UIT 15 In Aardenburg wordt morgen avond de Culturele Week ge opend. Nico Out bekeek alvast de bijbehorende expositie. Dinsdagavond half zeven. Ik meld me bij de Sint Baafs- kerk in Aardenburg, waar Jan Pleijte en Carlien de Backere van de Stichting Cultureel Aardenburg me opwachten. In de kerk is Mark Swysen bezig. Er hangt een assembla ge van doorzichtige papaplu's over een cir kel van perspex met meer dan honderd kleine gaatjes. Door elk gaatje komt een dunne staaldraad, waaraan hij steeds een leeg plastic flesje ophangt, met de hals naar beneden. De draden zijn verschillend van lengte zodat de flesjes als de strengen van een DNA-structuur onder de paraplu's hangen. Een vergelijkbaar beeld hangt al boven de entree. Fascinerend en prachtig passend in de kerk, een plek waar mensen ooit samenkwamen in het besef van be scherming door hun Schepper die hun uit zicht bood op eeuwig leven. Swysen ver beeldt de twijfel die de kennis in dat geloof heeft gezaaid met zijn gelaagde assembla ges, licht als vervliegende gedachten. Curator Freddy Huylenbroek, die samen met Willem Behr artistiek verantwoorde lijk is voor de exposities, heeft goed geko zen door er als contrast de aardse beelden van Bruno De Smedt naast te zetten. Men selijke gestalten, naakt, tijdloos, gehakt uit hout, ingesnoerd door ijzeren banden, wor stelend met de onmacht, de pijn en het ver driet die het leven vaak ook kenmerken. Ze vechten om zich los te maken van de na tuur die in hen schuilt, ze smachten naar bevrijding van het lot dat drukt en klemt en verlangen naar geestelijke harmonie. Embodiment - belichaming - is de titel van de tentoonstelling in de kerk, een begrip dat ook van toepassing is op de beelden in de tuinen die de Sint Baafs omringen. Ik word meegetroond door huiskamers en poortjes van panden uit zestiende, zeven tiende en achttiende eeuw naar weelderige tuinen waarin groen, kleur en een rijkdom aan vormen een ideaal decor bieden aan de beelden die er staan. Steeds is het lichaam drager van betekenissen. Ik zie bronzen ta bleaus met soms Bijbels geïnspireerde voor stellingen van lijdende mensen waarin de echo van de kerk op de achtergrond door klinkt, maar ook rank gestileerde figuren *die samen zijn en zich thuis voelen in de paradijselijke omgeving. Ik kom geabstra heerde koppen tegen, geconcentreerde schoonheid uit marmer, naast hoofden van door elkaar kronkelende stroken metaal waaruit juist verwarring spreekt. En steeds zie ik ook een andere kant van die indrukwekkende kerk, de mooiste Ro maanse van Zeeland, deels achter hoge bo men verscholen en word ik verrast door de variatie aan architectuur van de oude pan den. Het is niet alleen maar historie die spreekt, want we lopen ook naar een strak- moderne villa aan de rand van het stadje. Daar staan rond de vijver gestalten van roestig betonijzer, gevuld met puin, de beli chaming van een verdwenen verleden. Een wandeling naar de begraafplaats levert weer andere indrukken op: Aardenburg lijkt door het niveauverschil tussen de lan ge door een baldakijn van groen bedekte laan naar de begraafplaats en de ernaast ge legen kwekerij op een Frans stadje in de avondzon. We bezoeken ook de Doopsgezinde Kerk in de Weststraat, waar een zestal ijzerster- ke foto's hangt van Dindi van der Hoek. Zij ensceneert haar foto's van sprookjesachtige vrouwen onder water en verbeeldt in ver vreemdende beelden de dualiteit die in elk mens schuilt. Ik heb veel niet gezien. Johan Sietzema had nog flink wat werk aan het vlechten van zijn sculpturen uit takken en twijgen die voor de kerk komen te staan. De stellages op het Kerkplein wachtten nog op de grote foto's van acht fotografen. Ik zag in het in formatieve magazine al wel wat er komt en dat mag er zijn, lijkt me. Naast de tien tui nen met beelden zijn er evenzoveel binnen locaties met kunst. Als ik even kan ga ik snel terug naar Aar denburg en wie weet kom ik u daar tegen komende week. Moet ik nog meer zeggen? DONDERDAG 18 JULI 2013 Liefde voor landschap krachtig verbeeld Adri Geelhoed is geboeid door de structuur en de ruimte van het Zeeuwse landschap. Hij bouwt zijn strak opgezette, vereenvoudigde composities op van donker naar licht en kiest voor heldere kleuren die hij vaak met paletmes opbrengt. In som mige werken is de voorstelling ver dwenen. 17e-eeuwse kerk van Burgh is mooi decor voor ode aan Zeeland. Kleur van het landschap in Grote Kerk Groede Peter van Berkel is landschapsschil der. Hij werkt graag buiten en vindt zijn inspiratie in Zeeland, waar sfeer volle composities ontstaan, maar ook in de zonnige Provence. Van Berkel schept schoonheid in een melange van impressionisme en ex pressionisme, met kleur en textuur in de hoofdrol, zoals te zien is in de Gro te Kerk in Groede. De grote vragen verbeeld in leegte Op het eerste gezicht lijkt De Vlees hal leeg. Maar wie beter kijkt ziet lei- - dingen en kabels aan de wanden be vestigd. Ze komen uit talloze knoop punten: noten, schelpen, stenen, bot ten, kranen. Er zijn ook voorwerpen aan de kabels geregen, jimmie Dur ham (VS, 1940) stelt subtiel de grote vragen. Wie ben ik? Wie zijn wij? Waarom? Waarvandaan? Waarheen? Smaakvolle staalkaart van stijlen bij Bellas Artes Jan Verschueren maakt uit afval as semblages met steeds dezelfde hoofdpersoon en geeft daarmee iro nisch commentaar op het menselijk streven. De afgelopen tijd draaide het om be weging. Een van de deelnemers aan de gevarieerde zomerexpositie in en rond fraai verbouwde schuur en koetshuis. Eigentijdse reflectie op middeleeuwse kunst Fabienne Verdier (Fr, 1962) verdiepte zich in de Vlaamse meesters. Op ba sis van de Chinese kalligrafie ver beeldt zij de essentie zoals zij die in de laatmiddeleeuwse kunst ervaart. Moment en eeuwigheid zijn te vin den in de details in het werk van Van Eyck en Van der Weyden, maar ook in de monumentale tekens van Ver- dier. Indrukwekkende ontmoeting. Aardenburg een week kunststad T/m 20/7. NH kerk, Burghse ring 33, Burgh. Ma. t/m za. 13.30-16.30 uur. T/m 30/7. Grote Kerk, Markt 1, Groe de. Dagelijks 11.00-16.00 uur. T/m 15/9. De Vleeshal, Markt, Middel burg, Di. t/m zo. 13.00-17.00 uur T/m 30/9. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m zo. 12.00-17.00 uur T/m 25/8. Groeningemuseum, Dijver 12, Brugge. Di. t/m zo. 9.30-17.00 uur Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. 20/7 t/m 28/7. Culturele week 2013, Aarden burg. Diverse locaties. 11.00-17.00 uur. Programma op www.cultureelaardenburg.nl Route en magazine 5. Verkrijgbaar bij VW en in Sint Baafskerk. Mark Swysen vraagt zich in de Sint Baafskerk af of wij ons niet beschermd weten door illusies. Bruno De Smedt verbeeldt de machteloosheid van de mens en exposeert ook in de tuinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51