Publieke omroep: geen grote show op zaterdagavond Specialisten blijven ook na Omstreden koningslied zorgakkoord grootverdieners levert 44.000 euro op BINNENLAND 5 De 19 miljoen euro die Dat drama een prioriteit is, moet worden bespaard is op alle netten terug te gaat vooral ten koste zien. Er komt ook een serie van de avond over Cruijff en Shaffy De Wereld Draait Door verhuist de finitief van 3 naar 1. „De kijker die aan het einde van de middag thuiskomt, moet bij de publieke omroep terecht kunnen om bijge praat te worden. Daarom gaat De Wereld Draait Door van 19.30 naar 19.00 uur op Nederland 1, meteen na Eén Vandaag en Het Sportjour naal", motiveert Timmer. „Dit biedt de ruimte om tegemoet te komen aan de ambitie om Neder land 3 specifieker te programme ren voor een jong publiek. Met on der meer dagelijks om 19.30 uur een drama van BNN over startups in een bedrijvenverzamelge- bouw." De verdieping op Nederland 2 krijgt gestalte met een documen taire om 21.00 uur op maandag, onderzoeksjournalistiek op woensdag en van maandag tot en met donderdag om 20.30 uur een interviewprogramma van de KRO. „Geen talkshow, maar een één-op-één interview door afwis selend Eva Jinek en Sven Kockel- mann", zegt Timmer. Dat drama een van de prioriteiten is, is straks op alle netten te zien. Dokter Deen komt terug, 't Schaep, A'dam-EVA, er komt een serie over Johan Cruijff en één over Ramses Shaffy. Sport wordt vooralsnog gespaard. Maar het is nog geen 2016, het jaar waarin de mediabezuinigin- gen hun volle omvang bereiken. „Lopende sportcontracten kun nen we moeilijk onderbreken", legt Timmer uit. „We denken na over wat belangrijke sportpro gramma's zijn, die op de lange ter mijn zeker bij de publieke om roep horen." weerloze kind toch niet aan doen!', klinkt het dan. De paar procent van de ouders die hun kind niet laat inenten, zorgt er voor dat andere kinderen extra risico lopen. De eerste vacci natie gebeurt als een kind onge veer veertien maanden oud is. Een kind van tien maanden uit pakweg Maastricht of Den Helder dat met zijn ouders nu op een camping op de Veluwe verblijft, loopt een verhoogd risico op be smetting. In de discussie over wel of niet in enten steekt ook steevast de roep om verplichte vaccinatie de kop op. Zolang deelname aan het rijks vaccinatieprogramma niet ver plicht is, zal bij een volgende uit- braak van welke infectieziekte dan ook wederom de discussie over inenting oplaaien. Met een aantal kleine aanpassingen is dit artikel over een aantal jaren dan weer actueel. De makers van programma's als Klokhuis en Spangas op Z@pp en Z@ppelin kunnen opgelucht ademhalen. Kinderprogramma's worden ontzien. De 19 miljoen eu ro die in 2014 op tv moet worden bespaard (oplopend tot een veel voud in 2016), gaat vooral ten kos te van de avond. Van Nederland 1, 2 en 3 met min der geld toch mooiere netten ma ken, was de opdracht waarvoor NPO-directeur tv Gerard Timmer zich gesteld zag. Met naast kinder programma's, Nederlands drama, journalistieke programma's en evenementen als speerpunten. Er wordt geschrapt in amusement, human interest en sport, gaf NPO-baas Henk Hagoort eerder al aan. Timmer heeft de puzzel voor het voorjaar en de zomer van 2014 nu gelegd. Op Nederland 1 komt de nadruk op actualiteiten en de 'polsslag van de dag', op Neder land 2 is ruimte voor verdieping en 3 is vooral voor de jongeren. Met Paul de Leeuw wordt nog ge praat, vertelt Timmer. Het onder deel De Kwis van zijn show keert zelfstandig terug op de zaterdag avond en De Leeuw blijft daar ook bij betrokken. Met een fors besparingsprogram ma voor de ziekenhuiszorg, had het in de lijn der verwachting ge legen als ook de medisch specialis ten inkomen hadden moeten inle veren. Er wordt met name al lang gesproken over maatregelen voor de vrij gevestigde specialisten die in niet-academische ziekenhuizen in maatschapsverband werken. Vo rig jaar nog presenteerde een com missie onder leiding van professor Pauline Meurs een rapport waar in de inkomens van de vrij geves- tigden in vergelijking met het bui tenland 'hoog' werden genoemd. Gemiddeld komt dat inkomen op circa 211.000 euro, met uitschie ters tot een half miljoen. Deze be dragen gelden niet voor artsen die in dienst zijn van het zieken huis, onder wie alle dokters in aca demische ziekenhuizen. Tijdens haar onderhandelingen heeft Schippers afgezien van bepa lingen over het specialisteninko men, omdat er in 2015 al een ande re manier van belonen van specia listen in loondienst korQt. „Boven dien vergt dit akkoord al een enor me omschakeling van artsen. Je kunt niet alles tegelijk doen", zegt Schippers, die twijfels heeft over het effect van een salarisnorm, juist omdat specialisten steeds va ker in loondienst komen. „Leg je een norm op, dan zal je zien dat artsen toch een maatschap vor men." Hun inkomens stijgen dan alsnog, vermoedt de minister. Het zorgakkoord is positief ont vangen. Maar over de inkomens van specialisten heerst boosheid, vooral bij de SP en GroenLinks. „Schandalig", zegt Linda Voort man (GroenLinks). „Schippers zorgt ervoor dat topsalarissen van artsen kunnen doorstijgen." De Orde van Medisch Specialis ten is verheugd. De woordvoer der: „Specialisten zullen doelmati ger moeten gaan werken en meer werk zal worden verricht door de huisarts. Welke gevolgen het ak koord heeft voor het inkomen van de individuele specialist valt niet te overzien, dat kan afhanke lijk zijn van afspraken per zieken huis of regio." De opbrengst is afkomstig van de kaartverkoop van het concert in Ahoy in Rotterdam op 30 april en van de downloads van het veelbe sproken nummer Daar sta je dan. Het geld gaat naar het Oranje Fonds, dat elk jaar duizenden gro te en kleine maatschappelijke or ganisaties steunt. De koning en koningin zijn beschermpaar van het fonds. Vanuit Ahoy, waar 33 artiesten het lied zongen, was er een recht streekse verbinding met Amster dam, waar het koningspaar een vaartocht maakte. Hoe vaak het lied is gedownload, kon een woordvoerder van het comité gis teren nog niet zeggen. Nadat het koningslied op 19 april voor het eerst op Radio 2 te horen was, barstte kritiek los. De tekst, muziek en clip werden door velen belachelijk gemaakt. Componist John Ewbank, die eerder al werd beschuldigd van plagiaat, trok zijn lied een dag later terug om dat hij klaar was met alle kritiek. Uiteindelijk werd het lied toch ge zongen op 30 april. Op 5 september ontvangt koning Willem-Alexander het Droom boek, waarin driehonderd dromen over Nederland zijn gebundeld. Het boek is vanaf die dag ook gra tis af te halen bij de boekhandel (één exemplaar per huishouden) of te downloaden. DONDERDAG 18 JULI 2013 laait weer op door Saskia Wassenaar HILVERSUM - Geen grote amuse mentsprogramma's als 'Strictly Co- me Dancing" en 'Langs De Leeuw' meer op zaterdagavond. Geen 'Het Politiebureau' of 'De Urker Vissers' doordeweeks op Nederland 1. De publieke omroep (NPO) moet het met ingang van 2014 bezuinigin gen en dat gaat de kijker merken. Een meisje wordt ingeënt tegen mazelen. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Paulus Smits UTRECHT - De budgetten voor de ziekenhuizen en het aantal behan delingen dat daar wordt verricht gaan omlaag. De inkomens van zie kenhuisbestuurders ook. Maar in het dinsdag gesloten 'bezuinigings akkoord' tussen minister Schippers en de sector blijven inkomens van medisch specialisten buiten schot. Tot onvrede van de oppositie. DEN HAAG - Het koningslied waar mee koning Willem-Alexander en koningin Maxima op de dag van de troonswisseling werden toegezon gen, heeft tot nu toe 44.000 euro opgeleverd. Dat heeft het Natio naal Comité Inhuldiging, de initia tiefnemer van het lied, gisteren ge meld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5