2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN Geduldig vackte* op mama Meer weten? Kijk op: I mmmm Bij Neeltje Jans hebben ze drie zeeleeuwen: Lola, Ta- ra en Bimba. Het trio geeft in de zomer elke dag een aantal shows voor publiek. Voor degene die ze wat beter willen leren kennen, kun je ook zwem men met de zeeleeuwen. Een bijzondere ervaring. Voel Tara's vacht maar eens", zegt zee- leeuwentrainster Maartje Jongen (31). Ze staat samen met alle acht deelnemers in het waterbassin. Maartje houdt de zeeleeuw in haar armen vast en loopt langs de deelnemers die op een rijtje staan. Iedereen aait Tara zachtjes over haar rug. „Wow, dat is echt zacht", roept een jonge deelne mer enthousiast. „Veel mensen verwachten niet dat de zeeleeu wen zo'n zachte vacht hebben", vertelt Maartje aan de groep. Ze werkt al tien jaar bij Neeltje Jans en is eindverantwoordelijke over de zeeleeuwen. „Ik ben hier ingerold door mijn opleiding die- renverzorging en vind het super", vertelt Maartje. „Het leukste is dat je samen met de zeeleeuwen leert. Jij leert hen dingen, maar zij jou ook. Ze komen zelf met truc jes. Je merkt dat ze het leuk vin den als wij snappen wat ze willen doen. Zo bouw je een goede band met ze op." Voordat je met de zeel eeuwen het water in gaat, geeft Maartje de groep wat informatie. Waar komen deze zeeleeuwen vandaan? Wat is het verschil tus sen zeehonden en zeeleeuwen ei genlijk? Hoe komt het dat ze aller lei trucjes kunnen? Zeeleeuw Bim ba helpt met de demonstratie. Maartje legt uit dat Zeeleeuwen van zichzelf erg speels en intelli gent zijn. „Daarom kunnen en willen ze ook zo graag trucjes le ren en ze aan een publiek laten zien. Daar genieten ze van." Wanneer je later het water in gaat, beleef je een aantal van hun kunstjes van dichtbij. Zeeleeuw Tara komt bij ons het water in. Ze krijgt eerst de tijd om te wennen aan de aanwezigheid van de men sen in het water. Je kunt naar haar kijken onder het water met een duikbril. Daarna laat Maartje je de vacht van de zeeleeuw voe len en het gebit zien. Opvallend is niet alleen de zachte vacht van de zeeleeuw, maar ook dat ze net als katten spinnen wanneer ze het naar hun zin hebben. Na vervolgens een dikke pakkerd van Tara gekregen te hebben, is het tijd voor het echte werk. De deelnemers worden één voor één op hun rug gelegd met een uitge stoken hand, liggend in de armen van Maartje. Vervolgens duwt de zeeleeuw Tara .je hand vooruit, waardoor je rondjes in het water drijft. „Push, Tara", roept de twee de trainster, Rebacca Lam, vanaf de kant. „Good girl!", en ze gooit een visje in Tara's bek. Tüssendoor is het tijd voor wat tri via. „Weten jullie eigenlijk waar de naam zeeleeuw vandaan komt?", vraagt Maartje aan de groep. Niemand weet het ant woord. „Wanneer de mannetjes zeeleeuwen op het land zitten en hun vacht opdroogt, kun je zien dat ze net als leeuwen ook manen hebben", legt ze uit. Ondertussen is Tara weer naar haar verblijf gebracht en komt Lo la, een actief zeeleeuwtje, bij ons in het water. De sprongen en truc jes vliegen je om de oren. Letter lijk. De trainster zet iedereen na melijk met hun armen omhoog neer, waarna Lola twee keer over jè heen springt. Dit spettert flink, dus houd je mond goed dicht en je ogen voorzichtig open. Deze kunstjes leren de zeeleeu wen door middel van positive rein forcement. „Wanneer ze iets goed doen worden ze beloond. Doen ze iets fout, dan negeren we dat. We straffen ze niet." Echt gevaar zit er niet aan het wer ken en zwemmen met zeeleeu wen. „Wij kennen de dieren door en door. Wanneer ze onrustig of hummig zijn trappen we op de rem. Wij hebben dat snel door", legt Maartje uit. Als ze dus een keer hun dag niet hebben, hoeven ze ook niet mee te doen aan de shows. „Ons programma is zo ge maakt dat we altijd zonder één van de zeeleeuwen kunnen." Na alle opwinding en sensatie, ge ven Lola en Tara samen de deelne mers nog een vette afscheidskus op beide wangen. Iedereen straalt. Genoten is er zeker. „Het is hier niet zo commercieel als op andere plekken. Het maxi mum van acht mensen, sprak ons erg aan", vertelt Renate Bruinsma (40) uit Zwijndrecht. Zij is met een vriendin en hun twee doch ters speciaal voor het zwemmen met zeeleeuwen naar Neeltje Jans gekomen. Iedereen zwaait de twee nog even na wanneer Rebec ca ze naar hun verblijf brengt. Hierna zwaaien ook Tara en Lola hun vin nog even vrolijk in de lucht terug. kocht die niet bleek te passen in mijn laptop. M'n laptop heb ik meegenomen omdat ik kan worden op geroepen voor mijn werk." Vader werkt namelijk op de ICT-afdeling bij een van de grootste bloedonder zoekscentra in Europa. „Maar ik ben gelukkig niet ge beld." En dat was ook de bedoeling want de familie is bewust weggegaan om lekker niks te doen. „Ge woon chillen en de boel de boel laten." Het stel is veel naar het strand geweest en heeft nog maar een paar dagen in Zeeland. Het grootste verschil tussen Brabant en Zeeland? „Hier is het veel rustiger dan in Breda." De familie Struijs is voor het tweede jaar in Zeeland. „Vorig jaar hebben we ook in hetzelfde huis van onze vrienden geslapen." Mama komt zo juist met een frisse coupe uit de kapperszaak gelo pen. „Zo, we kunnen er weer tegen aan." Wie: Familie Struijs Waan Lange Geere in Middelburg Mama moest even naar de kapper", zegt papa die naast zijn drie zoons zit. De jongste springt in het rond en loopt een beetje te brabbelen. „Ja, dat is een kletsmajoor. In z'n bol gaat het sneller dan dat hij het uit kan spreken", zegt hij terwijl zijn zoontje onverklaarbare taal uit kraamt. Papa lacht. „We moesten vandaag even terug naar Middelburg. Ik had een kabeltje ge- ggzss Lola, Tara en Bimba spinnen net als katten In Zeeland om te chillen en zo de boel de boel laten Maartje gaat met Tara langs alle deelnemers, zodat zij kunnen voe len hoe zacht een zeeleeuw is. door Kristy Evers Woonplaats: Breda door Adriënne van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38