'Houd uw mond en roept heel stillekes!' Li ZEELAND 23 In Antwerpen dreigde de Sinksenfoor - de jaarlijk se kermis in de Pinksterperiode - ten onder te gaan aan een juridische strijd met de 'buren'. Om wonenden wilde de foor weg van voor hun deur; ze waren de overlast zat. Uiteindelijk werd een com promis gesloten: de kermis verhuist over een jaar van de Gedempte Zuiderdokken naar elders in de stad. In Gent heeft het stadsbestuur tot nu toe soortgelijke procedures kunnen voorkomen, maar of dat zo blijft is zeer de vraag. De Actiegroep Leefbaarheidskader is vast van plan op korte termijn naar de rechter te stap pen om maatregelen tegen de overlast tijdens het tien daagse festijn af te dwingen. De groep eist spreiding van de Feesten (maximaal vijf dagen op dezelfde plek, daarna verkassen) en absolute stilte in de stad vanaf middernacht. Gent zou Gent overigens niet zijn als er geen tegen-co mité was opgericht van binnenstadsbewoners, die al les willen laten zoals het is. De groep rond Gentenaar Guus Van der Kreeft heeft Tien Geboden opgesteld, die overlast voor de bewoners moeten beperken. Ze worden tijdens op de pleinen 'aangeplakt'. Het eerste gebod: „Houd uw mond wanneer ge de feestzone ver laat. En roept stillekes!" Van der Kreeft en de zijnen willen minimaal 20.000 handtekeningen verzamelen aan de burgemeester en Feestenburgemeester. Om te laten zien dat iedereen wil feesten, maar tegelijkertijd begrip heeft voor de klachten van de bewoners. Leden van de Actiegroep Leefbaarheidskader vinden het prima. Een woordvoerster: „Wij vinden het heel jammer dat we zelf de Feesten moeten ontvluchten om dat de situatie onleefbaar is. We pleiten voor terug keer naar de roots, naar de gemoedelijke Feesten van vroeger, met de Gentse sfeer van weleer." Op Face- book zijn er overigens meer actiegroepen opgestaan, zoals die onder de veelzeggende naam 'Ni wurtele, pu- ten af van de Gentse Feesten' en 'Gentse feesten dicht om 24.00 uur!!! No way.' Burgemeester Daniël Termont over de acties: „Het evenwicht tussen levendigheid - het feesten - en de leefbaarheid - het wonen - is fragiel. Daarom doen het stadsbestuur en de organisatoren al jaren inspannin gen om dat evenwicht in balans te houden met aange paste geluidsnormen, recyclage van afval, extra toilet ten en dergelijke." De bezoekers wordt gevraagd de re gels te respecteren. Advies van Termont aan de feest gangers: „Laat u maar eens goed gaan, maar respecteer altijd de anderen." Feestenburgemeester Christophe Peeters liet eerder weten niets te voelen voor aanpassing van het pro gramma. En over verhuizing valt al helemaal niet met hem te praten. Halen de bewoners hun gelijk bij de rechter, dan tekent Peeters direct beroep aan. De enige 'toegeving' die hij inmiddels heeft gedaan, is dat de Gentse Feesten vanaf 2014 al op vrijdag begin nen en op zondag eindigen. Voor de leefbaarheid van de buurt is dat een pluspunt, meent Peeters. „Dat ligt trouwens in het verlengde van wat we onlangs poli- pek beslist hebben. De twee weken voor en na de Gentse Feesten staan we geen evenementen meer toe binnen de feestzone. Af en toe moet de stad eens kun nen ademen." Overigens signaleren organisatoren in heel België dat de protesten tegen festivals, kermissen en evenemen ten als de Gentse Feesten steeds meer protesten uitlok ken. Eén van de pleinorganisatoren in Gent: „Ik hoor het van collega's steeds vaker. De mensen worden steeds intoleranter en hebben kennelijk geld genoeg ojn dure rechtszaken aan te spannen. Vroeger werd een beetje overlast gemoedelijk aanvaard." DONDERDAG 18 JULI 2013 I Tienduizenden bezoekers per dag. Het werd een beetje veel. Maar Feestenburgemeester Christophe Peeters stelt nu vast dat de bezoekersaantallen weer beheersbaar zijn. foto Peter Nicolai De schavuit Pierke Pierlala kruipt bij de opening, vorig jaar, op schoot bij burgemeester Daniël Termont. Links een jaloerse Belgische premierElio di Rupo. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23