Vervangen raadslid in coma blijft onmogelijk Burgemeester Veere patrouilleert op strand €99 I I 1 1 1 20 SCHOUWEN-DUIVELAND JUBILEUMPROJECT Tien vrijwilligers uit zeven verschillende landen helpen het watersnoodmuseum. 66 Ik houd van reizen, werken in de natuur en mensen ontmoeten Goudzwaard Haamstede eind dit jaar dicht Haven Viane weer bereikbaar na dijkwerken Containerschip beschadigt oever bij Terneuzen Op verzoek van de fractie van D66 in de TWeede Kamer heeft de minister de mogelijkheden om de Kieswet te wijzigen onderzocht. Dit naar aanleiding van de situa tie op Schouwen-Duiveland. D66-raadslid Serge Vogelenzang, kreeg op 5 december 2011 een zeer ernstig verkeersongeval. Hij raak te in coma met als gevolg dat hij niet meer in staat was om zijn raadszetel over te dragen aan ie mand anders. Het adviescollege van de Raad van State heeft onderzocht of er mogelijkheden zijn om de Grond wet te veranderen ten gunste van (tijdelijke) vervanging van wilson bekwame, gekozen volksvertegen woordigers. Dat blijkt zeer lastig te zijn. Niet alleen zou discussie kunnen ontstaan over de term 'wilsonbekwaam' (wanneer is ie mand wilsonbekwaam?) maar daarmee zou de wetgever ook in grijpen in de relatie tussen de kie zer en gekozene. Nu kan een raadslid alleen zélf beslissen om op te stappen en niemand anders kan dat voor hem of haar beslui ten. Daarnaast constateert de Raad van State dat een dergelijke situa tie altijd eindig is, omdat er iede re vier jaar verkiezingen zijn. En voor zover bekend is dit de eerste keer dat zich zo'n situatie voor doet en dat is ook een reden om niet direct te denken aan een Grondwetswijziging. De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland heeft enkele maanden na het ongeval besloten om de ze tel van Vogelenzang te laten invul len door 'burgerraadslid' Chiel Weezepoel. Daarmee kreeg de eenmansfractie van D66 weer een stemgeluid in de gemeenteraad. De bevoegdheden van Weezepoel zijn beperkt. Hij mag meepraten over de raadsvoorstellen, maar niet meebeslissen, want dat staat de wet niet toe. Met een reddingsboei in de ene hand en een antieke blaastoeter in de andere, had de burgemees ter genoeg materiaal om aan de slag te gaan. Naast strandpost Domburg be zócht hij per boot het strand van Oostkapelle. Ook ging hij langs Zoutelande. Dit deed hij om zich te oriënteren op de stand van za ken bij de strandwacht. De burge meester vindt het belangrijk op de hoogte te blijven van veilig heidsposten als strandwacht en politie. Daarom loopt hij eens in het.jaar een dag mee met deze in stanties. „Het was vandaag een prima dag om mee te lopen. Van ochtend heb ik daarom een paar vergaderingen verzet om met de strandwacht mee te lopen. Ik heb me van tevoren met factor 30 inge smeerd", vertelde Van der Zwaag. Speciale lezersaanbieding 3 dagen genieten van de Achterhoek P.P. HÖTF1.DE SCHEPERSKAMP ouwerkerk - Ze doen overal in de wereld de meest uiteenlopen de projecten, maar dat de Stich ting Internationale Vrijwilligers- projecten nu in Ouwerkerk is neergestreken om te helpen bij het inrichten van het gebied rond- het watersnoodmuseum heeft een bijzondere reden. „We be staan dit jaar zestig jaar en daar om wilden we terug naar onze roots", zegt voorzitter van de jubi lerende stichting Lianne Oster- mann. Ostermann (31 jaar) doelt daar mee op het feit dat de hulp die Schouwen-Duiveland zestig jaar geleden geboden werd, de directe aanleiding was voor de oprichting van de stichting. Die heette overi gens toen nog Stichting Interna tionale Werkkampen. 'Werkkam pen' werd in de naam vervangen door 'Vrijwilligersprojecten', maar de afkorting SIW bleef. „Er is heel wat afgesjouwd toen", weet Ria Geluk van mede-gast heer het watersnoodmuseum. „Overal moest puin en modder ge ruimd worden. Sommige vrijwilli gers bleven toen wel twee maan den om te helpen. De vrijwilli gers van toen werden gehuisvest in tijdelijke barakken. De vrijwilli gers van nu bivakkeren gratis op camping De Vierbannen en krij gen maaltijden van Brasserie de Vierbannen. Dat wordt in dank aanvaard na een dagje ploeteren. „Er wordt keihard gewerkt", stelt Ostermann. „En als je dan met tien man bent gaat het echt hard." De Spanjaard Manuel Beni- tez (30 jaar) beaamt het - even uit puffend in de stralende zon - grif. Maar, zo zegt hij er meteen bij, het werk valt hem niet zwaar. „Ik houd van reizen, werken in de na tuur en andere mensen ontmoe- ten. En dat komt bij dit project al lemaal samen." Ook de 20-jarige lane Wang uit Taiwan heeft het prima naar haar zin op het Schou- wen-Duivelandse platteland. En het is, zegt zij, ook een heel leer zaam verblijf. „In Taiwan hebben we vaak last van overstromingen; het is interessant om te zien hoe dat probleem hier in Nederland wordt aangepakt." Manuel knikt instemmend. Hoewel het in Span je doorgaans zonnig en warm is kan ook daar hevige regenval voor overstromingen zorgen. „Het is belangrijk om te weten hoe je die problemen kunt oplossen." Begeleiders Lianne en Frank, vrij willigers Manuel en Jane en hun acht collega's zijn door Ria Geluk rondgeleid in het museum en heb ben haar relaas over de watersnoo dramp en de betekenis ervan voor Schouwen-Duiveland aange hoord. Ze zijn onder de indruk van wat het natuurgeweld teweeg heeft gebracht. Manuel: „We wis ten wel iets van de watersnood ramp van toen, maar niet dat het zó erg was." Jane: „Ik denk ook dat het echt nodig is om dit te la ten zien, zodat we ervan kunnen leren." Om het 60-jarig bestaan te vieren houdt de SIW vrijdag een lustrumdag op de plek waar het al lemaal begon: bij de vier caissons waarmee op 6 november 1953 het laatste dijkgat werd gedicht. BURGH-HAAMSTEDE - Warenhuis Goudzwaard aan de Noordstraat in Haamstede gaat sluiten. Aan het eind van dit jaar gaan de deu ren definitief op slot. Goud zwaard is een óegrip in de West hoek. De zaak voèrt een zeer uit gebreid assortiment. Van gereed schap en stekkers tot en met speel goed, strandspullen, boeken, tijd schriften en huishoudelijke artike len. De winkel sluit om economi sche redenen. Het winkelpand is inmiddels ver kocht. Het is nog niet bekend wat de nieuwe eigenaar met het pand gaat doen en of er een nieuwe winkel in komt. viane - Het haventerrein en het schelpenstrandje bij Viane aan de Oosterschelde zijn weer bereik baar. Ook de buitendijkse weg is weer toegankelijk. In de afgelopen periode heeft bu reau Zeeweringen de dijk ver sterkt door achter de authentieke damwand een geul te graven. Daarin is breuksteen gestort en vervolgens is daarop asfalt gego ten voor extra stevigheid. Het werk bij Viane is versneld uitge voerd omdat het woonhuis op die locatie is gesloopt en de aanne mer er nu gemakkelijk bij kon. Op deze plek komt een nieuw woonhuis te staan. TERNEUZEN - Het containerschip MSC Malin heeft dinsdagochtend vroeg zware schade aangericht aan de vooroever van de Wester- scheldedijk bij Terneuzen. Het schip kreeg op weg naar Antwer pen te kampen met een storing in de besturing en liep uit het roer. Ruim vijftig meter stortsteen is verdwenen en ook de zinkstuk- ken, die de stenen op hun plaats moeten houden, zijn beschadigd. Het schip voer wel op eigen kracht verder. Rijkswaterstaat gaat de schade, die zo goed als ze ker in de tonnen loopt, claimen bij de rederij. De oever wordt dit najaar hersteld. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Minister Ronald Plas- terk blijft bij zijn standpunt dat de Grondwet niet wordt gewijzigd om 'wilsonbekwame' raadsleden te kunnen vervangen. De minister heeft hierover advies ingewonnen bij de Raad van State en dit advies college is ook van mening dat een aanpassing van de wet niet aan de orde is. door Jelle Kempe DOMBURG - Burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere verruilde gisteren zijn kostuum voor een gele korte broek en een rood T-shirt In dit strandwachtkos- tuum patrouilleerde hij met enkele strandwachten over het Domburg- se strand. Fiets over stille zandweggetjes, bezoek knusse dorpen en maak een mooie wandeling door het bos. U verblijft 3 dagen in Fletcher Hotel-Restaurant De Scheperskamp in Lochem, waar u gastvrij zal worden ontvangen. Dat wordt een heerlijk verblijf! Welkomstdrankje 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2-gangen keuzemenu op de dag van aankomst (hoofdgerecht en keuze uit een voor- of nagerecht) Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis parkeren Gratis draadloos internet Prijs is o.b.v een 2-persoonskamer exclusief toeristenbelasting (€2 p.p.p.n.l. reserveringskosten (€5 per boeking) en weekendtoeslag bij verblijf op vrijdag en/of zaterdag van €5 p.p.p.n. Boeken? Ga naar: www.hotelscheperskamp.nl/actie of bel: +31(0)573 - 254 051 Terug naar roots door Piet Kleemans Manuel Benitez, vrijwilliger I Het was hard werken in de brandende zon. foto SIW In een nis in het museum herinneren bezems aan het schoonmaakwerk van toen. foto Ronald den Dekker i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54