Politiek in arm Kenia verrijkt zich zonder gêne 'Preventietips gaan ene oor in, andere oor uit' IN HET NIEUWS 3 Diezelfde parlementariërs krijgen bovendien 50.000 euro (geen le ning, maar een gift) om een nieu we auto te kunnen kopen. Daar komen nog allerlei andere royale toeslagen bij, die maar één doel dienen: het leefcomfort van de po liticus veraangenamen. Over het land ontwikkelen heeft niemand het. De arme achterban blijft op een houtje bijten. Want ruim 45 procent van de Keniaanse bevol king leeft onder de armoede grens. Hoewel de meerderheid van de 43 miljoen Kenianen het al lemaal gelaten pikt, waren er in Nairobi ook demonstraties. Beto gers rukten op naar het parle mentsgebouw, lieten op de stoep varkens los en besmeurden de om geving met varkensbloed. Maar, legde een krant de vinger op de zere plek: 'dit zijn wel de mensen die wij net met z'n allen gekozen hebben'. Hoewel de salarisverho ging vooralsnog van de baan is, to nen ontwikkelingen elders dat de meeste bestuurders er merkwaar dige prioriteiten op nahouden. In een lommerrijke buitenwijk van Nairobi is voor vier miljoen euro een leuk optrekje voor de vi ce-president gebouwd, maar voor hij erin wil moet er nog voor een miljoen aan vertimmerd worden. Door de vorig jaar in gang gezette overdracht van macht naar lagere bestuursorganen hebben de 47 districten allemaal een eigen gou verneur, senator en bestuursraad gekregen, die een forse som geld te besteden hebben. Geld dat is bedoeld voor scholen, ziekenhui zen en wegen. Een kleine inventa risatie leert dat de bestuurders hun zinnen gezet hebben op dure four-wheel-drives, kantoorpan den en villa's. Ook zette een gou verneur een half miljoen euro op de begroting voor 'entertain ment'. I TILBURC - Ze werken niet. Al die voorlichtingscampagnes, goedbe doelde preventietips en subsidies voor hang- en sluitwerk. Dat stelt misdaadeconoom Ben Vollaard van de Universiteit van Tilburg. „Het gaat het ene oor in en het an dere oor uit. Mensen reageren pas als het fout gaat. Als er al is inge broken, gaan ze het huis pas bevei ligen." Vollaards onderzoek kent opval lende voorbeelden. Ondanks de inzet van buurtbijeenkomsten, foldermateriaal, vrijwilligers die bewoners aanspraken en brieven aan huisbazen, vroegen maar ze ven van de 900 huishoudens in een Eindhovense wijk een offerte aan om hun huis beter te beveili gen. Zes haakten af toen ze erach ter kwamen hoeveel dat kost, al snel een paar honderd euro. 'Het overkomt mij toch niet', is een veelvoorkomende gedachte om preventieve maatregelen uit te stellen. De prikkels zijn er ook nauwelijks. „Als je dan toch voor zichtig bent en speciaal hang- en sluitwerk aanbrengt, dan weet je nog niet wat je ermee opschiet. Als er niet wordt ingebroken, is immers niet duidelijk of dat komt door jouw maatregelen. Inbrekers laten geen briefje achter: 'sorry, bij jou was het te moeilijk, ik ben naar de buren gegaan'." De baten van de investering lig gen volgens Vollaard in de toe komst en zijn dus onbekend. Vol laards onderzoek is al enkele ja ren oud (2010), maar nog steeds investeren de overheid en politie tijd en geld in campagnes om bur gers te wijzen op hun eigen ver antwoordelijkheid. „Het is korte- termijndenken. Er zijn toch nog misvattingen over gedragingen van mensen en hoe je die kunt beïnvloeden." Vollaard ziet een heel andere op lossing. „Je moet het wettelijk ver plicht stellen, anders wordt het nooit wat. Bijvoorbeeld dat wo ningcorporaties bij renovaties ook de beveiliging meenemen. Het werkte dat in 1999 in het Bouwbe sluit de verplichting werd opgeno men om inbraakwerende deuren en ramen te gebruiken." Wonin gen van na 1999 hebben hierdoor een kwart lagere kans op inbraak dan oudere huizen. „Maar dat is weer een regel erbij en daar is de politiek niet zo happig op." vragen over 1040-urennorm De vorige minister van Onder wijs, Marja van Bijsterveldt (CDA), vond dat middelbare scho len veel meer onderwijsuren moesten aanbieden. Ze reageerde daarmee op klachten van ouders dat scholieren erg vaak vrij van school hadden. De norm is door haar in 2006 ingevoerd. Het ge volg was dat scholieren langer naar school moesten. De scholen liepen daardoor wat betreft uren wat meer in de pas bij wat op scholen in Europa gebruikelijk is. De 1040 uren slaan op de hoeveel heid klokuren dat kinderen in de eerste twee leerjaren naar school moeten. Nee, absoluut niet. Ze zeggen gro te moeite te hebben dat aantal te halen, omdat leraren ook tijd no dig hebben voor andere zaken. De minister geeft namelijk geen extra geld om al die uren gevuld te krijgen. De scholen moeten daar zelf een draai aan geven. Op sommige scholen leidde dat tot 'ophokuren'. Daarin werden kin deren bij elkaar gezet, maar kre gen ze geen les. De scholen moes ten wel wat bedenken, want als ze de vereiste uren niet haalden, kregen ze de inspectie op hun dak. Dat kon tot gevolg hebben dat ze op hun inkomsten werden gekort. Nee. De norm bleef inzet van dis cussie. Een nieuwe onderwijswet leek de norm te verlagen naar 1000 uur. Bij de behandeling in de Tweede Kamer in november 2011 slaagde de PW erin de 1040 terug te krijgen in het voorstel. Dat leidde een maand later tot grote protesten van scholieren on der aanvoering van scholierenvak bond LAKS. Twee maanden later protesteerden de docenten. Met 20.000 man kwamen zij samen in de Jaarbeurs in Utrecht. Wat de sfeer extra verzuurde, was de op merking van de minister dat de docenten de verzuimde lesuren van de protestdag op hun scholen in eigen tijd maar moesten inha len. De Algemene Onderwijs bond (AOb) wees erop dat het vasthouden aan de 1040-norm ze ker niet zou leiden tot een hogere kwaliteit van onderwijs. Daar leek het in december van vo rig jaar wel op. In het regeerak koord stond dat de urennorm 'ge moderniseerd' moest worden, zonder dat duidelijk was wat daar onder verstaan moest worden. De Tweede Kamer was van mening dat middelbare scholen zelf hun lestijden maar moeten bepalen. Een zucht van verlichting ging door het onderwijs. LAKS juichte. Staatssecretaris Sander Dekker (WD) moest de norm aanpassen en de plannen verder uitwerken. Dekker heeft de scholen een brief gestuurd. Hij blijkt nu vast te hou den aan de 1040-urennorm en dat geldt ook voor het komende schooljaar. Voor het onderwijs is dat een bijzonder bittere pil. De scholen hadden gehoopt op ver lichting. Bovendien vinden ze het nergens op lijken dat ze de briefin de zo mervakantie krijgen. De roosters zijn gemaakt, de lesuren verdeeld en het personeel ligt aan het strand. De voorzitter van de VO-raad, de brancheorganisatie, heeft al gereageerd dat de scholen niet aan de plannen moeten mee werken. DONDERDAG 18 JULI 2013 NAIROBI - Mithika Linturi, sinds maart parlementslid in Kenia, vindt een salaris van 5.000 euro per maand 'peanuts'. Een belediging. Hij eist tenminste 8.500 euro. En al le andere volksvertegenwoordigers met hem. Want, zo claimen zij, 'hun zware functie kost nu een maal veel geld'. zomerse inbraak INTERVIEW BEN VOLLAARD 5 Het voortgezet onderwijs is ver rast door een brief van staatsse cretaris Dekker. Met ingang van dit schooljaar blijft de 1040-uren- norm gehandhaafd. door Patrick Wiercx Wat wordt er bedoeld met de ■*- 1040-urennorm? 2 Waren de scholen daar blij mee? Was daarmee de kous af? 4 Luistert de politiek naar de scholen? 5 Waarom zijn de scholen nu dan zo kwaad?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3