laat zich na afloop van de twee de wandeldag masseren door een fysiotherapeut die haar team 'Bla ren voor Afrika' begeleidt. „Er zit een knoop in mijn bovenbenen en mijn heupen zijn geïrriteerd. Daar heb ik altijd last van." En toch: „Het ging hartstikke goed vandaag. Ik ben vroeg ge start, waardoor ik lang in de koel te kon lopen. Het was vijftien a twintig graden en er stond een briesje, Lekker!"1- MIDDELBURG - „Dat er nu een over eenkomst ligt, is een prima zaak in deze moeilijke tijden", vindt di recteur Ad van der Kreeke van Klaverblad Zeeland. „Als patiëntenorganisatie zijn we bij dit akkoord betrokken. Maar het houdt ook in dat de zorgkring rond de huisarts groter wordt. Dus moet er tevens een duidelij ke kwaliteitsborging komen én de patiënt moet meer keuzevrij heid krijgen om te wisselen van huisarts", zegt Van der Kreeke met nadruk. „Wanneer jij geen vertrouwen meer hebt in je dok ter, zeker niet hoe hij snijdt, moet je makkelijker kunnen overstap pen. Nu kan je worden geweigerd als de praktijk vol zit of als de reis tijd te lang is." Vanuit het oogpunt van de pa tiënt ziet Van der Kreeke meer duidelijkheid ontstaan, wanneer ook voor zaken als eenvoudige chi rurgische ingrepen (het weghalen van een moedervlek bijvoor beeld) niet meer een ziekenhuis moet worden opgezocht. „Als een huisarts echt goed is in wat hij kan, waarom zou je daar dan niet gewoon voor de basiszorg bij te recht kunnen? Ze zijn er ook voor opgeleid. Je brengt de eerstelijns- zorg zo dichter bij de patiënt." Klaverblad Zeeland en andere pa tiëntenorganisaties hebben de achterban opgeroepen met eigen ervaringen te komen om minister Edith Schippers aan ideeën te hel pen om te kunnen bezuinigen op zorgkosten. „We hebben een hele boel suggesties naar de minister gestuurd en daarvoor zijn we ook bedankt. De dubbele foto's die worden genomen of te veel uitge schreven medicijnen die worden weggegooid, zijn zo van die voor beelden die daar zijn uitgerold en nu worden opgepakt." Bij het Dermateam in Middelburg zien ze het steviger takenpakket van de huisarts allerminst als in komstenderving of extra risico voor de patiënt. „Een verdachte moedervlek blijven ze meestal toch wel insturen. Maar je hebt een hele hoop dingen die zij net zo goed kunnen als wij", zegt der matoloog Annemie Galimont-Col- len. „Wij zien het als een verrijking. Er is op verschillende fronten nog een hoop winst te halen. Mits er voldoende ondersteuning komt voor de huisartsen. Waar wij nu tijd en personeel voor hebben, moeten zij ook worden gefacili- teerd. Wij hadden dit grapje al langer zien aankomen en waren al in gesprek met de huisartsen. We geven ook scholing als ze daar om vragen. Waarom moet de zorg in de tweede lijn zitten, terwijl je het ook di recter kunt organiseren? Je moet daar gewoon samen goe de afspraken over maken. Wat moet je als specialist doen en wat kan je delege ren? Er is nog een hele boel veldwerk te doen. Ken je die reclame met die garnalenpelster en die boot vol garnalen? Wij zien nog een hele tanker vol huidkankers op ons afkomen...." MIDDELBURG - De ouders van de Middelburger Peter van Liere ho pen nog op een teken van leven van hun zoon, maar 'elke dag wordt de hoop wel een beetje minder'. Dat zegt Pieter van Lie re. Zijn zoon Peter was een van de drie bemanningsleden van de Warnow, het schip dat sinds 17 april vermist is. De Nederlandse Kustwacht denkt dat het ergste moet worden ge vreesd. „Dat heb ik ook gehoord", reageert Pieter van Liere. „Dat maakt het er niet gemakkelijker op. De Kustwacht houdt ons op de hoogte. Wij kunnen zelf ver der niets actief doen." De Warnow vertrok met drie Ne derlanders aan boord eind april van Schotland naar Noorwegen. In Noorwegen is het schip ver moedelijk nooit aangekomen. De Noorse kustwacht heeft lang zon der succes naar het schip gezocht. Twee Middelburgse vrienden van Peter van Liere reisden op aanra den van paragnosten naar de Shet- landeilanden om daar hun vriend te zoeken. Tevergeefs. De War now vertrok op 17 maart met acht mensen aan boord. In Schotland haakten vijf van hen af. Ze waren op weg naar het Noorderlicht. BUSINESS-RENT ...als je 'm nodig hebt! Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok NIJMEGEN - De tweede dag van de Vierdaagse ervaren veel wande laars als de zwaarste. Vlissinger Jan Melse (82) niet „Als je voldoende traint, heb je nergens last van. Ik had alleen een droge keel bij de fi nish. Toen heb ik een koud pilsje gedronken." Zorg dicht bij huis door Cornelleke Blok en Marcel Modde door Edith Ramakers I Huisarts Reiner van der Valk voert bij een patiënt thuis in Bruinisse een kleine chirurgische ingreep uit. foto Ronald den Dekker personenauto's - personenbussen bedrijfswagens - aanhangwagens Goes: 0113 - 220211 Terneuzen: 0115 - 622722 IJzendijke: 0117-301660 www.businessrent.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62