Kreeftenvissers kunnen matig seizoen niet meer goed maken €99 -ra Kinderen leren Powerkiten 20 BEVELANDEN en THOLEN 66 We zijn de Noordzee gewend, dus de stroming valt hier reuze mee Op de stranden bij Krabbendijke, Rilland en Baarland kunnen vanaf deze zomer verschillende watersporten worden beoefend. BAARLAND - Twee kitesurfers zijn in maart begonnen met het geven van kitesurflessen in Krabbendij ke en Rilland. Inmiddels zit kite- surfschool 4wind ook in Baar land. De jongens, Sander Bos uit Yerse- ke en Ronald Glasbergen uit Noordwijk, zijn zwagers van el kaar. Ronald ziet het kitesurfen meer als een hobby, terwijl San- der op dit moment vierde van Eu ropa is in kitesurfen. „Toen Sander klaar was met zijn opleiding zijn we naar Kaapverdië gegaan. Hij om te trainen en ik om lekker te ontspannen. Daarna belde hij me op dat we een kite- surfschool konden beginnen in Zeeland en toen heb ik eigenlijk gelijk mijn spullen gepakt en ben ik naar Zeeland gekomen", vertelt Ronald. „Het is begonnen met een Bel gische kitesurfschool van Roel Ru- mers. Toen hij zo'n school in Cu ba begon, zocht hij iemand die zijn school kon overnemen en dat hebben wij gedaan." De school is begonnen in Krab bendijke en Rilland. „We hebben veertig campings aangeschreven om te vragen of ze interesse had den en Camping Scheldeoord bel de de volgende dag meteen terug dat ze wel interesse hadden. Van de andere campings hebben we niks gehoord." De jongens geven niet alleen kite surflessen, maar verzorgen ook be drijfsuitjes. „Wij doen het sportie- ve deel en brasserie De Landing of Fort Ellewoutsdijk verzorgt de barbecue of een buffet. We heb ben een heel goede samenwer king. Als er gekozen wordt voor Fort Ellewoutsdijk is het mogelijk om daarheen de suppen." Suppen staat voor Stand up Paddien. Van de stroming in de Wester schelde hebben de jongens geen last. „Wij zijn de Noordzee ge wend, dus die stroming valt hier reuze mee. Het kan zelfs handig zijn als je naar Fort Ellewoutsdijk moet. Dan ben je er sneller als de stroming goed staat." Naast suppen en kitesurfen geven de jongens ook les in powerkiten. Dat is een grote vlieger die ont worpen is om een persoon voor uit te trekken. In Baarland wordt er lesgegeven met de windrichtingen: W - ZW - Z - ZO. In Krabbendijke en Ril land worden de andere windrich tingen geleerd. Deze week is er in Baarland een huisje geplaatst, zo dat leerlingen van de school zich daar kunnen omkleden. De school is elke dag open tot 1 sep tember. Tot november is de school minder vaak open. Europa Kinderhulp bracht woens dag een bezoek aan kitesurf school 4wind met kinderen uit gastgezinnen in Zeeland. Europa Kinderhulp had een mail gestuurd naar de kitesurfschool of die misschien een prijsje be schikbaar wilde stellen voor een loterij. De school heeft toen aange boden om alle kinderen te laten powerkiten en suppen op het strand in Baarland. Deze kans heeft de organisatie met beide handen aangepakt. On geveer veertig kinderen, ver spreid over de dag, hebben zich vermaakt op het strand en in het water. Alessia is voor het tweede jaar in Zeeland bij een gastgezin en heeft het erg naar haar zin. „Ik dacht dat we alleen gingen vliege ren, maar in het water was het ook erg leuk. Anderen voorbij gaan vond ik echt het leukst." Europa Kinderhulp is een organi satie die ervoor zorgt dat kansar me, kwetsbare kinderen uit heel Europa toch een fijne vakantie krijgen. De organisatie zoekt nog gastgezinnen waar de kinderen ruim twee weken kunnen genie ten van een vakantie. Speciale lezersaanbieding ZIERIKZEE - Het is over en sluiten voor de kreeftenvissers. Althans, voor dit jaar. Maandag was de laat ste dag dat de fuiken mochten worden geleegd. Morgen wordt de laatste partij schaaldieren van het seizoen op de vismijn in Co- lijnsplaat geveild. „Het was een moeizaam jaar", blikt Erik de Jong, locatiemanager van de visveiling, terug. Op de laatste donderdag van maart, tra ditioneel het begin van het Oos- terscheldekreeftseizoen, was het water in de Oosterschelde en het Grevelingenmeer nog zo koud dat de schaaldieren nauwelijks uit hun holletjes kropen. De weken erna steeg de temperatuur van het water rpaar mondjesmaat. „Dat zag je terug op de veiling. Wat het aanbod betreft was het de eerste weken heel slecht." Volgens De Jong was het voor de vissers niet meer mogelijk om de achterstand in te halen, al kan hij dat niet met cijfers hardmaken. „Hier op de veiling zie je het aan tal kilo's elk jaar afnemen. Er zit geen veilplicht op Oosterschelde- kreeft, dus veel gaat rechtstreeks van de vissers naar de handel." In 2010 werd nog 16.500 kilo geveild, 5000 kilo meer dan dit jaar. In het begin van het seizoen melden de vissers zich nog wel op de mijn. „Ze zetten eens wat op de afslag om te kijken wat de prijs doet", vermoedt De Jong. Daarop base ren vissers de prijs die ze recht streeks aan de handel vragen. De schaarste heeft volgens De Jong een duidelijk prijsopdrijvend ef fect gehad. De gemiddelde prijs in Colijnsplaat is net geen 18 eu ro, vorig jaar was dit nog 16,65 eu ro. In de seizoenen 2010 en 2011 lag de prijs tussen de 18 en 19 eu ro per kilo. Kreeftenvisser Gerrie van den Hoek uit Moriaanshoofd beaamt het verhaal van De Jong. „Het is niet echt super geweest." Behalve dat het begin van het seizoen slecht was, heeft hij ook de laatste weken weinig Oosterscheldekreef- ten kunnen verkopen. Doordat het water laat op tempe ratuur kwam, is ook de verscha ling l^at op gang gekomen. „Nor maal begint dat een week of vier, vijf voor het eind van het seizoen. Nu begonnen de kreeften pas eind juni te verschalen. Omdat ze wel een week of twee, drie nodig hebben om weer genoeg te eten en aan te sterken, was veel kreeft de laatste weken gewoon te zacht. Pas als ze weer vol met vis zitten, kun je leveren." 3 dagen genieten van de Achterhoek höTEL de Schepers kamp P.P. Suppen, powerkiten en kitesurfen door Marina Smits I Kinderen aan het suppen op de Westerschelde bij het strandje in Baarland. foto Mechteld Jansen Ronald Glasbergen door Joeri Wisse Fiets over stille zandweggetjes, bezoek knusse dorpen en maaj< een mooie wandeling door het bos. U verblijft 3 dagen in Fletcher Hotel-Restaurant De Scheperskamp in Lochem, waar u gastvrij zal worden ontvangen. Dat wordt een heerlijk verblijf! Welkomstdrankje 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2-gangen keuzemenu op de dag van aankomst (hoofdgerecht en keuze uit een voor- of nagerecht) Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis parkeren Gratis draadloos internet Prijs is o.b.v. een 2-persoonskamer, exclusief toeristenbelasting (€2 p.p.p.n.j, reserveringskosten (€5 per boeking) en weekendtoeslag bij verblijf op vrijdag en/of zaterdag van €5 p.p.p.n. Boeken? Ga naar www.hotelscheperskamp.nl/actie of bel: +31 (0)573 - 254 051

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58