Burgemeester Veere patrouilleert op strand Vervangen raadslid in coma blijft onmogelijk €99 W Scherper toezicht geheimhouding 20 WALCHEREN SINT WILLIBRORDKAPEL De Sint Willibrordkapel in Domburg bestaat 80 jaar: onbekend bij veel Walchenaren, geliefd bij de toerist. Met een reddingsboei in de ene hand en een antieke blaastoeter in de andere, had de burgemees ter genoeg materiaal om aan de slag te gaan. Naast strandpost Domburg be zocht hij per boot het strand van Oostkapelle. Ook ging hij langs Zoutelande. Dit deed hij om zich te oriënteren op de stand van za ken bij de strandwacht. De burge meester vindt het belangrijk op de hoogte te blijven van veilig heidsposten als strandwacht en politie. Daarom loopt hij eens in het jaar een dag mee met deze in stanties. .„Het was vandaag een prima dag om mee te lopen. Vanochtend heb ik daarom een paar vergade ringen verzet om met de strand wacht mee te lopen. Ik heb me van tevoren met factor 30 inge smeerd, je moet wel goed voorbe reid zijn op zo'n dag", vertelde Van der Zwaag. Voordat de burgemeester op pad kon, was er in de strandpost een belangrijke briefing samen met de reddingsbrigade. Het werk van de strandwachten is namelijk niet geheel zonder gevaar. Zo moest de reddingsbrigade in Vlissingen een paar weken geleden vier dren kelingen redden uit de sterke stro ming. De gemeente Veere stelt jaarlijks zo'n 1,2 miljoen euro beschikbaar voor de Stichting Strandexploita- tie Walcheren (SSW), die de strandposten beheert. Het is daar om belangrijk om op de hoogte te blijven van de laatste ontwikkelin gen, beseft ook Van der Zwaag. „Op deze manier zie ik het van een andere kant. Normaal lig je op het strand en krijg je niet mee wat die mensen voor werk doen. Op deze manier ontmoet ik de mensen waar het om gaat bij de strandwacht. Ik heb nog geholpen door een paar mensen van paal hoofden af te halen." De minister heeft hierover advies ingewonnen bij de Raad van State en die vindt ook dat aanpassing van de wet niet aan de orde is. Op verzoek van de fractie van D66 in de Tweede Kamer heeft de minister de mogelijkheden om de kieswet te wijzigen onderzocht. Dit naar aanleiding van de situa tie op Schouwen-Duiveland. D66- raadslid Serge Vogelenzang kreeg op 5 december 2011 een zeer ern stig verkeersongeval. Hij raakte in coma, waardoor hij niet meer in staat was om zijn raadszetel over te dragen aan iemand anders. De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland heeft enkele maanden na het ongeval besloten de zetel van Vogelenzang te laten invullen door burgerraadslid' Chiel Wee- zepoel. Daarmee kreeg de een mansfractie van D66 weer een stem in de gemeenteraad. De be voegdheden van Weezepoel zijn beperkt. Hij mag meepraten over de voorstellen, maar niet meebe slissen. Speciale lezersaanbieding 3 dagen genieten van de Achterhoek P.P. DOMBURG - Een volle kerk. En het is niet eens Kerstmis, maar een zondag in juli, in Domburg. Me nig priester zou jaloers zijn op pas toor Damen, die zondagmorgen voorgaat in de eucharistieviering in de Sint Willibrordkapel in Domburg. Het is hoogseizoen aan de Wal- cherse kust en dus ook hoogsei zoen voor de kapel die dit jaar tachtig jaar geleden werd inge wijd. Een bedehuis dat onlosma kelijk verbonden is met de ont wikkeling van Domburg als bad plaats. In de negentiende eeuw waren er geen katholieken in Domburg. Dat veranderde toen de arts Johann George Mezger vanaf 1880 patiënten ging behan delen in het dorp. Gasten uit heel Europa kwamen naar Domburg; al dan niet van adel maar veelal katholiek. En die badgasten wil den tijdens hun verblijf naar de mis. Middelburg was te ver weg. Toen groeide het plan om een rooms-katholieke kerk te bou wen. Dat ging niet zonder slag of stoot. In het Handelblad ver schijnt in december 1895 een brief. „De vestiging van een vaste KERKNIEUWS. kerk, die men toch 's winters waarschijnlijk niet zou laten leeg staan, zou zeer veel kwaad bloed zetten in deze streng-Protestant- sche streek." Toch verrees aan de Badweg in Domburg een houten kapelletje. Vijftien jaar later werd het nog eens uitgebreid. Begin jaren der tig werd besloten tot de bouw van een groter stenen gebouw dat op de plaats van het houten ge bouw werd neergezet. Deken Van der Aa zegende de nieuwe Sint Willibrordkapel op 6 juni 1933 in. Tachtig jaar later is de kapel nog steeds in gebruik. Een kleine groep van negen vrijwilligers uit Domburg en Oostkapelle houdt de kapel, die behoort tot de paro chie Walcheren, draaiende. Het is een bijzonder kerkje. Geen vaste pastor, zelfs geen vaste taal waarin wordt voorgegaan. Riet Santegoeds en Gon loosten, bei den vrijwilligster, laten hun mis boekje zien: het is in tweetalig Ne derlands-Duits. „Is er een Duitse voorganger, dan is er altijd één le zing in het Nederlands. Óf anders om." Eén van de Duitse priesters komt meer dan dertig jaar naar Domburg. De Duitsers zijn in de zomer ook altijd in de meerder heid in de kerk. Wat dat betreft is het er niet veel anders dan buiten de kerk. Er komen ook steeds meer Belgen naar de dienst. De grootste zorg van de vrijwilli gers is het onderhoud van het gë- bouw. loosten: „Het is vreselijk duur in onderhoud. Laatst is er nog een stuk ijzer naar beneden gekomen." In augustus worden onder meer de ramen en de deu ren onder handen genomen. Dit schrijven burgemeester en wethouders van Vlissingen aan de Lokale Partij Vlissingen. De LPV stelde onlangs schriftelijke vragen over het geheimhouden van stukken. De gemeenteraad discussieert al langer over de hoe veelheid geheime stukken. Raads leden mogen die wel inzien, maar er niet uit citeren in openbare ver gaderingen. Het college van B en W stelt dat de regels voor open baarheid van bestuurlijke docu menten duidelijk zijn en dat die regels ook al werden toegepast op de stukken die worden verstrekt, of vertrouwelijk ter inzage wor den gelegd. Documenten zijn openbaar, behal ve als ze de belangen van de ge meente of een andere betrokken partij (zakelijk of persoonlijk) kunnen schaden. Maar B en W hebben ook besloten de interne procedure 'nog verder aan te scherpen'. Bij elk collegebesluit wordt gemeld of een stuk geheim moet blijven en waarom. Volgens B en W is deze aanscher ping noodzakelijk, omdat het steeds vaker voorkomt dat bur gers een beroep doen op de Wet Openbaarheid Bestuur om ge heim gehouden stukken toch te krijgen. Bovendien is het gemeen tebestuur steeds vaker partij in overeenkomsten met private par tijen of andere bestuursorganen. De vraag of iets geheim moet blij ven, komt dus steeds vaker aan de orde. Overigens kan het niet zo zijn dat derden kunnen bepalen of stukken openbaar of geheim moeten zijn, benadrukken B en W: 'deze afweging ligt altijd bij het college.' Meer afspraken over hoe de raad moet omgaan met stukken die zij vertrouwelijk mogen inzien, zijn volgens B en W niet nodig. De raad kan zelf de geheimhouding bekrachtigen of opheffen. door Jelle Kempe DOMBURG - Burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere verruilde gisteren zijn kostuum voor een gele korte broek en een rood T-shirt. In dit strandwachtkos- tuum patrouilleerde hij met enkele strandwachten over het Domburg- se strand. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Minister Ronald Plas- terk blijft bij zijn standpunt dat de Grondwet niet wordt gewijzigd om 'wilsonbekwame' raadsleden te kunnen vervangen. Fiets over stille zandweggetjes, bezoek knusse dorpen en maak een mooie wandeling door het bos. U verblijft 3 dagen in Fletcher Hotel-Restaurant De Scheperskamp in Lochem, waar u gastvrij zal worden ontvangen. Dat wordt een heerlijk verblijf! HÖTfi.DE SCMEPfRSKAMI' Welkomstdrankje 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2-gangen keuzemenu op de dag van aankomst (hoofdgerecht enj<euze uit een voor- of nagerecht) Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis parkeren Gratis draadloos internet Prijs is o.b.v. een 2-persoonskamer. exclusief toeristenbelasting (€2 p.p.p.n), reserveringskosten (€5 per boeking) en weekendtoeslag bij verblijf op vrijdag en/of zaterdag van €5 p.p.p.n. Boeken? Ga naan www.hotelscheperskamp.nl/actie of bel: +31(0)573 - 254 051 Kapel geliefd bij l door Theo Giele Zondag wordt te Dombnrg met bijaon dere Bisschoppelijke machtiging door den beer 6. H. Rengs, pastoor to Middelburg, plechtig inge zogend en toegewijd aan Sint Willibrord, een nieuwe eigen Hulp-Kapel, hoofdzakelijk ten dienste der steeds toenemende R.-Kath. bad gasten. Uit den aard der raak is het een leei klein eu eenvoudig gebouwtje, maar toch van binnen roer gepast en doelmatig ingericht. Een ruim terrein daarvoor werd edelmoedig ten geschenke gegeven door de Ambachts Vrouwe van Dombnrg. Bericht uit de Middelburgsche Courant van 15 augustus 1898 waarin melding wordt gemaakt van de inzegening van de kapel voor katholieke badgasten. Tot en met 25 augustus is er elke zon dagochtend om 10.00 uur een mis in de Sint Willibrordkapel. Na die datum zijn de missen op zaterdagavond om 19.00 uur. I Een volle Sint Willibrordkapel tij dens de eerste zondagse eucharis tieviering van deze zomer. foto Ruben Oreel i Onder links: de houten kapel rond 1900. Hij werd gebouwd op grond die was geschonken door een Fran se gravin. Het gebouwtje was sinds 1898 in gebruik. Onder rechts: de Sint Willibrord kapel aan de Badhuisweg in het midden van de jaren dertig, gezien vanaf het badpaviljoen, foto's Beeldbank Zeeland/Zeeuwse Bibliotheek door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen gaat er nog scherper op toe zien of bestuurlijke documenten ge heim moeten blijven of niet. En als ze geheim moeten blijven, zal het dagelijks gemeentebestuur dat dui delijker aangeven en ook uitleggen waarom dat zo is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20