Dolce vita Beoordeling 10 UIT KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Als ik roch moet kiezen, omdat het me voor de honderdste keer ge vraagd wordt, is van al le keukens die ik ken, de Italiaanse mijn favoriet. Waar om? Omdat er zo puur gekookt wordt, met de beste ingrediënten die er te vinden zijn. Zij zijn de sterren die met eindeloos respect worden behandeld. Niet voor niets is een beweging als slow- food in Italië ontstaan. Alles wordt uit de kast gehaald om de basisingrediënten opti maal tot hun recht te laten ko men, op voorwaarde dat ze her kenbaar blijven. Traditie speelt een belangrijke rol, maar tot be perkingen leidt dat niet. Integen deel: de variatie is eindeloos. Denk alleen al aan al die verschil lende pasta's die ieder hun speci fieke ftinctie en gebruiksvoor schrift hebben. Elk buisje, strikje, sliertje, kussentje, oortje, navel- tje, elleboogje heeft zijn eigen saus en vaste begeleiders. Denk niet dat je ermee wegkomt als je voor het gemak een keer een ander pastavormpje gebruikt. In Italië vinden ze dat respectloos. Met hun passionele betrokken heid houden ze zo een ongekend rijke culinaire diversiteit in stand. Hebben we het over zoete des serts, dolci in het Italiaans, dan lijkt de keuze ineens veel minder groot als in bijvoorbeeld mousse- land Frankrijk. Neem de proef eens op de som en noem vijf Itali aanse toetjes, afgezien van ijs en vers fruit. Nee niet opzoeken, uit het hoofd! Neem de proef eens op de som en noem vijf Italiaanse toetjes, afgezien van ijs en vers fruit Daar gaan we: als eerste kom ik op tiramisu, wie niet? Dan ci troentaart, eh..., eh... scroppino mag niet, dat is ijs. Net als cassa- ta, althans zoals wij die hier ken nen. In zijn Siciliaanse oorsprong is het een mierzoete taart. Za- bayone! Of is dat Frans? Na diep nadenken kom ik nog op zucotto en cannoli. En natuurlijk panna cotta! Vijf, pfff, saved by the bell. Panna cotta is een Noord-Italiaan se klassieker, in al zijn briljante simpelheid. Panna cotta betekent gekookte room en het is ook niet veel meer dan dat. Verse vanille gaat erbij, wat suiker, een paar velletjes gelatine. Maar die rijke smaak is ongeëvenaard, vooral als je verse (alpen)room gebruikt, die een 'zuivelige' frisheid heeft. Heerlijk in combinatie met sappi ge frambozen en witte chocola. Sjaak Borsboom moest even een verhaal vertel len bij het gerecht met de wokkels. Hij had de partij zeedieren gekocht bij een van zijn vaste leveranciers uit de buurt, die altijd kakelverse vissen levert. Maar bij de wokkels was iets mis gegaan. Ze zaten vol zand en na drie keer wassen, was de helft weer ongeveer weer zand vrij, maar bleven de tanden knar sen. En omdat deze avond geen gerech ten a la carte besteld kunnen wor den en er dus bij alle zestig gas ten wokkels op het viergangenme nu stonden, moest er list worden verzonnen. Het werd een heerlij ke soep met Spaanse invloeden, pittig gekruid en met beetgare blokjes aardappels, paprika en to maten. De wokkels werden er apart bij geserveerd, het zand was onbeduidend geworden. Deze jon gens kunnen improviseren. In de keuken zullen ze even flink gemopperd hebben, maar dat bleef onder elkaar. Intussen liep het tijdelijke restaurant in de Tim merfabriek aardig vol. Het voelt grootsteeds aan, is laagdrempelig en industrieel. En door het kaars licht en gedempte geroezemoes vanuit de keuken en van de gas ten toch ook romantisch. De atmosfeer kortom is aange naam en we ruiken geen etensgeu- ren. De tafels zijn met linnen inge dekt en staan bij binnenkomst in strakke rijen opgesteld. Dat is de ze avond van korte duur. Het pra ten met de buurman gaat toch be ter als de tafels tegen elkaar staan. Het schuiven met de stoelen en ta fels is begonnen. Voor de Timmerfabriek is nog geen nieuwe bestemming gevon den en zolang dat het geval is, is het industriële erfgoed ingericht als locatie voor evenementen. Dat deze locatie geschikt is om di nérs te serveren was nog niet dui delijk. Maar op de plek waar eens werknemers van de Scheldewerf timmerden, kan uitstekend gege ten worden. Ook de drie koks zeg gen zich thuis te voelen in hun geïmproviseerde keuken. En trouwens, in zo'n ruimte ligt de combinatie van een theater spektakel, met muziek en eten ook voor de hand. Terug naar het eten van deze avond. We eten allemaal hetzelf de viergangenmenu voor 30 euro, inclusief drank. Het voorgerecht is een tartaar van nieuwe haring met Granny Smith, rucolapesto en zeekraal. Brood en boter staan op tafel. De frisheid van het appeltje en een zuurtje van de dressing doen het goed met het sappige vlees van de haring. De bediening moet nog wennen en heeft wei nig ervaring. In zo'n omgeving word je tolerant en vergeef je ge makkelijk dat ze voor de berei dingswijze van een gerecht ver wijzen naar de koks. We vervolgen met het soepje van de wokkels en daarna het hoofdge recht, een stuk rund (van de buur man, zegt kok Sjaak). De koks wil len zoveel mogelijk met biologi sche producten werken uit de di recte omgeving. „We zijn nu in Zeeland en willen koken met vis jes, schelpdieren, maar ook zilt vlees en zilte groenten." De biefstuk is perfect gebakken en de rode wijnsaus combineert er mooi bij. Met wortels uit de oven en aardappels in de schil ge gaard uit de oven, maar vooral met het zeer smakelijke bijge recht van spelt met paprika geven ze een eigenzinnig draai aan het diner. Het eigen gezicht wordt on derstreept met doperwtjescrème en mayonaise met een twist. Tot slot komen de nagerechten op ta fel met ijs (zelfgemaakt), Zeeuw se wafeltjes, aardbeien en een ganache vanille (een crème van boter en witte chocolade). Sjaak Borsboom, Jeroen Simons en Olivier van der Ree, de jon gens van de Gastrovan doen wat ze beloven; ze hebbén er een feest je van gemaakt. Ze presteerden het om het verlangen naar een permanent restaurant in de Tim merfabriek te vergroten met eer lijk en ruig eten. Sjaak, Jeroen en Olivier kochten een camper, bouwden er een keuken in en vertrokken op een culinaire reis door Euro pa. Wat ze zochten? De oorsprong van de klassie ke gerechten. Ze zijn nu neergestreken in de Tim merfabriek van Vlissin gen, waar ze nog een paar weken gasten op een feestmaal trakteren. Gastrovan geeft Timmerfabriek i Restaurant@timmerfabriekvlissingen.n I of 06 2921575. Koningsweg 37, 4381 NA Vlissingen. Open vanaf 17.00 uur van donderdag tot en met zondag in de maand juli. Er kan meest al gekozen worden uit drie voorge rechten, drie hoofdgerechten en twee nagerechten. Ook staan er oesters met brood op de kaart voor 4 euro. Prijs-kwaliteit: Bediening: Entourage: Horen, zien en ruiken: De drie koks schreven een boek, Castrovan, waarin ze verhaalden over hun rondreis door Europa. De recep ten zijn aards en toegankelijk. Het boek begint met een lovend voor woord van culinair journalist Johannes van Dam. Kosten 34 euro. Conclusie: Gaan! Zeker als je houdt van een bij zondere eetervaring in een prachtige ambiance. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia 8 erkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eet gelegenheden. Sjaak Borsboom en Jeroen Simons fatsoeneren de borden. Eten bij kaarslicht in de Timmerfabriek, foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46